Reklama

Siły zbrojne

US Army modernizuje rakiety taktyczne ziemia-ziemia

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Wojska lądowe Stanów Zjednoczonych zamierzają pozyskać nowy typ rakietowego pocisku taktycznego ziemia-ziemia, w ramach programu Long Range Precision Fires. Wejdzie on na uzbrojenie w połowie przyszłej dekady i będzie stanowić wyposażenie systemu MLRS/HIMARS, obok pocisków GMLRS i ATACMS. Przygotowywane przez przemysł rozwiązania mogą zapewnić nawet zasięg 500 km.

Program Long Range Precision Fires ma przyczynić się do wprowadzenia na wyposażenie amerykańskiej armii nowego typu taktycznego pocisku rakietowego, o zasięgu 300 km i więcej. Będzie on stanowić uzbrojenie istniejących wyrzutni MLRS M270 i HIMARS M142, przy czym w jednym standardowym kontenerze będzie można zainstalować dwie rakiety LRPF.

Oznacza to, że na gąsienicowej wyrzutni M270 będzie można rozmieścić do czterech rakiet, podczas gdy na lżejszej, kołowej - do dwóch. Według informacji upublicznionych w 2015 roku przez płk Gary'ego Stephensa LRPF ma wejść do służby około 2023 roku. Przy opracowaniu rakiety przewiduje się wykorzystanie istniejących technologii w zakresie naprowadzania czy głowicy bojowej. Prawdopodobnie oznacza to dążenie m.in. do skorzystania z systemu rażenia celów obszarowych, użytego wcześniej w GMLRS Alternative Warhead.

Koncepcja pocisku dla programu LRPF została niedawno zaprezentowana przez koncern Raytheon. Nowe rakiety mają charakteryzować się zasięgiem do 500 km, co stanowi górną granicę wymaganą porozumieniami rozbrojeniowymi (traktat INF) w stosunku do pocisków taktycznych bazowania lądowego. Przy ich konstruowaniu planuje się wykorzystanie istniejących technologii, w tym z programów pocisków przeciwlotniczych/przeciwrakietowych Standard SM-3 i Standard SM-6. 

Prace nad systemem LRPF prowadzi również koncern Lockheed Martin, producent rakiet GMLRS i ATACMS wykorzystywanych obecnie przez siły Stanów Zjednoczonych i sojuszników. Stosowna oferta, dotycząca pierwszej fazy została już złożona władzom Stanów Zjednoczonych. Obecnie przewiduje się, że w najbliższej przyszłości zostaną przyznane kontrakty na realizację prac w tym zakresie. Z uwagi na wczesny etap zaawansowania programu jest prawdopodobne, że umowy zostaną zawarte z kilkoma wykonawcami, a wybór ostatecznej propozycji będzie mieć miejsce w późniejszej fazie programu.

Czytaj więcej: Przemysł skorzysta na rakietowym Homarze. Amerykańska oferta HIMARS [Defence24.pl TV]

(MD) (JP)

 

Reklama

Komentarze (12)

  1. Amberly

    Thanks for shgrnia. Always good to find a real expert.

  2. Krytyk

    Tak to jest, jak się podpisuje porozumienia z Rosją i się ich przestrzega - Jankesi wycofali BGM-109G Gryphon, to teraz mają problem.

  3. Kombajn

    500 km? To jakaś kpina? Na Pacyfik potrzebne są rakiety o znacznie większym zasięgu

  4. rolnikZpola

    Nie lepiej kupić 128 wyrzutni GLCM z 4 rakietami Tomahawk o zasięgu 2000 km ? Nawet zwykłe głowice wystarczą , wystarczy te 512 rakiet wartych 4 MLD zł wycelować w : 1. elektrownie atomowe przeciwnika 2. najwieksze bazy przeciwnika np Kalingrad 3. wycelować w najwieksze obiekty w Stolicy przeciwnika Czy istnieje jakikolwiek system obrony przeciwlotniczej który zatrzymałby 50 - 100 rakiet lecących jednocześnie ?

  5. Ari

    Czy istnieją natowskie odpowiedniki Iskanderów,Smiercz,Uragan zna ktoś jakieś????

    1. Davien

      MLRS jest takim odpowiednikiem, natomiast co do Iskanderów to niema, ta rolę spełnia lotnictwo taktyczne, a kiedyś rakiety Lance

  6. Aron009

    Ktoś wie ile mamy zakupić HOMARÓW???Ile mamy posiadać pocisków balistycznych???

    1. Podbipięta

      54.O pociskach nie wiem.

  7. młody

    Szkoda że wybieramy tylko na nośniku kołowym.GMLRS na gąsienicach też by się przydał tym bardziej że zabiera dwa razy więcej uzbrojenia od HIMARS

  8. maniek

    J-600T Yıldırım, opracowany i wyprodukowany przez Roketsan , ma dwie wersje, które są obecnie w inwentarzu z tureckich sił zbrojnych : J-600T Yıldırım I SRBM (150 km zasięgu) J-600T Yıldırım II SRBM (300 km zasięgu) J-600T Yıldırım III SRBM (900 km zasięgu) J-600T Yıldırım IV SRBM (2.500 km wahają się w rozwoju) Producent: Roketsan (Turcja) Wyrzutnia pojazdu: F-600T (W oparciu o MAN 26.372 6x6) Typ Warhead: TNT + RDX Bębenek: Proximity Wytyczne: INS Zasięg: 150 km (J-600T Yıldırım I); 300 km (J-600T Yıldırım ii); 900 km (J-600T Yıldırım III) Średnica: 600 mm Długość: 6,10 m Waga całkowita: 2.100 kg Ciężar, głowica: 480 kg Typ miotający: HTPB (Composite) CEP: <150 m (dla J-600T Yıldırım I)

  9. szok

    Zaczeli gonic Rosjan. No coz, znak naszych czasow.

  10. wiq

    zasięg 500 km , ciekawa opcja- prawdziwe polskie kły i zapewne cena pocisku też rozsądna

  11. Jan Kowalski

    a u nas dalej tylko gdaja o zakupach a nic nie robia urzedasy i MON, kupic tego HOMARA wkoncu

  12. Lolek

    Kolejny plus dla nas przy wyborze homara

Reklama