Reklama

Siły zbrojne

US Army kupuje systemy antydronowe

Autor. Raytheon Technologies

Firma Raytheon Technologies otrzymała od armii amerykańskiej zamówienie o wartości 237 mln USD na dostawę stacji radarowej KuRFS oraz efektorów do systemu antydronowego Coyote.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Kontrakt obejmuje kombinację systemów stacjonarnych i mobilnych, a także pewną liczbę efektorów, przeznaczonych do wspierania operacji Centralnego Dowództwa Armii. Radar KuRFS połączony w ramach zintegrowanego systemu zwalczania małych statków latających LIDS (Low, Slow, Unmanned Aircraft Integrated Defeat System) pozwala na detekcję zagrożeń w zakresie 360 stopni, które następnie są eliminowane przez efektory rakietowe oraz artyleryjskie wchodzące w skład zestawu antydronowego Coyote.

„Radar KuRFS i efektory Coyote skutecznie wykrywają i neutralizują bezzałogowe systemy powietrzne, które stanowią coraz bardziej widoczne i globalne zagrożenie" — powiedział Tom Laliberty, prezes Land Warfare & Air Defense w Raytheon Missiles & Defense.

Reklama

„LIDS jest wdrożony operacyjnie, zapewniając sprawdzoną, niezawodną i niezbędną warstwę obrony przed wrogimi dronami" - kontynuował.

Czytaj też

Radar KuRFS i jego pomniejszona mobilna wersja Ku720 pozwalają na wykrywanie, identyfikację i śledzenie powietrznych zagrożeń. Działają one w paśmie wysokich częstotliwości, co pozwala na wykrywanie niewielkich celów. System Coyote (w tym przypadku Block 2) odpowiada zaś za ich eliminację, zarówno pojedynczych dronów, jak ich całych rojów za pomocą czy to napędzanych rakietowo efektorów, czy armaty kal. 30 mm.

LIDS armii amerykańskiej integruje radar KuRFS i rodzinę efektorów Coyote z systemem dowodzenia i kontroli obrony powietrznej Northrop Grumman (FAADC2) oraz elektronicznym systemem bojowym Syracuse Research Corporation.

Czytaj też

YouTube cover video
Reklama

Komentarze (2)

  1. Mama Leona

    Czy to rozwiązanie dla krajów w zapaści finansowej? Ile kosztuje taka rakieta a ile niszczony przez nią mały statek latający LIDS ?

  2. Griaule

    To jest kluczowa broń (w sensie dosłownym broni przed) dla każdej współczesnej armii. A w Polsce ni widu ni słychu. A przecież możemy łatwo stworzyć podobny system na bazie Pilicy/Popradu.

Reklama