Reklama

Siły zbrojne

Trwa proces pozyskania uzbrojenia dla F-35 [NEWS DEFENCE24]

Strzelanie pociskiem AMRAAM z F-35. Fot. MSgt. Michael Jackson.
Strzelanie pociskiem AMRAAM z F-35. Fot. MSgt. Michael Jackson.

Pierwsze polskie zapytanie na temat możliwości pozyskania uzbrojenia dla samolotów wielozadaniowych F-35A zostało wysłane do Stanów Zjednoczonych jeszcze w drugim kwartale 2023 roku, a cały proces prowadzony jest zgodnie z założonym wcześniej harmonogramem – dowiedział się Defence24 od przedstawiciela Agencji Uzbrojenia.

Reklama

LOR for LOA w sprawie zakupu pakietu uzbrojenia wysyłane są zgodnie z harmonogramem jego pozyskiwania. Pierwsze LOR for LOA zostały przesłane stronie amerykańskiej w drugim kwartale 2023 roku, rozpoczynając tym samym proces pozyskiwania lotniczych środków bojowych dla wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 – poinformował Defence24 kpt. Paweł Kłosowski z Agencji Uzbrojenia. Jak dodał szersze informacje nie będą na ten temat udostępniane.

Reklama

Samoloty 5. generacji F-35A wykorzystują mniej więcej te same typy uzbrojenia co używane w Polsce od dawna samoloty wielozadaniowe F-16. Chodzi więc nie tyle o zupełnie nowe środki bojowe, a raczej o zwiększenie ich zapasów. Wyjątek mogą stanowić pociski przeciwradiolokacyjne AGM-88E AARGM oraz ARG-88G AARGM-ER (Advanced Anti-Radiation Guided Missile – Extended Range). Nieoficjalnie wiadomo że znajdują się w orbicie polskich zainteresowań, a jak na razie w polskim arsenale ich nie ma. Broń ta mogłaby być wykorzystywana nie tylko przez F-35A (dla których mogą zostać od razu zakupione AARGM-ER), ale także polskie F-16C/D.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (9)

  1. tkin ważny

    Maverick 1982 - Amerykanie umieją liczyć swoją kasę więc nie zgodzą się na żadne europejskie pociski na swoich samolotach. Teraz już wiadomo dlaczego grono " darmowych wielbicieli" sprzętu Made in USA tak bardzo zwalczało FA50 bo po prostu FA50 będzie dużo lepszy pod każdym względem od słabo uzbrojonych F16 i F35, lub w ogóle nieuzbrojonych samolotów Amerykańskich ze względu na ich cenę i marne parametry pocisków. Będziemy walczyć FA50. Dlaczego przyleciał do Polski przedstawiciel Lockheed Martin aby zaproponować swoje samoloty w 2035 r. Bo kłuje ich Boramer KF21 i wejście we współpracę z Koreańczykami. Najmądrzejsi twierdzą, że nie mamy fabryki do produkcji KF21. A kto ma?? Ale jak ją zbudujemy to będziemy mieli. A dlaczego Apacz to najmarniejszy śmigłowiec bo najlepszym uzbrojeniem jakim dysponuje jest działko. BRIMSTONE z Otokar Brzoza strzela z lądu dwa razy dalej i jest 2 generacje lepszy niż Hellfire Apacza. Naprowadzanie laserowe. Kto wie po co nam Apacze? Panie Błaszczak?

    1. Maverick 1982

      @tkin ważny, amerykanie już dawno się zgodzili na uzbrojenie od MBDA dla F35 przy zakupie F35 przez Anglików, Integratorem uzbrojenia został MBDA UK, Każdy F35 jest już dostosowany do rakiet od MBDA. Amerykańscy piloci bardzo by chcieli METEOR'a ,ale lobby przemysłowe blokuje temat i USA muszą czekać na własne rakiety bvr... Jak wprowadzą pierwsze wersje, to w Europie będzie już kolejna wersja METEOR'a...

    2. Anty 50 C-cali

      tkin ,nikt ważny dla Ciebie - czyli Izraelici AF swego czasu sprawdzili Apacza przeciw dronowi "pasterzy ' via jedwabny szlak. Czytałeś "dobranocki Doktora podsumowania na wieczór", taki np ; 620+ doba i naliczenie z 30 dronów w towarzystwie Iskandera. Chcesz zwalić w glębę 19 dronów - waląc z Brzóz rostawionych na ziemi?! Dobę wcześniej liczyli 6 dronów, 5 spruli - ale leciały i Ch-59 i Ch-31 "które szukały źródeł promieniowania - naziemnych". ... a teraz pan Maverick---

    3. Anty 50 C-cali

      @M 1982, skoro premierem nie jest Anglik ale Hinduista z pochodzenia - to piloci tych F-35B, na lotniskowcu "Prince of Wales" , na dzisiaj Co mają na końcach skrzydeł? Obstawiamy, czy w komorach wewnętrznych "mają" to czym Tajfuny bombardowały cele w Jemenie? (bomby korygowane made in usa?)

  2. bmc3i

    F-35 używają "mniej więcej" tego samego rodzaju uzbrojenia co F-16. Mniej więcej czyni jednak różnicę. Bo o ile F-16 używają Aim-9X Sidewinder II, o tyle F-35 używają Sidewinderów pokrytych powłoką RAM dla zmniejszenia ich sygnatury radarowej, w przypadku przenoszenia ich na końcówkach skrzydeł. Poza tym, Block 4 zamówiony przez Polskę, będzie mógł używać znacznie lepszych od jakichkolwiek Amraamów pocisków MBDA Meteor, z którymi nasze F-16 nie są zintegrowane. Inna sprawa dlaczego Błaszczak nie zamówił uzbrojenia do F-35 wraz zamówieniem na samoloty, co czyniłoby cały interes tańszym, podczas gdy Siły Powietrzne mają zbyt mało pocisków nawet dla obecnych F-16.

    1. Anty 50 C-cali

      Pisze grubymi literami ; "Pierwsze polskie zapytanie na temat możliwości pozyskania uzbrojenia dla samolotów wielozadaniowych F-35A zostało wysłane do Stanów Zjednoczonych jeszcze w drugim kwartale 2023 roku"...Kto przewidział rozwój sytuacji dwa lata wstecz, przed końcem lutego 2022. Już po wizycie Dudy u Trampa? przecieki wiki -leaks wskazują jak się czasem "negocjuje" ; ot wielki ex- szef MON, ówczesny prezydent K - oczekiwał uzbrojenia Patriotów Bardzo TANIO- ZA DARMO!. Zobaczymy co kupi K-K. Skoro znalazło się te 12 mld dla nauczycieli :( choć komuś już brakło!)

  3. Maverick 1982

    Mam nadzieje, że osoby odpowiedzialne za zakupy uzbrojenia do F35 zakupią też pakiet rakiet od MBDA, METEOR, ASRAAM, SPEAR3 i BRIMSTONE2, z tymi rakietami Koreańczycy zdecydowali się integrować FA50, więc może być to zakup dla F35 i FA50 AMRAAM nie ma startu do METEOR-a, a nasze F35 potrzebują najlepszej broni, bo jesteśmy państwem frontowym. SPEAR3 to świetna lekka rakieta manewrująca, zaprojektowana specjalnie dla brytyjskich F35 na jeden pylon wchodzą 3szt

  4. Kalrin

    AGM-88 - wojna na wschodzie udowodniła że my musimy to mieć a nie tylko się tym interesować. W zasadzie udowodniła że powinniśmy mieć wiele innych systemów uzbrojenia która sprawdzają się tam świetnie a Polska tak jakby miała je w nosie.

  5. Essex

    Wielka mi tsjemnica, dowiemy sie ze stton amerykanskich, przeciez to jest zalosne....

  6. Obiektywny

    Robienie z tego tematu tajemnicy państwowej jest śmieszne , informacje co do rodzaju uzbrojenia powinny być w pełni jawne . Nie wierzę w możliwości zachowania takich informacji w sekrecie , przy obsłudze magazynowaniu serwisowaniu tego typu sprzętu pracują dziesiątki osób więc uważam że pozyskanie takich informacji dla obcych państw jest naprawdę błahostka , być może ilość dokładna powinna być niejawna ale brak rozmowy o rodzaju uzbrojenia jest po prostu śmieszna zasłona dymna

  7. szczebelek

    Skoro powiększamy flotę zachodnich samolotów to wiadomo było, że kiedyś AU rozpocznie procedury zakupu uzbrojenia i jak jest napisane to rozpoczęli ją dopiero dwa albo trzy lata przed przylotem pierwszych nowych maszyn.

  8. Archie51

    No niestety, wychodzą ogromne zaniedbania poprzedniego rządu. Raz, że zamówiono zbyt mało tych myśliwców bo zaledwie 32 sztuki (powinno być minimum 48, a najlepiej 64) to do tego zrobiono to bez pakietu uzbrojenia - chociaż wszyscy inni zamawiali wraz z takim pakietem. Dziś za dokupienie uzbrojenia, tak jak za ewentualne dokupienie myśliwców zapłacimy dwa razy tyle, ile zapłacilibyśmy jeszcze przed wybuchem wojny.

  9. Franek Dolas

    Dobrze że coś jest kontynuowane. Czekamy na jakieś własne inicjatywy nowej ekipy.

Reklama