Reklama

Siły zbrojne

Thales dostarczy system przeciwlotniczy dla Malezji. Dodatkowe rakiety dla Tajlandii

Fot. Thales
Fot. Thales

W czasie trwających targów DSEI w Londynie koncern Thales poinformował o podpisaniu umowy z firmą Global Komited należącą do grupy Weststar Group, której przedmiotem jest dostawa systemu ForceSHIELD malezyjskim siłom zbrojnym. Podpisano również porozumienie z firmą DataGate, w celu dostarczenia Tajlandii pocisków Starstreak i przenośnych wyrzutni LML.

System ForceSHIELD kupiony przez Malezję składa się z radaru CONTROLMaster 200, podsystemów koordynowania broni, pocisków STARStreak oraz samobieżnych wyrzutni RAPIDRanger oraz RAPIDRover i przenośnych Next Generation Lightweight Multiple Launcher. Pociski STARStreak, będące efektorem całego systemu, do niszczenia celu wykorzystują energię kinetyczną wynikającą z ich szybkości (przekraczającej Mach 3).

Z kolei do sił zbrojnych Tajlandii trafi kolejna partia pocisków rakietowych STARStreak wraz z wyrzutniami przenośnymi LML. Stosowna umowa z krajowym przedsiębiorstwem DataGate została podpisana w czasie DSEI. Jest to już kolejny kontrakt na dostawę systemu rakietowego STARStreak do Tajlandii - pierwszy został sygnowany w 2012 roku.

Obecna wersja pocisku STARStreak to rozwinięcie rakiet, znajdujących się na wyposażeniu brytyjskich wojsk lądowych od lat 90. XX wieku, używanych zarówno na wyrzutniach przenośnych jak i w samobieżnych zestawach na podwoziu gąsienicowym Stormer HVM. Maksymalny zasięg wynosi ponad 7 km, naprowadzanie odbywa się w wiązce laserowej.

Czytaj więcej: Przeciwlotnicza "tarcza" British Army ofiarą cięć

Przedstawiciele Thales podkreślają, że FORCEShield może być dostosowany do potrzeb odbiorcy końcowego, dzięki wykorzystaniu odpowiednich kombinacji systemów radarowych, komunikacyjnych, kontroli ognia i wyrzutni. Pozwala to na dopasowanie efektywności i możliwości systemu do wymagań konkretnego użytkownika. Zestaw powstał m.in. z myślą o bezpośredniej osłonie jednostek wojsk lądowych.

Radar CONTROLMaster200 to system nowej generacji, zdolny do równoczesnego wykrywania i śledzenia 200 celów na odległościach do 250 km. Jego częścią jest podsystem CONTROLView, odpowiadający za ocenę celów, przydział konkretnych wyrzutni i zarządzanie walką.

Z kolei RAPIDRanger to lekka samobieżna wyrzutnia pocisków wyposażona w system kontroli ognia (w tym elektrooptyczny układ wykrywania i śledzenia celów, z kanałami termowizyjnymi i telewizyjnymi), dysponująca możliwością integracji sieciowej z różnymi systemami kontroli pola walki. Dzięki wyposażeniu w pociski STARStreak możliwe jest zwalczanie samolotów i śmigłowców szturmowych, bezzałogowych systemów latających oraz pocisków manewrujących.

Malezyjskie siły zbrojne używają obecnie wcześniejszego systemu obrony powietrznej Thales o nazwie STARBurst (w brytyjskiej armii oznaczanego Javelin), znajdującego się na ich wyposażeniu od około 20 lat.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Judithcah

    wh0cd43264 <a href=http://mobic-drug.gdn/>mobic 7.5</a> <a href=http://seroquelonline.date/>seroquel for children</a> <a href=http://buyserpina.space/>serpina</a> <a href=http://atenolol-online.gdn/>atenolol</a>

Reklama