Reklama

Siły zbrojne

Nowe Tornado-U zdobyte przez Ukraińców

Tornado-U z dodatkową przednią osłoną silnika
Tornado-U z dodatkową przednią osłoną silnika
Autor. Ukraine Weapons Tracker, Twitter

Dowództwo Operacyjne „Północ” armii ukraińskiej poinformowało o zdobyciu dwóch samochodów ciężarowych Tornado-U, czyli Ural-63704-0010 6x6, które są najnowszym, opancerzonym wariantem rosyjskich samochodów wysokiej mobilności dużej ładowności. Oba były w pełni sprawne i, jak twierdzi strona ukraińska, zostały wyprodukowane w 2021 roku.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Konflikty zbrojne XXI w. pokazują na jakie nebezpieczeństwo narażone są załogi ciężarówek, jeżeli te nie są chronione przez opancerzone kabiny. Trend ten zaowocował wieloma rozwiązaniami konstrukcyjnymi, począwszy od prostych ciężarówek z opancerzoną kabiną (jak powyższe przykłady) czy pojazdami na ich bazie o znacznej odporności na amunicję strzelecką i wybuchy min (MRAPy).

Tornado-U jest jednym z dwoch typów wozów używanych przez armię rosyjską. Drugim i jednocześnie konkurencyjnym modelem jest KamAZ Tornado-K, który jest znacznie bardziej popularną konstrukcją w Rosji i bazuje na rozwiązaniach rodziny pojazdów Tajfun (Typhoon). Kilka zniszczonych egzemplarzy transporterów na bazie Tajfunów 4x4 i 6x6 zostało uwiecznionych na filmach i zdjęciach z pierwszych dni inwazji.

Reklama

Ciężarówka Tornado-U to znacznie większa i nowocześniejsza konstrukcja, niż popularne nie tylko w rosyjskiej armii wozy rodziny Ural-375/375D/4320, opracowane jeszcze w czasach ZSRR. Ural-63704-0010 to pojazd o DMC do 30 ton i ładowności do 16 ton, mogąca holować przyczepę o masie do 12 ton. Do jej napędu zastosowano 6-cylindrowy sinik wysokoprężny YaMZ-652 o mocy 440 KM, co pozwala na osiągnięcie maksymlaniej przedkosci rzędu 100 km/h. Minimalny prześwit Urala to 400 mm. Może on też pokonywać przeszkody wodne o głębokości do 1800 mm.

Czytaj też

Co ciekawe na jednym ze zdobytych Tornado-U widzimy dodatkowe opancerzenie przodu pojazdu, oznaczjące, że bazowy pancerz nie jest wystarczający do ochrony komory silnika, być może załogi. Pokazany przebieg na jednej z nich to ledwie 1140 km, w pełni zatankowany ten pojazd ma zasięg 1000 km. Najprawdopodobniej są to wozy wcielone bardzo niedawno do jednostek rosyjskich. Zatem dementuje to hipotezę, która czasem pojawia się w mediach o "rosyjskim szrocie" wysłanym do walk.

Reklama

Komentarze (4)

 1. viper

  Do tej pory też była neutralna. Powiedz lepiej jak tam mają się sukcesy Rosji w "denazyfikacji i demilitaryzacji" Ukrainy.

  1. Valdore

   Viper, patrzac na to co się dzieje to szykuje się demilitaryzacja i denazyfikacja ale Rosji.

 2. ito

  Zastanawia mnie tylko jedno; skoro Ukraińcom tak dobrze idzie to dlaczego Zełenski zmienia śpiewkę i już jest gotów zaakceptować "status neutralności"? A ten "dodatkowy pancerz" nieco przypomina elementy regałów magazynowych- czyżby miał służyć do montowania, a nie chronienia, czegoś?

  1. Holub

   Może dlatego że Każdy kolejny dzień wojny to potężne straty ludzkie i infrastrukturalne.

  2. MI6

   Negocjacje polegają na tym że musisz z czegoś ustąpić a z czego ma ustąpić Zełeński? Ma oddać Mariupol I wschód Ukrainy? Dobrze by było gdyby Ukraińcy chociaż częściowo odbili tereny na pn-w od Krymu i podobnie jak pod Kijowem wypchnęli Rosjan w Doniecku i Ługańsku wtedy mieliby atuty w ręku a tak muszą coś innego poświęcić.

  3. ito

   Przypomnisz mi kiedy ktoś, komu dobrze szło przyjął warunki przeciwnika tylko dlatego, że cierpieli cywile i piętrzyły się zniszczenia?

 3. Al.S.

  Ten "pancerz" to poskręcane szyny montażowe,i kanały kablowe, podobne do systemu Unistrut. Można i tak, czemu nie.

 4. Gryfin

  Moim zdaniem,sprzęt nie jest u Ruskich problemem,tylko nieumiejętność używania. Ta wojna,to największy poligonowy kac w dziejach.

Reklama