Reklama

Siły zbrojne

Ukraina szkoli płetwonurków zgodnie ze standardami NATO

 • Fot. Flickr/Stephen Lee Carr/CC.3.0
  Fot. Flickr/Stephen Lee Carr/CC.3.0

Ukraińscy płetwonurkowie powrócili do Odessy z rumuńskiej Konstancy, gdzie wzięli udział w międzynarodowych ćwiczeniach „Eurasia Partnership Dive - 2016” (EDP 16).

Międzynarodowe szkolenie odbyło się w ramach tzw. partnerstwa euroazjatyckiego, ale w rzeczywistości poza Ukrainą, Azerbejdżanem i Gruzją dotyczyło ono płetwonurków z krajów NATO: Stanów Zjednoczonych, Turcji, Rumunii i Bułgarii.

Fot. www.mil.gov.ua

Główny nacisk kładziono na prace podwodne związane z poszukiwaniem, identyfikacją i neutralizacją podwodnych ładunków wybuchowych. Ukraińcy mieli ponadto możliwość zapoznania się ze standardami medycznymi i bezpieczeństwa oraz wyposażeniem i urządzeniami wykorzystywanymi w operacjach nurkowych przez kraje członkowskie NATO. Otrzymali również dokumentację dotyczącą organizacji nurkowania i szkolenia.

W trakcie ćwiczeń Ukraińcy zapoznali się między innymi z hełmem do nurkowania MK-37, aparatami oddechowymi z obiegiem otwartym, zestawami nurków lekkich, narzędziami podwodnymi – w tym lancą egzotermiczną Broco do cięcia metalu - oraz sonarami przenośnymi dla nurków A-2 i DSE 1.

Fot. www.mil.gov.ua

Reklama

Komentarze (2)

 1. Don Pedro

  Z tego co na zdjęciu widać to raczej hełm KM-37, anie MK-37

  1. Pitek

   Hełmy KM37 mają od 2010 r. (albo i dłużej). Otrzymali 2 lub 4 kpl. od USA wraz z pakietem szkoleniowym. Zgodnie z procedurami NATO szkolą się od wielu lat.

 2. Euron

  Niech sobie szkoli, ale i tak do NATO nie wstąpi...

  1. Młody

   Nie wstąpi, ale nauczy się czegoś nowego i być może lepszego.I zawsze już będzie przygotowana do standardów NATO.

Reklama