Siły zbrojne
Turcja: Rakiety przeciwlotnicze na lotniskach cywilnych?
Turecki rząd zamierza wprowadzić rakietowe systemy przeciwlotnicze na jedenastu cywilnych lotniskach rozlokowanych na całym terytorium kraju.
Zadanie zbudowania system obrony przeciwlotniczej na cywilnych lotniskach zostało zlecone ministrom: transportu oraz spraw morskich i łączności, którzy mają współpracować w tej sprawie z siłami zbrojnymi. Zadanie jest trudne, ponieważ poza samym rakietami w portach lotniczych mają być dodatkowo rozstawiane wojskowe stacje radiolokacyjne oraz systemy obserwacji optycznej. Nowe wyposażenie planuje się również zainstalować na wieżach kontroli ruchu.
Tworzone w ten sposób kompleksy obronne mają w przyszłości informować siły zbrojne o jakichkolwiek obcych statkach powietrznych oraz być gotowe do ich ewentualnego zniszczenia.
Instalacja rakietowych systemów przeciwlotniczych oficjalnie ma być reakcją na zamach terrorystyczny z 28 czerwca 2016 r., kiedy zamachowcy z Daesh przeprowadzili zamach terrorystyczny na międzynarodowy port lotniczy Ataturk. Zginęło wtedy 47 osób, a ponad 230 zostało rannych.
ito
Miałoby to sens gdyby montowali systemy zdolne zwalczać rakiety wystrzelone z MANPADS. Chyba, że szykują się do obrony przed nalotami w wykonaniu lotnictwa terrorystów. A kandydatem na terrorystę z własnym lotnictwem jest...
Davien
Biorąc pod uwagę sytuację w Syrii to Rosja.
Marek1
śmieszne - zestawy plot przeciwko terrorystom z kałachami i plecakami załadowanymi trotylem ?!?!
Afgan
Radar naprowadzania systemu przeciwlotniczego emituje bardzo silną wiązkę. Nie znam się na tym tak dokładnie, ale praca takiej stacji naprowadzająco-namierzającej prawie na pewno zakłóci systemy wspomagania lądowania dla samolotów pasażerskich. Takie systemy jak na przykład widoczny na zdjęciu Hawk można rozlokować kilka kilometrów od lotnisk i też będą one równie skuteczne, bo mają zasięg około 30km. Cały ten pomysł jest wielce bezsensowny, chyba że przeznaczenie ma być inne niż deklarowane.
dimitris
Zapewne chodzi o systemy zwykle nieużytkowane, pojazdy z efektorami ukryte w garażu, łatwe do postawienia w stan gotowośći. Jeśli włączane, to poza godzinami lądowań samolotów cywilnych. Znam taką sytuację z lotniska w ... w Grecji.
Kos
Kompleksy obronne na lotniskach cywilnych przeciwko własnym f16? Inspirujące.
dimitris
Może nie tylko własnym ? Grecy mają ich wiele... Izrael jeszcze więcej. Może nie tylko F-16 ? Rosja ma wiele innych, ale wcale nie gorszych maszyn. Na horyzoncie i bardzo blisko konflikty o wielkie pole gazowo-naftowe między Cyprem - Syrią - Izraelem - Egiptem... Wypisywanie w mediach o rzekomej przyjaźni turecko-rosyjskiej jest oczywistą herezją historyczną. Można mówić o kilku, bieżących, wspólnych celach obu państw, ale także całej masie stałych interesów geopolitycznych, wzajemnie dokładnie przeciwstawnych. A przede wszystkim o ogólnym wzroście zagrożenia wojennego w naszej części świata, ze wskazaniem oczywistego możliwego agresora głównego.