Reklama

Siły zbrojne

Testy nowej wieżyczki lotniczego działa laserowego

fot. Air Force Research Laboratory
fot. Air Force Research Laboratory

Koncern Lockheed Martin poinformował o testach nowej wieżyczki działa laserowego, która w przyszłości może być zamontowana na samolotach myśliwskich.

Jak dotąd przeprowadzono osiem lotów w stanie Michigan, w trakcie których sprawdzono system kontroli promienia laserowego wysokiej energii ABC (Aero-adaptive Aero-optic Beam Control). Ma on pozwolić na nakierowanie wiązki lasera na statki powietrzne i rakiety znajdujące się w strefie nad, pod i za samolotem. ABC ma być dodatkowo umieszczony w takiej obudowie, by jak najmniej zakłócać profil aerodynamiczny kadłuba nosiciela.

Koncern Lockheed Martin prowadzi badania nowej wieżyczki razem z laboratorium badawczym amerykańskich sił powietrznych AFRL (Air Force Research Laboratory) oraz Uniwersytetem Notre Dame (w stanie Indiana).

Amerykanie podkreślają, że wszystkie elementy składowe systemu spełniają wymagania sił powietrznych Stanów Zjednoczonych oraz Federalnej Administracji Lotniczej.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. cerg

    Gdzie jest guru Kraczkowski? Czekam na info ile Pum, Tigerów i Eurofighterów powinniśmy kupić zamiast tego lasera w przyszłości...

    1. szary kot

      Kraczkowskiego jeszcze nie ma, bo liczy. Jak juz policzy to sie zjawi. Dont worry, be patient....

  2. kotlet

    ponoc f-35 moze byc wyposażony w taka oslone podobne dzialka moga chronic okrety przed atakiem z powietrza. Na wiecej bym nie liczyl

  3. kotlet

    z ta moca to chyba przesada. dzialka te maja niszczyc pociski przeciwlotnicze, czyli beda chronic a nie uderzac inne statki powietrzne.

  4. strit

    No to bylaby rewelacja! To by swiadczylo,ze Amerykanie uporali sie z problemem zrodla zasilania o duzej mocy i niewielkich rozmiarow. Takie dzialko kwantowe wyeliminowalo by rakiety balistyczne w stu procentach a rakiety krotkiego zasiegu lub manewrujace w zaleznosci od pogody od 60 do 100 procent

  5. ursus

    Kolejny etap to pewnie działo laserowe w dziobie myśliwca. Ciekawe kiedy nasi zrobią coś technologicznie do przodu, a nie tylko na teraz ? Może jakieś lekkie roboty zastępujące piechotę, a dodatkowo posiadające możliwość latania na niewielkie dystanse (taki np. wysokości małego Fiata, poruszający się głównie na gąsienicach pojazd z wysuwanymi/składanymi śmigłami )?

    1. towczuk

      U has prostej drogi nie mozna wybudowac. Rozwalaja sie po 2 mcach a ty o robotach.

  6. totenkopf

    działko laserowe-ciekawe ile będzie kosztować i za ile lat wejdzie do służby,no i dlaczego jeszcze się w niej nie znalazło?

    1. hgh

      Działa laserowe są od dawna, takie na piechotę. Użyli ich Rosjanie w połowie 20 wieku na granicy z Chinami kiedy był konflikt. To musiało być duuże urządzenie. Działko to i skuteczne to co innego. Na pewno główny problem to miniaturyzacja. Nie jestem ekspert.

  7. A2

    R2D2 ?

    1. blinkin

      nie, to raczej pierwsze przymiarki do Z-95

  8. qwerty

    I to jest przyszłość techniki wojennej. Taniej, szybciej, precyzyjniej. Polska już powinna opracowywać własne modele broni energetycznej, tymczasem u nas za szczyt nowoczesności uznaje się rakiety. Oczywiście to nie jest broń do wdrożenia na dziś ani nawet za 10 lat, ale jeśli nie chcemy zostac w tyle, i kupowac to kiedyś od własnych inżynierów a nie z zagranicy, to powinniśmy mysleć o tym teraz.

Reklama