Reklama

Siły zbrojne

Ukraiński Su-25 w pościgu za rosyjskim szturmowcem [WIDEO]

Su-25 Sił Powietrznych Ukrainy
Su-25 Sił Powietrznych Ukrainy
Autor. MON Ukrainy (CC BY-SA 4.0)

W sieci pojawiło się nagranie, na którym najwyraźniej toczony był pojedynek lotniczy. Co ciekawe zarejestrowaną walkę toczyły nie myśliwce ale samoloty pola walki Su-25.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jest to prawdopodobnie pierwsze nagranie z walki powietrznej, które przedostało się do opinii publicznej, ponieważ te przypisywane "Duchowi Kijowa" okazały się albo spreparowane albo były po prostu przelotem pary ukraińskich MiG-29 strzegących nieba nad Kijowem.

Na krótkim nagraniu widać samolot typu Su-25, który odchodzi od filmującego na niskim pułapie ciągnąc za sobą wstęgę dymu z jednego z silników. Bardzo możliwe, że filmujący zauważył wcześniej trafienie tej maszyny i z tego powodu zdecydował się na rozpoczęcie rejestrowania sytuacji. Odchodzący samolot w pewnym momencie zaczął strzelać flary systemu samoobrony a w kadrze pojawił się drugi Su-25, który wydaje się ścigać pierwszego. O ile pierwszej maszyny nie widać na nagraniu wyraźnie, to druga ewidentnie jest w szarym kamuflażu charakterystycznym dla lotnictwa wojskowego Ukrainy.

Reklama

Czytaj też

Niektórzy komentatorzy wskazują, że na nagraniu może być po prostu para Su-25 należąca do jednej formacji zbrojnej, czyli w tym przypadku ukraińskich. Wydaje się jednak, że samoloty idą w zbyt dużej odległości od siebie i trudno to nazwać formacją. Tymczasem liczne nagrania z niskich przelotów par Su-25 należących do obydwu stron wyglądają inaczej – samoloty idą zwykle blisko siebie w dość ciasnej formacji. W dodatku tylko pierwsza z maszyn na nagraniu (uszkodzona) odpala w samoobronie flary, a druga, siedząca jej na ogonie tego nie czyni. Teorię o tym, ze widzimy walkę powietrzną uprawdopodabniają też komentarze filmującego.

Czytaj też

Sytuacja, w której Su-25 jest zwalczane przez pomocy innego „szturmowika" jest dość niecodzienna, jednak Ukraińcy nie pierwszy raz pokazują, że walczą w sposób niestandardowy i zawzięty używając wszystkich dostępnych środków bojowych. Przed wojną szacowano, że Ukraina posiadała 17 Su-25. Maszyny te były intensywnie wykorzystywane i jak dotąd udokumentowana oficjalnie (w sferze ogólnodostępnej) jest co najmniej utrata co najmniej pięciu maszyn ukraińskich.

Z kolei Rosja posiadała przed wojną około 200 samolotów tego typu, z czego wyłączonych z walki (najczęściej zniszczonych) zostało co najmniej około 10, tyle przynajmniej udokumentowano.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Monkey

    Ciekawe nagranie... Cóż, Ukraińcy bronia swojego kraju, więc są zawzięci na tych okupantów z niby "drugiej armii świata".

Reklama