Reklama

Siły zbrojne

Udane testy rosyjskich "niewidzialnych" Su-57 w Syrii

Myśliwce Su-57. Fot. Anna Zvereva/CC BY SA 2.0/flickr.
Myśliwce Su-57. Fot. Anna Zvereva/CC BY SA 2.0/flickr.

Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała, powołując się na ministra obrony Siergieja Szojgu, o pomyślnie zakończonych testach samolotu Su-57 w Syrii.

1 marca 2018 roku rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu oficjalnie potwierdził agencji TASS o zakończonych powodzeniem dwudniowych testach myśliwca piątej generacji Su-57 w Syryjskiej Republice Arabskiej.

Rzeczywiście, były tam przez jakiś czas. Przez dwa dni dwa samoloty przeszły szereg prób, w tym walki powietrznej. [...] Asystowały im latające laboratoria i samoloty, które śledziły wszystkie parametry broni

Siergiej Szojgu, rosyjski minister obrony

Rosyjski minister obrony potwierdził, że wszystkie testy zakończyły się sukcesem i samoloty tydzien temu wróciły do Rosji.

Po raz pierwszy o możliwości użycia przez Rosjan nowoczesnych samolotów Su-57 w Syrii spekulowało się w mediach społecznościowych już pod koniec lutego br. Kilka dni później informację tę potwierdzili Izrealczycy, którzy namierzyli „niewidzialne” myśliwce (zbudowane zgodnie z wymogami technologii ograniczonej wykrywalności - stealth) na zdjęciach satelitarnych.

Konflikt syryjski bardzo często służy jako „chrztest bojowy” dla wielu nowoczesnych typów rosyjskiego uzbrojenia, jak choćby myśliwce Su-35 czy rakiety manewrujące systemu Kalibr (jak i np. dla znacznie starszych bombowców Tu-95MS). Doświadczenia z użycia broni są analizowane i uwzględniane zarówno w procesie szkolenia, jak i w rozwoju nowych typów uzbrojenia.

Su-57 to samolot myśliwski piątej generacji wykonany w technologii stealth. Prace nad samolotem rozpoczęto w 2010 roku, wtedy określanego jako PAKFA (ros. Pierspiektiwnyj Awiacyonnyj Kompleks Frontowoj Awiacyi) lub T-50 (oznaczenie producenta). Samolot ten ma stanowić odpowiedź na amerykański program ATF i samolot przewagi powietrznej F-22 Raptor. Bieżące założenia realizacji rosyjskiego programu myśliwca 5. generacji zakładają rozpoczęcie seryjnej produkcji w perspektywie finansowej na lata 2018-2025.

Reklama

Komentarze (45)

 1. Flagowy

  Testy były pomyślne. Nikt ich nie widział, nawet rosjanie.

 2. kaziu

  nato zwyciezy na wszystkich frontach.

 3. dyzio

  mowa

 4. inczu-czuna

  nikt nie dorowna wspanialym polskim pilotom i wspanialym polskim samolotom.wrogowie trzescie sie ze strachu !

 5. Kristo

  \"Su-57 to samolot myśliwski piątej generacji wykonany w technologii stealth\"...naprawdę ?Niemal wszyscy znawcy tematu (poza rosyjskimi) , uważają,że z V generacją owy przerośnięty Su-27 , ma niewiele wspólnego, a już na pewno mniej od typowych myśliwców tej generacji,a stealth rzeczywiście w nim jest...niewidzialny.

  1. Draco

   A wszyscy ci niemal wszyscy znawcy tematu poza rosyjskimi to polscy geniusze którzy samolotu na oczy nie widzieli a całą swoją wiedzę opierają na wierzę że coś jest takie czy siakie. A jeśli fakty przeczą temu w co ci znawcy wierzą to tym gorzej dla faktów.

  2. Wania

   Indyjskie wojsko jako jedyne poza Rosją ma dostęp do szczegółów konstrukcji i parametrów samolotu. O stwierdziło niedawno,cze Su-57 znacząco odbiega od właściwości niewidzialności F-35. To są fakty. Czy poza opiniami rosyjskich piewców przytoczysz inne fakty?

 6. olo

  Same sukcesy , no tylko pogratulować.........

 7. Wania

  Czyli są to nieloty puki co i tylko rosyjską propaganda dla zatarcia masakry wagnerowców. Czyli rację miał Davien, że wysłanie tych samolotów było bez sensu. Takie same próby odbywały się w Rosji.

  1. fanboys Hunter

   Nie ma to jak praca zespołowa w kółku wzajemnej adoracji w propagandowej akcji... Nieprawdaż? Na temat sensu testowania nowych rodzajów uzbrojenia zdecydowanie byłoby, żeby wypowiadali się profesjonalni specjaliści wojskowi, a nie internetowi \"znafcy\" od wszystkiego i od niczego... Jeden z nich (tych drugich, żeby nie było wątpliwości) jeszcze niedawno twierdził na forum Defence24, iż samolot Su-57 jest na etapie \"nielotnego\" prototypu... Tymczasem jak to zwykle bywa, życie zweryfikowało pewne \"fakty\", które ku rozpaczy rusofobów okazały się ich propagandowymi mrzonkami... ;-)

  2. Piotr

   jeszcze jeden taki pościk poproszę :P ubaw po pachy... od 15 czy 20 lat robią samolot 4+ i zrobić nie mogą , no bo chyba zgodzimy się , że 5 generacja , to taka sama bajka jak Czupakabra czy Yeti :P No ale oczywiście super-extra-hiper sprzęt ten obudowany czymś stary Su :P

 8. małe be

  lubie te ruskie niewidzialne myśliwce. za komuny nikt nic nie wiedział a było - teraz wszystko wiadomo. to jest komputerowa symulacja. za najdalej 5 lat ceny fotoogniw spadną kilkukrotnie i gaz i ropa przestaną być w sumie niezbędne zachodowi. jeszcze szybciej ta zmiana nastąpi w chinach, potem w biednych krajach. a taki myśliwiec to droga zabawka. nie będzie stać. i fajnie.

  1. inżynier

   A wiesz z czego produkuje się asfalt do MMA?

  2. ktos

   A wiesz jak male jest zapotrzebowanie na asfalt w porownaniu do paliw do komunikacji?

  3. Polanski

   Zapotrzebowanie na asfalt można zmniejszyć budując nawierzchnie betonowe.

 9. Geoffrey

  Może to miała być pułapka na chętnych, którzy chcieliby ponownie zaatakować z moździerzy bazę w Hmejmim?

  1. sylwester

   na patrz o tym nie pomyślałem , ale istotnie byłaby to wielka zachęta dla bojowników aby spróbowali ataku

  2. aha?

   Izraelski \"przeciek\" zdjęć satelitarnych pokazywał nawet dokładne ich położenie. Czyżby cicha współpraca?

 10. Bart

  2 dni.... pierwszego przyleciały, drugiego odleciały....

  1. Wolf

   Ile \"testowano\" masterki w polsce?!

  2. Leo

   Dokładnie to był test na zasięg nic więcej

  3. Davien

   Tylko że M346 nie jest w przeciwieństwie do Su-57 niekompletnym prototypem wiec znowu się popisałeś na minus:)

 11. Voodoo

  A co pisałem w poprzednim poście przylecą podniosą adrenalinę....i odlecą....nic nie wiadomo o ich uzbrojeniu radarze docelowym czy silnikach czyli....\"patrzcie to nasze przez nas zrobione i to nie jest nasze ostatnie słowo \"

  1. To tyle...

   Co zrobiły? Podniosły adrenalinę? Jedynie co zrobiły to przyleciały i odleciały czyli pokazały, że mogą latać. Co jeszcze potrafią? Nic... po prostu nic.

  2. Davien

   Radar jak był w ogóle to jedynie Irbis, silniki to AL-41F1 wiec jak widac doskonale wiadomo co miały. Co do uzbrojenia to mogli nawet Moskity podwiesic i tak nie byli w stanie ich odpalić:)

 12. Jeremiasz

  Syryjczycy i Izraelczycy odnotowali przylot do Syrii czterech Su-57. Do Rosji wróciły dwa. Ciekawy sukces :)

  1. yaro

   Dwa zostały uszkodzone w wyniku ostrzału w Chmiejmim. W ramach zemsty Rosja zbombardowała Ghoutę bombami zapalającymi oraz bronią chemiczną.

  2. yaro

   dziś powiedziano, że to była dezinformacja

  3. Draco

   Ty tak na poważnie?

 13. ..!..

  Pomijając już nawet względy \"techniczne\" towarzyszące \"wizycie\" Su-57 w Syrii o \"powadze sytuacji\" świadczy bezsilny pisk wiadomego \"towarzystwa\" jaki można obserwować poniżej. Ale głowa do góry: jakoś to przeżyjecie.

  1. Davien

   No włąsnie jak Rosjanie przeżyja kompletny blamaz ich Su-57 w Syrii:))

  2. ..!..

   \"Uderz w stół a nożyce się odezwą\" - jakież to przysłowie prawdziwe. Ale \"główka\" do góry - pomyśl jakie nieograniczone możliwości bajdurzenia te fakty przed tobą otwierają. Będzie nowy powód do \"wesołości\" na forum.

  3. Piotr

   wesołości jest tu co nie miara i bardzo proszę trzymać cały czas ten poziom ( przecież śmiech to zdrowie ). Bo zacofany kraj z aspiracjami mocarstwa, który nie jest w stanie wyprodukować samochodu na miarę fiata 500 - jest tu gloryfikowany do super technologicznego giganta :) nic tylko boki zrywać... :P

 14. tadek

  dwa dni na testy bojowe myśliwca nawet generacji 4+ to stanowczo za krótko

  1. Draco

   To zależy co było testowane.

  2. Davien

   A co mogli testowac jak poleciał prototyp z testową awionika i drugi z nowym kadłubem?

  3. rudy

   nawet bracia Wright testowali dłużej ..

 15. rtyu

  No dzisiaj już sobie nie można obejrzeć powiększenia tej bazy w guglach tak by określić ilość maszyn, a jeszcze tydzień temu było to możliwe, aczkolwiek trudno było określić z jakiego okresu były to zdjęcia. Czujni są czy co?, ograniczyli dostęp czy co?

 16. Wojtek

  Niewidzialny bombowiec USAF stracili Serbowie za pomocą rakiet sowieckich z lat 70-tych i kuchenki mikrofalowej. Serbowie przeprosili Amerykanow mowiac, ze nie wiedzieli, ze jest niewidzialny. W konsekwencji Amerykanie produkcje \"niewidzialnych\" zamknęli. Dowodca baterii rakiet ma w Belgradzie slynną cukiernię- piekarnię. Mozna sobie zrobic z nim selfi gratis i zjesc paczka :-)

  1. ZZZ

   W międzyczasie Jugosławia straciła ok. 120 samolotów i mienie o wartości 30 mld dolarów. Ale widzę tutaj wielkie podniecenie tylko z tytułu strącenia JEDNEGO F-117. W zasadzie wygląda mi to na objaw kompletnej bezsilności. Coś, jak skopany człowiek leżący na ziemi i mówiący: \"ale mu oplułem buty!\"

  2. rudy

   30 mld strat w wyniku napaści na wolny kraj .. hmmm .. no prawda

  3. vvv

   ile razy mozna pisac i prostowac te bzdury. F-117 wykonaly setki lotow bojowych jak Serbia czy Irakiem latajac nad ich OPL i np Bombardujac Bagdad gdzie opl byla slepa. W Serbii USA nie zmienialo tras lotow f-117 i serbowie zrobili zasadzke i w momencie przelotu bombowca nad wybranym obszarem nagle wlaczono 3 jednostki opl s-125 (stealth tylko znaczaco redukuje zdolnosci radarow ale nie niweluje) i w strone f-117 odpalono 3 x S-125. f-117 nie jest mysliwcem wiec nie wymanewrowal rakiet i jedna go stracila. wina byla rutyna USA a nie f-117

 17. dropik

  przyleciały i poleciały. Czyli potrafią startować i lądować, i nie zepsuć się za bardzo. Sukces full

 18. Pilot

  Już? Skończyli testy po dwóch dniach? Przestraszyli się że jeszcze się jakiś rozbije w Syrii i dopiero im się narobi bałaganu. Nic więcej tylko propaganda i nic więcej.

  1. Mechanik

   Nie, podlecieli zestrzelili jeden F16 Sufa i co mieli więcej robić ....

  2. Marek

   Dobre te Su-57, skoro mogą zestrzeliwać wrogie samoloty nawet wówczas, kiedy zaparkowane są na ziemi.

 19. Chemik

  U nich zawsze wszystko kończy się sukcesem...

  1. Fizyk

   nauczyli się od USA ...... uczeń przerósł mistrza ...

  2. Marek

   U w odróżnieniu od reszty świata u nich nie ma katastrof, klęsk żywiołowych, ani innych podobnych rzeczy. Ot taka zawsze sielska i szczęśliwa matuszka Rassija.

 20. Lotnik

  Może się podpisze ten co mówi o udawanych próbach rosyjskiego myśliwca 5-generacji? Nie są w stanie go wyprodukować nawet za 10 lat, chyba, że pójdą tropem chińskim.

 21. -CB-

  Pytanie, czy miały zainstalowane już docelowe np. silniki i radary. Śmiem wątpić. Inna sprawa, że przez dwa dni, to chyba się za dużo nie natestowali. Akurat w tym wypadku, to tylko i wyłącznie działanie propagandowe.

  1. Draco

   Oj przetestowali przetestowali. Dzięki temu zabiegowi wywołali burzę na portalu defence24. Co pozwoliło im zasięgnąć opinii internetowych znawców i specjalistów. Dzięki i formacjom zdobytym w ten sposób szacuję się że pracę na Su-57 skrócą się o 2-3 lata a myśliwiec będzie 10 razy sprawniejszy niż zakładano. I to wszystko dzięki internetowym znawcom i specjalistom gwarnie udzielającym się na tym portalu, wytykając błędy konstruktorom. Biuro projektowe im. Suchoja jest wdzięczne wszystkim ekspertom i z całego serca dziękuję. Jedyne pytanie jakie obecnie sobie żądają inżynierowie Suchoja to. Jakim cudem tacy eksperci nie pracują dla koncernów lotniczych tylko marnują się na d24.

 22. komandoch

  5 generacji ale jaja oby był generacji 4+ co wątpię bo jeśli chodzi o technologie stealth to widać po silnikach wlotach powietrza i \"szybie\" że to bzdura, jedyna prawdą jest niewidzialność jak to nie którzy spece piszą \"niewidzialny\" niewidzialny jest bo nie prędko go zobaczą ruscy piloci latający na zabytkach.

 23. beee

  Pełen sukces, to ile lat ruscy potrzebowali żeby odpowiedzieć prototypem - istniejącemu F22 ? A przepraszam byli zajęci napędem nuklearnym rakiet o nieograniczonym zasięgu.

  1. ałtor

   To dlaczego ten istniejący i niewidzialny F22 nie penetruje terytorium FR kiedy tylko zechce ? Może jednak cos tu śmierdzi

  2. Davien

   A czy USA prowadzi z Rosja wojne??. Nad Syria jakoś latają jak chca a rosjanie jakoś im przeszkodzic nie mogą:)

  3. ZZZ

   F-22 robiłby to - krzyczelibyście, że USA to agresor i idzie na wojnę. Nie robi - krzyczycie, że jest do bani, bo nie robi.

 24. pragmatyk

  Było ryzyko ,ze coś pójdzie nie tak i doświadczalni ,czyli najlepsi piloci ,którzy testują te samoloty nie wrócą do domu. Postawiono wszystko na jedną kartę ,widocznie sprawy polityczne były ważniejsze niż dobro wojska ,gdyż dwa samoloty nie zmienią przebiegu tragedii wojennej w Syrii.Wybory blisko i trzeba czymś pozytywnym zaskoczyc potencjalnych wyborców ,jak na razie to sie udało.

  1. Polanski

   Nic się nie udało. Co miało się udać? Przelot? Aa , chyba,że tak. Udowodniły że maja zdolność przelotu z punktu A do punktu B. Wspaniała wiadomość. Już się na całym Świecie wszyscy trzęsą ze strachu.

  2. obalaczmitow

   No to samo udowadniają od ok 5 lat przedwstępnie i wstępnie operacyjne F35 - a jak raz poleciały nad Syrię to ich bociany przepędziły. Więc jedynie latają z punktu A do B i to nie za wysoko. Ale jaja

  3. fan obalaczy

   Do Japonii czy Korei, F35 to pewnie na lawetach przyjechały co?

 25. dżepetto

  O modelu 57 szkoda gadać ale ten TASS to bardzo wiarygodne źródło, pamiętam jak chyba w 2015 informowali, że w Syrii już służy i odnosi sukcesy wszystko-mający Su-25SM3... cóż problem w tym, że ta wersja do dzisiaj nie została dostarczona. W zeszłym roku rzekomo poskładali jakieś 5 egzemplarzy, wojsko dalej nie dostało ani jednego. Końca epopei Su-25 nie widać bo od kilku lat oficjalne komunikaty zmieniają się jak w kalejdoskopie i nierzadko same sobie przeczą ale generalnie każdego roku powtarza się motyw obiecanek, że przynajmniej pierwsze 10 nowych maszyn zostanie dostarczone... do końca roku. To tyle jeżeli chodzi o TASS, Szojgu i resztę wieści z kraju Pinokiów. Ostrożnie z tymi informacjami bo w moim doświadczeniu z ich ust słowo prawdy jeszcze nigdy nie padło.

  1. Zdzis

   Su25 to chyba samolot szturmowy.

Reklama