Siły zbrojne
Ukraińska Gwardia Narodowa z nową wersją Nowatora
Ukraińska Gwardia Narodowa latem tego roku odebrała dwie partie pojazdów opancerzonych Nowator-2 rodzimej produkcji . Odmiana ta była prezentowana po raz pierwszy na zeszłorocznych targach MSPO w Kielcach.
Pierwsza partia nowych Nowatorów-2 została przekazana w ręce ukraińskich żołnierzy na początku lipca w liczbie co najmniej ośmiu egzemplarzy. Wozy zostały wyposażone w m.in. zagłuszarki lokalnej firmy Kvertus oraz opancerzone stanowiska strzeleckie typu otwartego z wielkokalibrowym karabinem maszynowym M2 kal. 12,7 mm. Wariant o takim uzbrojeniu był prezentowany na początku stycznia tego roku. Co ciekawe, Nowator-2 na zeszłorocznych kieleckich targach MSPO, kiedy to prezentowano po raz pierwszy miał zamontowanyZSMU wyposażony w wielkokalibrowy karabin maszynowy NSWT.
Nowator-2 jest wykonany na nasze zamówienie. Ważne było dla nas, aby zdobyć pojazd opancerzony dla grupy bojowej, dla dziewięciu mężczyzn. Takie było życzenie frontu, tego dziś potrzebują żołnierze. Takie samochody otrzyma każda drużyna bojowa Gwardii Narodowej.
Zastępca Dowódcy Gwardii Narodowej Ukrainy Aleksander Bilous.
W marcu tego roku testowano na nim zdalnie sterowany moduł uzbrojenia TAWRIA-14.5 wyposażony w wielkokalibrowy karabin maszynowy KPWT kal. 14,5 mm z zapasem amunicji wynoszącym 200 nabojów. Wyglądał on bardzo podobnie do modułu uzbrojenia, jaki został umieszczony na lżejszym samochodzie opancerzonym Kozak-2M widzianym latem zeszłego roku. Wracając do dostaw, druga z nich miała miejsce na początku sierpnia. Wtedy to również przekazano kilka pojazdów . Oznacza to, że mimo wojny ukraiński przemysł nie tylko produkuje na potrzeby armii uzbrojenie, ale także wdraża jego nowsze wersje.
Rozwijając się, wzięliśmy pod uwagę wszystkie życzenia Gwardii Narodowej. Pojazd opancerzony do masowej produkcji przeszedł prawie rok prób. Ukrajinśka Bronetechnika to pierwszy z producentów, który zaczął dostarczać pojazdy z możliwościami walki elektronicznej. Mamy nadzieję na współpracę i opinie jednostek bojowych dotyczące tego, jak maszyna sprawdza się w warunkach bojowych, aby zmaksymalizować jej poprawę, biorąc pod uwagę realia współczesnej wojny.
Dyrektor Generalny Ukrajinśkiej Bronetechniki Władysław Belbas
⚡️A new batch of Ukrainian armored vehicles "Novator-2" was handed over to the military unit of the National Guard of 🇺🇦Ukraine. pic.twitter.com/4bM9EbR5QE
— 🪖MilitaryNewsUA🇺🇦 (@front_ukrainian) August 8, 2024
Nowator-2 to nowa odmiana ukraińskiego pojazdu opancerzonego produkowanego przez firmę Ukrajinśka Bronetechnika (Ukrainian Armor). Został on zaprezentowany m.in. na na kieleckich targach MSPO 2023. Dalej korzysta z popularnego podwozia Forda F-550 z napędem 4x4, chociaż względem poprzedniej wersji wóz ł wydłużono o 10 cm, a jego masa wzrosła do 10 ton. Załogę stanowią dwie osoby, zaś desant może wynieść do ośmiu żołnierzy. Jednostkę napędową stanowi turbodoładowany silnik Diesla o mocy 300 KM pozwalający osiągnąć prędkość maksymalną wynoszącą 120 km/h. Zasięg operacyjny określono na 500 km. Pojazd może pokonywać przeszkody wodne o głębokości do 0,75 m.
Opancerzona kabina zapewnia ochronę na poziomie 1 według normy STANAG 4569, zarówno w zakresie ochrony przed ostrzałem, jak i ładunkami wybuchowymi. Podobnie jak większy pojazd Warta także Nowator umożliwia dopasowanie konfiguracji wozu do potrzeb klienta. Dzięki temu pojazd może wykonywać zadania transportera opancerzonego, wozu dowodzenia, pojazdu rozpoznawczego czy rakietowego niszczyciela czołgów wyposażonego w pociski przeciwpancerne Korsar kalibru 107 mm lub Stugna-P/Skif kal. 130 lub 152 mm. Wariant transportera opancerzonego może zostać wyposażony w wielkokalibrowy karabin maszynowy NSWT kalibru 12,7 mm. Możliwe jest wykorzystanie innego typu km kalibru 12,7 lub 7,62 mm albo granatnika automatycznego kal. 30 lub 40 mm.
Byrrbyć
A Ruskie dalej jeżdżą na gruzowikach...
WSK74PL
mają też GAZ Tigr i IVECO LMV orz konstrukcje Kamaza. Sporo stracili na Ukrainie, ale technologię mają
Chyżwar
Z odpornością trochę nie za bardzo, ale lepsze to niż pickup. Inguar-3 wypada pod tym względem znacznie lepiej. Ale ukraińskie wojsko chce Nowatory właśnie.
Pucin:)
@Chyżwar - lecz KLTV jest super!!!!!! Bo kupił go Mario - Super Mario Brossss!!!!!
WSK74PL
Kupują też Roshele Senator z Kanady w dużych ilościach...............
RGB
Cały świat idzie taką sprawdzoną drogą. Bierze się podwozie Forda F-550, Iveco, czy Manna i robi opancerzoną zabudowę siłami rodzimego przemysłu. Armia jest zadowolona, bo ma sprawdzone i relatywnie tanie podwozie. Zabudowa jest pod krajową kontrolą, a przemysł ma kasę na rozwój, W końcu podatnikowi zwraca się kasa, której w przypadku półkowego zamówienia by nie było.
mc4
Ukraiński przemysł nawet w warunkach wojennych przykłada większą wagę do wzornictwa przemysłowego niż nasze przedsiębiorstwa (patrz- Bóbr)....