Siły zbrojne

Fot. BAE Systems

Transporter AMV z armatą 35 mm oferowany Australii [WIDEO]

Koncern BAE Systems Australia zamierza przeprowadzić w Australii próby pojazdu bojowego AMV35, zgłoszonego do przetargu ogłoszonego przez tamtejszy rząd, poszukujący nowoczesnego, kołowego pojazdu bojowego dla sił zbrojnych. Transporter jest uzbrojony w wieżę z armatą 35 mm. Producent chce zademonstrować możliwości pojazdu, ma także plany produkcji lokalnej.

Armia australijska poszukuje opancerzonego, kołowego pojazdu bojowego, mającego zastąpić użytkowane obecnie pojazdy ASLAV i zmodernizowane transportery M113. Przetarg na pojazd tego rodzaju został rozpisany zgodnie z Fazą 2 programu Land 400 armii australijskiej. Jednym z producentów zainteresowanych udziałem w przetargu, ogłoszonym w lutym 2015 r., jest konsorcjum złożone z firm BAE Systems oraz Patria AMV, oferujące wspólnie pojazd oznaczony jako AMV35.

AMV35 to transporter Patria AMV z zamontowanym załogowym systemem wieżowym BAE Systems Hägglunds CV9035 z armatą kalibru 35 mm, przeznaczonym pierwotnie do pojazdów bojowych piechoty CV90. Konsorcjum BAE Systems/Patria wyprodukowało dotychczas trzy pojazdy testowe tego rodzaju, które obecnie gotowe są do rozpoczęcia dwunastomiesięcznych prób, będących częścią procedury przetargowej. 

Przedstawiciele firmy BAE Systems Australia podkreślają, że oba komponenty wozu - zmodyfikowany transporter AMV i system wieżowy CV9035 - są już obecnie dostępne.

Transporter Patria AMV, który po wprowadzeniu modyfikacji zgodnych z wymogami użytkownika służy w Wojsku Polskim jako KTO Rosomak, brał udział w operacjach polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie. W tym samym kraju w walkach brały także udział norweskie, duńskie i szwedzkie pojazdy CV90 (w wersjach narodowych), te drugie były wyposażone w wieże z armatami 35 mm, takie jak proponowane Australii. Przedstawiciele BAE Systems gotowi są do uruchomienia produkcji pojazdu i jego dalszego serwisowania w tym kraju.

Czytaj też: Transporter Patria AMV oferowany Australii. Współpraca przemysłowa.

Ogółem dotychczas wyprodukowano ponad 1400 transporterów Patria AMV różnych wersji.

Konkurentem konsorcjum BAE Systems/Patria jest, między innymi, koncern Rheinmetall, oferujący transportery Boxer.

Czytaj też: KTO Boxer zaoferowane Australii.

 

 

Reklama

Komentarze (9)

  1. rED

    Świetny spot baaaardzo przydatny dla Australii? Czy może Australia planuje w ostatnim czasie przyłączenie Antarktydy do Macierzy?

    1. anakonda

      słuszna uwaga Australia musi planwac inwazje skoro chce kupic te cudenka.Z drugiej strony nasze roski to jednak najwyzsza polka swiatowa,mam tylko nadzieje ze wkrotce po doswiadczeniach z tak dobrym sprzetem opracujemy wlasny TO tak aby nie musiec placic za licencje.

  2. grenadier

    Wydaje mi się, że ani norweskie, ani duńskie i szwedzkie CV90 nie mają w swoich wieżach armat 35mm. Nie mam pojęcia skąd autor wyciągnął te informacje. Jedyny wyjatek w tym względzie do Holandia. Własnie w holenderskiej armii zastosowano w CV90 działo 35 mm. Duńczycy i Norwegowie mają 30 mm ATK, a Szwedzi 40mm Boforsa. Osobiście obstawiam i zawsze obstawiałem wariant pierwotny CV90 czyli 40mm Boforsa. Nie potrzebuje ppk, bo działo jest groźne nawet dla czołgów.

  3. Lord Godar

    U nas wieża z armatą 36-5 czy 40 mm nie przejdzie , bo Rosiek nie będzie mógł pływać ... No chyba że zainstalują ją na Hipopotamie ...

    1. Marek

      U nas Rosiek z innym niż trzydziestka działem teraz nie przejdzie, bo nikt nie będzie z zaopatrzenia sił zbrojnych robił koszmaru dla logistyka. I najmniej ważne jest to, czy on ma, czy też nie ma pływać. Z tego samego powodu dla "Borsuka" także przewidziana jest trzydziestka. Amerykanie zresztą nie postępowali inaczej, kiedy pakowali M242 do pływającego "LAV" i do niepływającego "Bradleya".

  4. piotrs

    Przyszłość to 40 CTA i tyle w temacie żadne inne argumenty tu nie przemawiają:)

    1. w temacie,w temacie

      ,Na temat,, może jednak ma większą przyszłość....

    2. 123

      Tak a może taki że za 1 JO do CTA możesz mieć 2 JO do mk 44? Niemcy - ultra nowoczesny Spz Puma i 30x173 USA i modernizacja / przezbrajanie Bradleyów i Strykerów - 30x173mm Przypadek? - skądże...

    3. Vvv

      A 5x mniejszy zapas amunicji niż w przypadku 30mm? Brak zasilania z taśmy?

  5. ogórek

    ciekawe, ilu Australijczyków zmieści się do tego pojazdu. Czy w Australii też tak dobrze karmią, jak u nas, że nie wejdzie 8 desantu? Włosi są na pewno mniejsi, bo do Freccii wchodzi ich 8...

    1. 123

      No i do rośka wejdzie 8 na takich samych zasadach... Ale naszym wydaje się że w TO trzeba trzymać zapas ammo, wody itd na tydzień... Taki "głupi" nawyk z Afganu... Nawiasem mówiąc - to tylko pretekst - i tak w desancie jeździ 5 bo brakuje szeregowych...

  6. Mg

    A nasz Rosomak ma stabilizację armaty? Bo ten zdaje się ma.

    1. 123

      Nie ku...a strzela sie wyłącznie jadąc po równym... OMG - co za ludzie Tak, ma - nawet w monografiach masz dane na temat skuteczności owej stabilizacji i SKO

  7. abc

    Jak widać kaliber 30mm się kończy

    1. Podbipięta

      A gdzie ten koniec pan widzisz.Jakiś zwiastun nowej telenoweli się pokazał

  8. warzywnyObżartuszek

    a Polacy przeżywają że wieżę trzeba zrobić, że armata ma być. Dziwne że koła uważają za oczywiste, wszak też kosztują

  9. Max Mad

    Dwunastomiesięczne próby?! Panowie dajcie im specjalistów z MON oni tak trochę bardziej skomplikowane urządzenie jak śmigłowiec wszechstronnie przetestowali w dwa tygodnie!

    1. dropik

      oni testowali gotowy produkt. choc 2 tygodnie to i tak rekord ;)

    2. anakonda

      Max wszyscy becza ze procedury trwaja zbyt dlugo a ty ze za krotko to ja sie pytam o co kaman? czy tylko tak se bedziemy nazekac bo nam wolno ?

    3. wewiór

      Max Mad -bo to urządzenie jak śmigłowiec jest na tyle dobre i sprawdzone,że nie trzeba testować dłużej jak dwa tygodnie.