Reklama

Siły zbrojne

Uruchomiono kompleks NITKA dla rosyjskich pilotów pokładowych

Nowy kompleks szkoleniowy NITKA w Jejsku zaczął działać – fot. sdelanounas.ru
Nowy kompleks szkoleniowy NITKA w Jejsku zaczął działać – fot. sdelanounas.ru

Dwa miesiące przed terminem Rosjanie zaczęli testować kompleks treningowy NITKA w centrum szkoleniowym dla pilotów lotnictwa morskiego w Jejsku (kraj Krasnodarski).



NITKA (naziemnyj ispitatielnyj trienirowoćnyj kompleks awiacionnyj) to naziemny lotniczy kompleks treningowo – badawczy, w którym szkoli się pilotów lotnictwa pokładowego na lądzie. Jego najważniejszą częścią jest dokładnie odtworzony na ziemi pokład lotniskowca ze skocznią, katapultą oraz systemami hamującymi (zachowano wymiary pokładu lotniczego ciężkiego krążownika lotniskowca „Admirał Kuzniecow”).

Czytaj także- Rosja: system wyposażenia żołnierza przyszłości później niż planowano

Wcześniej takie centrum treningowe było zorganizowane w Nowofiedorowcach (koło miasta Saka na Krymie), które po rozpadzie Związku Radzieckiego znalazło się na terytorium Ukrainy. Dlatego podjęto decyzję o zorganizowaniu NITKI w Jejsku nad Morzem Azowskim i o ostatecznej rezygnacji z wynajmowania centrum na Ukrainie.

Ostatecznie budowa kompleksu w Jejsku ma kosztować 2 miliardy rubli. Zakończenie pierwszego etapu prac zaplanowano na wrzesień tego roku, co i tak było dużym wyczynem. Tymczasem już 16 lipca br. rozpoczęły się testy nowych instalacji z wykorzystaniem szkolno – treningowego samolotu pokładowego Su-25UTT i szkolno – bojowego Mig-29KUB. Przy czym samoloty Su-25UTT symulowały starty z pokładu lotniskowca, natomiast Mig-29KUB trenowały lądowanie.

Zobacz: Opracowano nowe baterie na potrzeby amerykańskiego żołnierza przyszłości

Obecnie trwają prace nad tą częścią kompleksu NITKA, która jest przeznaczona do szkolenia pilotów śmigłowców pokładowych. Jej główną częścią będzie pływająca platforma zakotwiczona na wodach przybrzeżnych, na której śmigłowce będą się szkoliły w lądowaniu przy złym stanie morza i ruchu jednostki pływającej. Takich instalacji na Ukrainie nie było, stąd jej uruchomienie jest planowane dopiero na 2016 r.

(MD)
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama