Reklama

Siły zbrojne

Ukraińcy „gotowi” do modernizacji T-72 do standardu PT-91 Twardy

Fot. bumar.gliwice.pl
Fot. bumar.gliwice.pl

Ukraiński koncern państwowy Ukroboronprom wyraził gotowość do przeprowadzenia modernizacji czołgów T-72 zmagazynowanych na Ukrainie do wersji PT-91 Twardy, w celu „spełnienia standardów NATO” – podają służby prasowe Ukroboronprom.

Zgodnie z komunikatem koncernu zastępca dyrektora generalnego do spraw operacyjnych Jurii Paszczenko stwierdził, że Ukroboronprom zaproponował zmodernizowanie czołgów T-72 do standardu PT-91 Twardy,  w celu „spełnienia standardów NATO” i podniesienia zdolności bojowej sił zbrojnych Ukrainy.

Obecnie na Ukrainie według Paszczenki ma być zmagazynowanych „niemal 300” czołgów T-72, które jednak nie znajdują się w służbie w siłach zbrojnych. Dyrektor generalny do spraw operacyjnych spółki Ukroboronprom zaznaczył, iż strona polska dała ukraińskim wojskowym możliwość przetestowania czołgów PT-91.

Siły zbrojne Ukrainy wykorzystują w walkach w Donbasie przede wszystkim czołgi serii T-64B, w pewnej części zmodernizowane do standardu T-64BM. W lutym bieżącego roku poinformowano, że w trakcie szkoleń rezerwistów w obwodzie charkowskim zostaną wykorzystane zarówno T-64B, jak i T-72. Wcześniejsze doniesienia mówiły o planach skierowania pewnej liczby maszyn T-72 do jednostek Gwardii Narodowej.

Pojazdy T-72B są szeroko wykorzystywane przez siły prorosyjskie. W Donbasie były obecne m.in. wozy w wariancie T-72B3, czyli w najnowszej odmianie wykorzystywanej w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Reklama

Komentarze (39)

 1. oko

  dlaczego holandia zrezygnowala z czolgów ?

  1. Jarek

   Dlatego! Głupie pytanie i taka odpowiedź.

 2. andrea-s

  jak widać urwane wieże (na szczęście na Dalekim dzikim wschodzie) to chyba kuzyn zwoja z 10 lat temu miał rację - pancerz reaktywny to lipa.

 3. Maniek

  Szczerze mówiąc w tym całym artykule najważniejsze jest że zaczynamy z Ukrainą mocno współpracować. To dobrze wróży na przyszłość...

  1. Gawrobryk

   Pod warunkiem, że Ukraińcy oczyszczą swoją armię i administrację z agentury rosyjskiej i zastąpią skorumpowanych ludzi tymi, którzy nie mają problemów z poczuciem przynależności do Narodu Ukraińskiego.

  2. Are

   Jedna firma, która w nowszych technologiach sobie radzi raczej kiepsko, chce zdobyć nowe kontrakty. Czy to to samo co militarna współpraca Polski z Ukrainą?

 4. oko

  dlaczego holendrzy zrezygnowali ze swoich leopardów?

  1. ja

   popatrz na mapę.... Kto ich napadnie?

  2. Are

   By więcej kasy łożyć na myśliwce bez zwiększania budżetu na wojsko. A co to ma wspólnego z ukraińskimi stepami? Czyżby Belgowie zrezygnowali z czołgów by nie dać się wciągnąć w akcje militarne na wschodniej Ukrainie?

 5. Patriae Lex

  A ja tam nie widzę zbyt wielkiej różnicy między Ukraińcami i Rosjanami .. Prawie taka sama mentalność i sposób bycia .. jak również ta sama niechęć do Polski i Polaków (dzisiaj jak mają poważne problemy to się do nas uśmiechają a jutro .. no właśnie ;-) ... Nie jest moją winą, że Ukraińcy przez ponad 20 lat nie potrafili stworzyć własnej, silnej państwowości, chodź w latach 90-tych startowali z lepszej gospodarczo pozycji niż nasza .. A w związku z tym nie mam też najmniejszej ochoty aby moje ciężko wypracowane podatki (ośmiorniczek u "Sowy i przyjaciół" nie jadam) były przekazywane w jakiejkolwiek formie na Ukrainę (gdzie i tak w większości znikną w przepastnych kieszeniach lokalnych bonzów) .. Jak PO chce odgrywać rolę "dobrego wujka" to niech utworzy specjalny fundusz na rzecz wsparcia naszego "wschodniego sąsiada" na który zrzucą się członkowie "partii władzy" (na przykład sprzedając część zegarków, których wartość sięga czasami 30 tyś zł ;-)

  1. ja

   Czyli lepiej zostawić Ukrainę na pastwę Rosji i za chwilę graniczyć z nowym odbudowanym Imperium Rosyjskim.... To się zawsze dla nas źle kończyło. Ukraina nigdy nie będzie dla nas zagrożeniem bo to kraj o potencjale takim jak my. To nasz naturalny sojusznik przed wielowiekowym wspólnym zagrożeniem jakim jest Moskwa. Gratuluję krótkowzroczności....

 6. ras ag

  A mam takie pytanie. Gdzieś ostatnio był artykuł o nowych stopach stali pancernej, dającej taką samą odporność przy o 40 % niższej masie/cieńszej blasze. Gdyby z takiego stopu zrobić Twardego...

  1. czarnyopal

   Takie stopy nie istnieją, jest wiele przyczyn dla których tworzenie takowych stopów jest nieopłacalne, by to wyjaśnić musiał bym napisać długi artykuł, na dzień dzisiejszy najlepszym rozwiązaniem są pancerze warstwowe, stal, ceramika i coś tam jeszcze co jest utrzymywane w tajemnicy, wielkie możliwości w tym zakresie może dać grafon, lub ten nowy Polski wynalazek mający zastosowanie w kamizelkach kuloodpornych. Zadasz pytanie dlaczego wielowarstwowe, wynalazek nie jest niczym nowym, wraz ze wzrostem możliwości przebijania zbroi płatnerze zastosowali zbroje dwuwarstwowe a te z powodzeniem zatrzymywały bełty kusz i kule z muszkietów.

  2. OMEN

   Taa... Cieńszy i lżejszy pancerz, powiadasz... wtedy nie byłby to "TWARDY" , tylko "CHUDY".

 7. rabarbarus

  Ja Ukrainie bardzo dobrze życzę, ale w chwili obecnej to proszenie się o kłopoty. Ukraińcy "oddali" w ręce separatystów dziesiątki czołgów. Załogi je opuszczały po pierwszym strzale. Sprzęt nie był niszczony. Oznacza to, że taki zmodernizowany czołg, z Drawą, Obrą i termowizją z PCO dostanie się w ręce Rosjan. Nie chodzi o sam T72, który Rosjanie znają doskonale, ale właśnie o całą elektronikę.

  1. Geoffrey

   A skąd informacje o "dziesiątkach" czołgów "oddanych" przez ukraińską armię? Na podstawie jednostkowych przypadków, czy z relacji "brytyjskiego" wojskowego pracującego dla rosyjskich mediów? "Dziesiątki" czołgów przyjechały z Rosji jako rosyjska pomoc humanitarna dla ludności Donbasu - żeby szybko i humanitarnie umarła. Część z nich pochodzi z Krymu, gdzie dostały się w ręce rosyjskie z powodu decyzji politycznej o nie podejmowaniu walki z armią rosyjską. Czy to była dobra decyzja - są różne opinie. Poza tym, po co Rosjanom polski Twardy, kiedy mają własne T-90, znacznie bardziej zaawansowane, z francuską termowizją?

  2. g77

   Rosja ma w Polsce wystarczającą rozwiniętą siatkę szpiegowską. Wszystkie co cenniejsze polskie wynalazki sa już dawno w Moskwie

 8. sko

  Super ! Komputery i noktowizja to nie jest "letalna zbroja" a Ukraińcy w zamian mają wiele ciekawych rozwiązań. W ogóle: nasza i ich armia to poradziecki sprzęt ale teraz konieczność uniezależnienia się. Współpraca przy modernizacji czy nawet-w sprytny sposób-przy zakupach to olbrzymia skala rynku i korzyści dla obu stron. Ukraińcy mogą być tanimi podwykonawcami zakupionych technologii-teraz są tańsi od Chin a cła zniesione. Wrażliwe natowskie komponenty mogą zostać u nas.

 9. Geoffrey

  News raczej bez sensu bo 300 zmagazynowanych ukraińskich T-72 nie ma większego znaczenia, biorąc pod uwagę, że ukraińska armia i zbrojeniówka specjalizuje się w linii T-64/T-80/T-84. Przed wojną Ukraina miała około 4000 zakonserwowanych T-64, więc powinno im na długo starczyć pracy z modernizacją do standardu BM2. Ukłon w stronę Polski? Też bez sensu, Polska może byłaby zainteresowana Jataganami projektowanymi dla Turcji, a nie półwiecznym złomem.

 10. TankSinatra

  Ilość techniki bojowej w tym czołgów jakie ma Ukraina jest w wystarczająca, to nie czasy gdy zagony pancerne Guderiana wygrywały bitwy czy przesuwały linie frontu. Czasy bitew pancernych pod Kurskiem bezpowrotnie mineły. UA potrzebuje dobrej jakości ppk, 3 systemy jawelinów w Iraku w ciągu 2,5h, zniszczyły 43 czołgi. Więc niech rozwijają np przez kijowskie biuro KP Łucz swoje systemy a to co mogą wyprodukować jest bardzo dobre np. stugna-p, ppk barirer itp.

  1. Grzegorz

   Jestem za Javelinami dla Ukrainy. Trąbię o tym od dawna. Natomiast Javelinem nie wykonasz kontrofensywy. Jeszcze jakiś czas siła pancerna wspierana lekkimi pojazdami wyposażonymi w PPK będzie stanowiła podstawę.

 11. gazek

  Dla nas to żaden deal, bo to zakłady na Ukrainie robiłyby te modernizacje. To co my moglibyśmy zrobić, to po prostu poszukać klienta na nasze T-72, zmodernizowane lub nie, wedle życzenia klienta.

  1. tagore

   Zakłady ukraińskie są obłożone remontami i bieżącą produkcją ,brakuje im też części zamiennych i podzespołów . Tak ,że było by trochę chleba dla nas przy tej sprawie.

 12. amityville

  Cóś mi się zdaje że 300 Pt 91 już na Ukraine pojechały. Teraz pytanie jak za nie zapłacą i kto? Co kupią na ich miejsce. Oby szwajcarskie LeoRuagi

  1. hp7

   Masz 100% racji! Polacy rozkręcili 300 czołgów na najdrobniejsze części, a ukraińskie mrówki przeszmuglowały wszystko przez granicę.

 13. aadvark

  taki news znaczy tyle, co nic. Nikt z naszych odważnych polityków nie wyrazi zgody, żeby nie drażnić Rosji. Nawet gdyby, to równie odważni politycy UE zrobią to za naszych. Ukraina nie ma kasy, a za darmo, to żaden interes. Jeśli by znalazła się kasa, to nasi sojusznicy położą na niej łapę. Zanim ktoś w naszych szybkich standardach decyzyjnych podejmie decyzje, to już pewnie nie będzie Ukrainy, więc nie ma się czym ekscytować.

  1. Przemo

   Dostali pieniądze z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

 14. Gottard

  Dobry news , rozumiem że USA czy Kanada zasponsoruje ten deal i wszyscy zadowoleni. Potem USA przekazuje nam M1Abramsy A2Sepv2 a my wszystkie posiadane obecnie PT91 dalej Ukrainie i jest jeszcze lepiej. Zmodernizowany T72B z Drawa ma sens, bije na głowę Pt91 co ma WP. T-72B Ukrainy to generacja wyżej niż nasze T-72M1 które sa przecież monkey version słabego T-72A. Nie jest to kwestia czy Ukraina nie potrafi zrobić lepszych czołgów niż PT-91 bo potrafi - oferują modernizacje T72B na export i to jakie. Chodzi o moce przerobowe, po prostu polski producent Drawy-T czyli chyba PCO stoi i nic nie robi, ma wolne moce i jest gotowy uruchomić szybko linię produkcji Drawy, a do tego ma licencję na matryce termowizorów więc nie musi nic zamawiac we Francji ( Francja blokuje pomoc dla Ukrainy). Zakłady na Ukrainie i tak pracuję na 3 zmiany nad swoimi Bułatami i Opłotami. Produkcja czołgu trwa długo, a tu mamy na placu fabrycznym 300 stojących odłogiem T-27B, po prostu szkoda aby się tak marnowały. To dobre posunięcie za którym muszą stać Amerykanie którzy wymusili ten deal to na naszych tzw. władzach. T72B z SKO Drawa + POD z PCO dający możliwości hunter-killer + system nawigacji i wymiany danych + cyfrowa radiostacja z WB Electronics-Radmor to będzie lepszy wóz niż ruski T-72B3, a o lata świetlne lepszy od naszych PT-91 ( beznadziejna stara rozklekotana armata, fatalna stabilizacja armaty, brak POD a więc i brak możliwości hunter-killer, cieniutki pancerzyk, stare termowizory) Do tego Ukarina ma już nowoczesną amunicję ppanc.do nich, nie tak jak Polska. Jakby co to T-72 ma w magazynie Słowacja, Czechy, Węgry - można je modernizować i wysyłać za pieniądze USA na Ukrainę. USA to nic nie kosztuje, po prostu wydrukują więcej Dolarów - koszt papieru i druku, albo tylko zapis elektroniczny transakcji Swift.

  1. jabo

   Jaką ma licencję ...Ma swoje kamery termowizyjne KLW1 trolu

  2. max

   Jeżeli uważasz , że 30 letni T 72B jest lepszy od nowo wyprodukowanego PT 91 to ja ci gratuluję wiedzy....

 15. TTT

  To znaczy PT-91 nasz Polski, czy PT-91M (wersja eksportowa do Malezji)? To jak dzień, a noc.

  1. TT

   Obydwa są polskie

 16. Andrzej

  Niech nam najpierw FSO odbudują, jak do ruiny doprowadzili, a potem możemy rozmawiać o unowocześnianiu ich czołgów.

  1. edward

   Ja pamiętam, że nie udawało się uzyskać porozumienia ze związkami zawodowymi w FSO i to było przyczyną bankructwa.

 17. totenkopf

  wtf, w ogóle, jak to mówi młodzież, przecież ukraińcy mają swoje modernizacje dla T-72, i to z działem 120 mm, dużo bardziej "natowskie" niż PT-91

  1. Jakub

   Nie mają. Ich czołgi to rozwinięcie T-64

 18. ddsa

  Czy to dobre rozwiązanie, tzn. pt-91 to chyba nie jest zbyt nowoczesna modernizacja?

  1. jacek

   wiesz, Twardy cudem techniki nie jest ale jak na ukraiński teatr wojenny to konstrukcja będzie w sam raz...

 19. Bronek

  Ciekawy jestem czy ukrainskie T72 sa w ver. T72B czy T72M... W Polsce ubylo bowiem ze stanu 300sztuk, a jeszcze rok temu na wiose Ukraincy zarzekali sie ze nie posiadaja T72. Nie to zebym zalowal tego zlomu, chociaz wydaje sie ze jakby z tego kalibru odpalac konkretne pociski bylyby skuteczniejsze od kalibru 120mm. Zamiast zatem modernizowac to cudo do standardu PT91 moze nalezalo zbudowac wieksza wieżę i udana stabilizacje działa. Kostki pirotechniczne tez by sie przydaly. A moze nalezalo zainwestowac w pancerz cerawa. Jakos trudno mi uwierzyc w to ze pancerz Leoparda w kadlubie az tak bardzo roznil sie od tego w T72. Skoro mamy tylu bezrobotnych studentow moze juz dawno nalezalo zainwestowac w silnik kompaktowy i zrobic wymienny modul w tym czolgu. Silnik przydalby sie do wszystkiego co jezdzi i ma pancerz.

  1. Poznaniok

   Otóż to! W Polsce ubyło niemal 300 sztuk T-72, a w tym samym czasie na Ukrainie przybyło niemal 300 sztuk T-72. Przypadek?

 20. patriota

  Tylko czym zapłaci Ukraina za przekazanie przez stronę polską know-how, wsparcie techniczne, szkolenia, a może i pracę samych specjalistów? Umowa barterowa? Zapłata w naturze?

  1. zby79

   Oby barter. Kilka rakiet balistycznych zawsze się przyda.

  2. witek

   Oni mają tyle patentów związanych z obronnością i wyposażeniem oraz uzbrojeniem że możemy im co najwyżej zazdrość. Wcale się nie zdziwię jak się okaże że musimy Ukrainie płacić grube miliony dolarów za ich wynalazki.

 21. Willgraf

  czyżby wymiana za ukraińskie silniki do śmigłowców Mi-8 ?

  1. bleblacz

   Niedawno w zakładach "Motor-Sicz" były jakieś szyszki z MONu, więc kto wie.

  2. Gottard

   Bareter, czemu by nie? Ukraina ma co zaoferować np. silniki do helikopterów , lekkie ppk dla piechoty, wieże do modernizacji BWP1, ppk do Mi-24 i Sokoła-Głuszcza ( bo AH-64 to chyba szybko u nas nie będzie), pociski do RPG-7, lekkie RPG-22 itd

 22. sorbi

  NIech płacą licencjami na produkcję silników do śmigłowców, czy pocisków kierowanych, systemem NÓŻ -ponoć lepiej się sprawdza niż rosyjski Kontakt - a my już je sobie dalej rozwiniemy, zmodyfikujemy...

  1. zby79

   Nóż jest zdecydowanie lepszy od pancerza "kontakt". Ale Ukraińcy mają pancerz reaktywny lepszy od rosyjskiego "reliktu". "Duplet" to najlepszy pancerz w tym momencie, w połączeniu ze stalą ESR daje odporność na poziomie leoparda 2A6.

 23. Arek

  A po co im spełniać wymogi NATO????

 24. Felipe

  Jakby nasze PT-91 były coś warte to nie kupowalibyśmy używanych Niemieckich Leopardów.

  1. Kamil

   Lepszy rydz niż nic

  2. as

   Jakby nasi politycy byli coś warci, poczekaliby z zakupem Leopardów jeszcze 2-3 lata, do dokończenia prac nad następcą PT91, czyli PT2001 Gepard. Nie paliło się wtedy aż tak bardzo z tym zakupem. A dzisiaj możemy sobie już tylko pogdybać, cały kraj rządzony przez politologów i historyków jest do wymiany.

  3. TRzcinsky

   Z tymi LEO to była "okazja" teraz trzeba je modernizować za grubą kasę. Zgadnij gdzie? PT91 póki co stary ale jary

 25. ja

  oczywiście, że mogą, każdy może, ale nie jest tajemnicą, że Ukraina jest bankrutem...

Reklama