Reklama

Siły zbrojne

Tureckie F-16 wystartowały z Malborka w ramach Baltic Air Policing [WIDEO]

Fot. Millî Savunma Bakanlığı
Fot. Millî Savunma Bakanlığı

Samoloty F-16C/D Falcon tureckich sił powietrznych stacjonujące w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku odbyły pierwszy lot w ramach Enhanced Air Policing. Była to misja treningowa „Area Reconnaissance Training”, której celem było zapoznanie się z lokalnymi warunkami terenowymi i pogodowymi.

Podczas lotu odbywającego się 13 lipca w powietrzu znalazły się wszystkie cztery maszyny, które do Polski przyleciały z 6. Bazy Lotniczej Bandirma, w północnej Turcji. Są to trzy jednomiejscowe maszyny F-16C Block 50+ i dwumiejscowy F-16D należące do 161. eskadry. Jego celem było zapoznanie pilotów ze specyfiką obszaru, na którym będą operować, wydzielonymi strefami i uwarunkowania geograficznymi.

To standardowe działania w tego typu misjach, stanowiące przygotowanie do działań operacyjnych. Jest to o tyle ważne, że tureckie maszyny ostatni raz brały udział w misji Baltic Air Policing w 2006 roku stacjonując w litewskiej bazie Szawle, a w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego stacjonują po raz pierwszy.

Myśliwce z Bandirmy będą stacjonować w Malborku wraz z 80-osobowym kontyngentem do połowy września bieżącego roku, stanowiąc wzmocnienie dla misji Baltic Air Policing, której celem jest ochrona przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich. Ponieważ Litwa, Łotwa i Estonia nie dysponują własnymi myśliwcami, zadanie to spoczywa na maszynach należących do innych państw NATO w ramach misji sojuszniczej. Niebawem w podobnych działaniach nad Islandią będą brały udział polskie myśliwce F-16.

Reklama
Reklama

Komentarze