Reklama

Siły zbrojne

TITUS na testach w Czeskich Siłach Zbrojnych

TITUS 6x6 (zdjęcie poglądowe).
TITUS 6x6 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Tatra Defence Vehicle

Czeskie Siły Zbrojne mają obecnie przeprowadzać testy terenowe swoich nowych wozów sztabowo-dowódczych osadzonych na pojazdach wielozadaniowych TITUS 6x6 przeznaczonych do służby m.in. w jednostce przeznaczonego do działania w ramach sił szybkiego reagowania NATO.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pojazdy te będą dostarczone Czeskim Siłom Zbrojnym na podstawie umowy z czerwca 2019 roku, zakładającej dostawy 62 pojazdów TITUS 6x6 w wersji wozu dowodzenia, wozu dowodzenia/kierowania ogniem artylerii oraz wozów łącznikowych w latach 2022-23. Pojazdy trafią do 4. Brygady Szybkiego Reagowania, oddelegowanej do sił wysokiej gotowości NATO.

Czytaj też

TITUS
TITUS
Autor. Tatra Defence Vehicle

TITUS (Tactical Infantry Transport & Utility System) to czesko-francuska rodzina kołowych wozów bojowych powstała w wyniku współpracy Tatry i Nextera. Swoją premierę miała ona na londyńskich targach DSEI w 2013 roku. W założeniu konstrukcja ta ma łączyć zalety klasycznego kołowego transportera opancerzonego z opancerzonym pojazdem minoodpornym typu MRAP. Bazę konstrukcyjną tego pojazdu stanowi dostarczane przez Tatrę specjalne podwozie terenowe (rolling chassis) w układzie 6 × 6 ze skrętnymi skrajnymi osiami z układem napędowym w postaci silnika wysokoprężnego Cummins o mocy 500 KM współpracującego z automatyczną skrzynią biegów, który zapewnia przy masie do 27 ton prędkość maksymalną 110 km/h.

Reklama

Czytaj też

Z kolei Nexter opracował pancerne nadwozie wyposażone w pancerz modułowy, który może zostać skonfigurowany do ochrony balistycznej na poziomie od 2 do 4 w NATO-wskim standardzie STANAG 4569 oraz odporności minowej odpowiednio na poziomie 4a/4b. W standardowej wersji KTO załoga pojazdu składa się z trzech osób (kierowcy, dowódcy i operatora uzbrojenia) oraz do 12 żołnierzy w przedziale desantu. Uzbrojenie stanowi zamontowany na stropie wozu zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (ZSMU) Nexter ARX20 z uniwersalnym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm lub granatnikiem automatycznym kal. 40 mm.

Fot. Tatra Defense Vehicle
Fot. Tatra Defense Vehicle
TITUS (zdjęcie poglądowe).
TITUS (zdjęcie poglądowe).
Autor. Tatra Defence Vehicle
Reklama

Komentarze (2)

 1. Wuc Naczelny

  Czyli wygląda na to że nasze wozy dowódcze dla Raków owszem są mobilne na Rosomakach, ale nieuzbrojone na wet na dronika, z kolei planowane dowódcze dla langust i innych będą na Tatrosanie, o mniejszej mobilności i też bez ZSMU.

  1. Był czas_3 dekady

   Sorry, taki mamy klimat. Do decydentów nie dociera fakt dronizacji armii na świecie.

 2. hermanaryk

  Świetny ten zielony kamuflaż. Nie wiem, jak się sprawuje w całym spektrum, ale w zakresie widzialnym pięknie się wtapia w ten las.

  1. Laky

   To samo pomyślałem 👍

  2. Bren2

   Jest to multispektralna sieć maskująca, czyli działa również np. w widmie podczerwieni. Producentem jest czeska firma Bois filtry. Jeden z największych światowych producentów tego sprzętu.

  3. Był czas_3 dekady

   A u nas kamuflaż w kształcie chrupek dla psa :-( Pojazdy nie wtapiają się w otoczenie.

Reklama