Reklama

Siły zbrojne

Ukraińskie pozycje zaatakowane w Donbasie

Fot. OSCE Special Monitoring Mission to Ukraine/CC BY 2.0
Fot. OSCE Special Monitoring Mission to Ukraine/CC BY 2.0

Prorosyjscy separatyści w Donbasie zaatakowali we wtorek rano pozycje ukraińskich sił zbrojnych; trwają ciężkie walki, są straty wśród ukraińskich żołnierzy — poinformował Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zaznaczono, że bojownicy prowadzą ostrzał ukraińskich sił zbrojnych, wykorzystując uzbrojenie zabronione przez porozumienia mińskie: moździerze kalibru 120 mm, granatniki i wielkokalibrowe karabiny maszynowe.

Pododdziały Połączonych Sił Zbrojnych odpowiedziały na atak i utrzymały pełną kontrolę nad sytuacją. [...] Przeciwnik zwrócił się o wstrzymanie ognia

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy

Sztab zapewnił, że "sytuacja jest w pełni pod kontrolą", a pododdziały rezerwy są w stanie gotowości. Według wstępnych informacji w ataku miał zginął jeden ukraiński żołnierz, a czterech zostało rannych.

Atak prorosyjskich bojowników na pozycje ukraińskich sił zbrojnych, do którego doszło we wtorek rano w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, to próba zerwania procesu pokojowego w Donbasie

prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

We wtorek odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, na którym zostaną podjęte decyzje w sprawie kolejnych kroków w związku z atakiem — dodał prezydent we wpisie na Facebooku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (28)

 1. Betka

  Co to za zakłamane i nacjonalistyczne forum? A dyskusja pozorowana i drętwa ! Jeśli jacyś banderowcy w twoim kraju robią zamach stanu, łamią konstytucję i prawo - to dake to pełne prawo obywatelom na opór i odrzucenie władzy zmachowców ! W tej sytuacji oddzielenie Donbasu nie powinno w żaden sposób dziwić.

 2. ito

  A separatyści oskarżają Ukraińców. Na zdjęciu Akacje z ukraińskimi oznaczeniami z wojny w Donbasie. Czyli pogadali, pozawracali głowę, a teraz dalej będą do siebie strzelać. Następne sześć lat?

  1. Davien

   Ito, a gdzie masz podane ze te zdjęcie to z lini frontu? Bo jakbys nie zauwazył to nei zdjecie ukraińskie a OSCE a oni jakoś nie twierdzili ze były one w zakazanym rejonie.

 3. Cynik

  Ukraina nie chce pokoju dąży do wojny tak samo jak Rosja... Porozumienia pokojowe to kpina.

  1. Kiks

   Ukraina jest u siebie.

 4. Cynik

  Jak jeszcze raz zobaczę ukraińskich nacjonalistów w naszych kamizelkach i bechatkach na filmach z pewnego popularnego serwisu. To zadam pytanie czym banderowscy oprawcy się wsławili aby ich ubierać???

  1. Mikry Mike

   Otóż to. Gdy widziałem dokument o "faszystach w okopach" i zobaczyłem Kandahary, to się zagotowałem. Nasi żołnierze nie mają kamizelek, a wysyła się na Ukrainę.

  2. vvv

   jedyni slowianscy nacjonalisci ktorzy chetnie rozjechaliby nas czolgami to ci z rosji

  3. anty vvv

   Ci z Rosji czy ci z Ukrainy okupują nasze Kresy Wschodnie i Węgierskie Zakarpacie?

 5. mr

  Teoretycznie Ukraina miała ponad 500 Akacji i powinna zgnieść separatystów ogniem ale zero rozpoznania (dronów), prawie zero amunicji precyzyjnej, zero radarów artyleryjskich, zero nowoczesnych SKO, koordynacji, łączności i wymiany danych o celach. Kto wie w jakim stanie był ten sprzęt i amunicja. Trochę odpalili Toczek, Uraganów. Teraz to już zupełnie inne wojsko. Drony, pierwsze Wilgi już w linii, Kvitnyk też już jest (wszystko dzięki pomocy z zewnątrz).

  1. rafff

   Nie tylko dzięki pomocy z zewnątrz.

 6. wieści

  Zestrzelony nad Donbasem malezyjski boeing, lot MH17, przelatywał w rejonie, gdzie nie było ani rosyjskich, ani ukraińskich zestawów rakietowych Buk - taką informację podaje wywiad wojskowy Niderlandów po zapoznaniu się ze wszystkimi danymi z amerykańskich satelitów szpiegowskich z tamtego okresu. To pokrywa się z danymi rosyjskiego wywiadu wojskowego, który od razu po zestrzeleniu Boeinga twierdził na postawie danych radarowych, że malezyjski samolot prześladował a potem zestrzelił ukraiński myśliwiec, pilotowany przez asa ukraińskiego lotnictwa Wołoszyna. Niestety, Wołoszyn, który pisał do zaufanego kolegi, że zdaje sobie sprawę ze swojego losu i jest pogodzony ze śmiercią, ale chce, jedynie, uratować swoją rodzinę, podobnie planował ucieczkę z rodziną na Zachód, ale nie zdążył tego zrobić - nagle "popełnił samobójstwo" Także nie żyje, prawdopodobnie, dwóch operatorów ruchu lotniczego na lotnisku w Dniepropietrowsku, którzy prowadzili lot Boeinga. Zniknęli wkrótce po tragedii. Ujawniono również, że ukraińskie władze zwolniły sześciu prokuratorów biorących do tej pory udział w dochodzeniu w sprawie katastrofy boeinga.

  1. Antytroll

   Oczywiście że tak. Nie od dziś wiadomo, że nie ma bardziej wiarygodnych źródeł informacji niż te z moskwy. Tak samo jak to, że przecież Rosja nie ma nic wspólnego z zajęciem wschodnich terenów Ukrainy

  2. Antytroll to Antytrolla

   Niby tak ale śledztwo umilkło, tezy postawione dowodów brak, bo gdyby były to byłby już akt oskarżenia, a tak cicho .... to jak myślisz czemu ? Już dwa lata nic się nie dzieje ..... Why ?

  3. vvv

   a oficjalny raport Holendrow ktory nawet wskazal ofiera dowodzacego ta bateria z FR to pewnie wymysl zgnilego zachodu? :D odlamki z buka w cialach ofiar to tez pewnie same sie tam teleportowaly :) i ktora to rakieta pow-pow ma 40kg glowice bojowa zblizeniowa? :D

 7. Młot na czarownice

  To wojna pozorowana. W Polsce na drogach są większe straty.

 8. dropik

  Ruskie zużyli amunicji: 6x152mm 18x122 mm 164x120mm 44x81mm 56x125mm tak więc użyli haubic, moździerzy i czołgów. Tych ostatnich nie używali od dawna. Ukraincy stracili 2 pozycje, a atak był dobrze przygotowany. Co będzie dalej nikt nie wie..

  1. d

   te 152 to nie Krasnopol jakiś ? od dawna wiadomo że separy drony mają, systemy naprowadzania kupione w sklepach

 9. Analityk inż. MAZUR

  To coś jak z Lwami na Cmentarzu Orląt Lwowskich, Bandera Wiecznie Żywy - słyszałem że w Donbasie mają zrobić Plac Bandery i będzie tam Mauzoleum Bandery. A Rosjan wykończą strzałami z pizdoletów i chałbic. U nich taka natura, Rosjanom też most co wybudowali na Krym mają obić płytami, by go nie było widać. Oczywiście uświadamiają Rosjan że chodzi wyłącznie o to, by na moście wiatr nie wiał. Ogólnie to mają szanse jak ta mrówka na słoniu- 'Wyszły mrówki na słonia i próbują go udusić- Słoń wstał i otrząsną się z mrówek, jedna mrówka została na szyi słonia, a te z ziemi krzyczą -duś go"

 10. maqq

  Rosja bije się z Ukrainą, a my nie mamy z tego NIC. Ciekawe, czysto teoretycznie, czym by się skończyło wysłanie (oczywiście za zgodną władz UA i ONZ) polskiego kontyngentu do Donbasu.

  1. lol

   Sami mamy problematyczną sytuację i jesteśmy zdani na cudzą pomoc. Jedyne co możemy zrobić to sprawiać, by temat Donbasu NIE był pomijany w dyskusjach.

  2. rED

   Mamy z tego najwięcej. Putin to nasz człowiek. Rozdzielił Rosję i Ukrainę morzem krwi, to nam wystarczy. przyjaźń tych 2 krajów to dla nas niebezpieczeństwo.

  3. asdasdsadsa

   Niczym, nie mamy co tam robić, na pewno nie powinniśmy się tam pchać.

 11. PiotrEl

  To był ogień kontrbateryjny w odpowiedzi na ostrzał prowadzony przez Banderowców.

  1. lol

   Tak, tak, tyle, że każdy kraj i rząd ma prawo dbać o integralność własnych granic. I wg prawa Donbas to Ukraina, a nie Rosja.

  2. ech...

   Według prawa to ani Ukraina ani tzw republiki nie mają wciąż zarejestrowanych granic w ONZ a ta pierwsza od momentu tzw niepodległości. Prawo zostaw prawnikom bo zwykłym ludziom to się tylko wodę z mózgu prawem robi. Żadnego z prawa pożytku.

  3. sadsadasdsa

   To brzmi bardzo po rosyjsku.

 12. Odkłamywacz

  Gdzie są ci wszyscy legaliści , którzy pod artykułami o Syrii jak mantrę powtarzają że Rosyjskie wojska są na zaproszenie legalnych władz , jakoś w przypadku Ukrainy nikomu nie przeszkadza że jest bez zaproszenia , hipokryzja

  1. Trzcina

   Tak samo jak majdan gdzie buntownicy rządzą obecnie w Kijowie kolego. Aha jeszcze jedno a o czym wspomnieć zapomniałeś. Amerykanie z reguły nie są zapraszani a jednak na imprezę wpadają. Hipokryzja po obu stronach.

  2. Obserwator

   Tu jest że względu na rosyjskich obywateli. Są też inne wytłumaczenia jak np. jesteśmy tam dla zabezpieczenia interesów (USA), dla bezpieczeństwa (USA, Izrael, NATO), by wprowadzić demokrację (USA i NATO), dla stabilizacji (NATO i Rosja) czy walki z terroryzmem (ostatnio wszyscy). Wystarczy spisywać sobie powody prowadzenia wojen i będzie wiadomo. Ostatnio dochodzą do tego ciekawe precedense jak np morderstwa osób jakby nigdy nic, bo nikogo to nie wzrusza, i najwyraźniej w świetle prawa międzynarodowego.

  3. skjdksjfkjdskjf

   Majdan to były demokratyczne protesty, bez użycia przemocy. Dopiero wtedy gdy, zaczęto bezprawnie strzelać do demonstrantów, rozpoczęły się walki.

 13. Tududu

  Można się zastanowić, skoro ci ludzie mają paszporty rosyjskie, to dlaczego nazywa się ich "separatystami"?

  1. sdfdsfdsfsadf

   Powinno się ich nazywać zgodnie z prawdą - agenturą rosyjską.

 14. BRDM

  Czyli "na Ukrainie bez zmian". Porozumienia pokojowe nie przestrzegane przez obie strony konfliktu.

  1. Pjoter

   Zaatakowali i poprosili o zawieszenie no to jaja jakieś odpowiedź powinna być co najmniej dwukrotnie mocniejsza

  2. erwerwerewr

   Na razie przez jedną stronę. Więc nie siej dezinformacji.

  3. dropik

   Byłeś widziałeś ? :P

 15. miarka

  Ależ zdjęcie pokazuje zakazaną broń (155 mm?) po stronie ukraińskiej.

  1. dropik

   nie prawda. to 152mm , a zdjęcie z internetu. Nie błysnąłeś geniuszem :P

 16. pytajnik

  "Ludowa policja LPR przy pomocy ostrzału artyleryjskiego zmusiła APU do opuszczenia obu twierdz okupowanych 9 stycznia w dzielnicy Zolotoy. Ukraińskie wojsko ma straty, ich liczba jest określana, oficjalne źródła podają, że co najmniej 2 zabitych. Prezydent Zeleński, który naruszył porozumienie w sprawie podziału stron, który zasadniczo kontynuuje kurs Poroszenki w kierunku Donbasu, tradycyjnie oskarżał milicje o łamanie zawieszenia broni." --- no i kto tutaj mówi nieprawdę Ukraina czy ŁRL

  1. rED

   ŁRL Porozumienia zakładały wycofanie artylerii.

  2. Lelum wypolerum

   pytajnik jak czytasz Sputnika to się nie dziw że masz złe informacje :D

 17. holaks

  Rosja atakuje Ukrainę. Macron przeciwny sankcjom.

  1. Heh

   Jak i Polski

  2. Wwp

   Popieram w 100%

  3. ech...

   Fakt, ale równeiż nie było by w krótkim czasie i Rosji jako integralne państwa i USA jak jedno państwo i generalnie świat by się posypał. Dlatego ani Rosja, ani USA ani Chiny nie prowadzą klasycznych wojen wprost. Lekcje z przeszłości odrobione. Wojna klasyczna na pełną skalę jeśli nie oprze się na grabieży nie ma żadnego uzasadnienia. W wojnie chodzi zawsze o zasoby i grabież. Stare sposoby dziś się nie sprawdzają za to nowe które zabezpieczają wpływy i kontrolę zasobów jak najbardziej. Dokładnie o to poszło z przemysłowo surowcowym Donbasem. Dokłądnie o to chodzi na BW. I w każdym innym miejscu. Od Sierra Leone, pół Afryki, Koreę Północną, Ukrainę, BW po nawet Polskę. Tzw geopolityka w nowoczesnym wydaniu.

 18. minxn

  to może być komunikat Putina do Amerykanów: zobaczcie, jak będziecie pomagać Białorusi to przypominam, że może skończyć się powtórką Donbasu w wydaniu białoruskim.

  1. Piotr

   Niech zaczyna, woził wilk razy kilka, powieźli i wilka...

  2. Davien

   A od kiedy to USA obchodzi jak ZBiR zacznie się lac we własnym gronie?

  3. ech...

   Od zawsze?

 19. Ustawiator

  Tryzub czy Czerwona Gwiazda? Co tu wybrać

 20. Bogusław Maśliński

  Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta, podtekst. Tekst logicznie dopiszcie sobie.

  1. Papież polowy wojska polskiego

   Niemcy albo Żyyydzi, sie wieee

  2. szkoda

   Polska skorzsta na tym?

  3. spoko

   Szkoda Ja Ukrainie uda sie wyrwac z pod kurateli Kremla to Polska na pewno skorzysta

 21. Cat

  Ukraina musi się zdecydować po której stronie stanie.

 22. codybancks2020--->

  Ukraina powinna przeprowadzić zmasowany atak na tereny zajęte przez rosyjskojęzyczne bojówki i zrównać z ziemią wszystkie budynki zajmowane przez nich ,tak żeby wycofali się z terenu Ukrainy i obsadzić granicę wzmocnionymi oddziałami i nigdy więcej zielonych ludzików !!! Odbudować przemysł ! Na Krym przyjdzie jeszcze czas, na razie nikt nie będzie umierał za Krym , smutne to , ale prawdziwe !!!

 23. sd

  Wyobraźmy sobie że zielone ludziki spontanicznie przekraczają granicę OK i pojawiają się na przesmyku suwalskim. Wspierani ciężkim sprzętem zakupionym w okolicznych sklepach w tym ciężką artylerią, mobilnymi systemami OPL niosą wolność litewskojęzycznym ludom suwalszczyzny. W okolicy Suwałk pojawiają się gigantyczne dziury w ziemi, rabunkowo eksploatowane złoża wanadu i tytanu mają wg Moskwy zapewnić godziwe warunki życia Suwałczanom. NATO nie reaguje uznając że nie wywoła pełnoskalowego konfliktu w obliczu braku realnego zagrożenia dla przeważajacej części Podlasia czy Mazowsza. Integralność terytorialna 90% Polski nie jest zagrożona. Francja wyzwa Polskę do deeskalacji konfliktu, Niemcy proponują stworzenie czworokąta weimarskiego by omówić temat normalizacji stosunków na linii Polska-Rosja-Niemcy-Francja. Rosja zapewnia USA że nie użyje swojego arsenału atomowego, Amerykanie uznają że nie od realizacji art 5 a pragmatyzmu Polaków zależy bezpieczeństwo Europy. Świat uznaje prawo mieszkańców Suwalskiej Republiki Ludowej do samostanowienia. Co zrobić by tak się nie stało ? posiadać suwerenną zdolność do wymiecenia ludzików zanim zadomowią się na stałe. Gdyby Ukraina posiadała silny komponent artyleryjski w tym rakietowy oraz własne rozpoznanie walki w Donbasie miałyby zupełnie inny przebieg. Własnego Kvitnyka już mamy, kiedy polska Wilga ?

  1. Trzcina

   Zgadzam sie z tobą w 100%, scenariusz bardzo prawdopodobny a co do Ukrainy panowie to po co te jałowe rozmowy? Ukraina ani Krymu ani Donbasu już nie odzyska.

  2. Mati69

   Taki scenariusz oznaczałby koniec NATO i bezsens kupowania drogiego uzbrojenia w USA. Dlatego jest on nieprawdopodobny, predzej USA stworzą bazę wojskową pod Suwałkami, nawet skromną, koszty niewielkie, a miliardy za sprzęt i gaz będą brać. I to nie tylko od nas.

  3. sd

   o to chodzi, rzecz nie stracić z silniejszym bo już się nie odzyska. Jeśli jednak silniejszy może dostać po łapach tak że agresja przestanie mu się opłacać wtedy inni silni zrobią wszystko by zmniejszyć ryzyko konfliktu. Paradoks polega na tym że słabego nikt nie będzie bronił, silnego na tyle że może narozrabiać i owszem. Duzi gracze nie lubią jak psuje im się spokój i przestawia pionki na geopolitycznej szachownicy a słabi muszą płacić silnym za miraż obrony o wiele, wiele więcej niż koszt pozyskania suwerennych zdolności obronnych. Jest jeszcze wymóg posiadania potencjału technologicznego a Polska go jak najbardziej posiada

 24. Trzaskowianka

  To Ukraińcy non stop ostrzeliwują pozycje ruskich, a Ci odpowiedzili. Niech sie zdecyduja ofensywa, albo przestrzeganie porozumień.

 25. Cffgggg

  Europa popuszcza napastnikom a ci korzystają.

  1. lol

   Hehe, ciekawe jak teraz Macron postąpi? Dalej polerowanie klamki Putina? :P czy jak Merkel - zrozumiał już, że jakiekolwiek sugestie dot. 'rozluźnienia relacji' z Rosją to jest na Kremlu interpretowane jako zielone światło dla dalszych działań? :P

Reklama