Reklama

Siły zbrojne

Test systemu IBCS i pocisków PAC-3 MSE

Strzelanie pocisku PAC-3 MSE. Fot. US Army.
Strzelanie pocisku PAC-3 MSE. Fot. US Army.

Lockheed Martin poinformował o przeprowadzeniu testu pocisków PAC-3 MSE, zintegrowanych z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS.

Scenariusz próby objął strzelanie dwoma pociskami PAC-3 MSE z systemu Patriot zintegrowanego z IBCS do celów o parametrach taktycznych pocisków balistycznych. Według Lockheed Martin oba cele zostały przechwycone. Samo strzelanie odbyło się 4 listopada na poligonie White Sands, natomiast informacja o nim została przekazana w połowie bieżącego miesiąca.

Strzelanie było częścią programu Field Surveilance Program (FSP), mającego na celu sprawdzenie działania pocisków systemu Patriot PAC-3, używanego przez siły zbrojne USA. Podobne próby z pociskami rodziny PAC-3 są prowadzone corocznie, jednak tym razem po raz pierwszy zdecydowano się na strzelanie w ramach FSP pociskami nowej generacji PAC-3 MSE. Są one używane przez US Army od kilku lat, wstępna gotowość operacyjna została uzyskana jeszcze w 2015 roku.

Jednocześnie PAC-3 MSE został w trakcie tego testu wystrzelony z elementów zestawu Patriot zintegrowanych z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS. Tym samym sprawdzono zdolność współdziałania obu systemów. Koncern Northrop Grumman dodał, że otwarta architektura systemowa IBCS pozwala na branie udziału w ćwiczeniach takich jak Project Convergence 21, pozwalających na sprawdzenie integracji różnych domen pola walki.

PAC-3 MSE to rozwinięcie pocisku PAC-3 CRI. Pocisk dysponuje dwuimpulsowym silnikiem rakietowym zapewniającym zwiększony zasięg i pułap zwalczania celów (w tym pocisków balistycznych) oraz wyższą manewrowość. Posiada aktywną radarową głowicę naprowadzającą, opracowaną przez Boeinga, który równolegle pracuje nad nową generacją tego typu głowic dla pocisków rodziny PAC-3.

IBCS to produkowany przez Northrop Grummana system zarządzania obroną powietrzną, wprowadzany do US Army i działający na zasadzie „każdy sensor, najlepszy efektor”. Od stycznia br. system znajduje się w fazie produkcji i rozmieszczenia, po decyzji Milestone C, natomiast osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej planowane jest w 2022 roku. Na początku z IBCS będą integrowane zestawy Patriot z pociskami PAC-3, PAC-3 MSE oraz PAC-2 GEM-T i radary Sentinel, ale będą do niego dołączane również inne systemy, na przykład pełniący w US Army rolę zestawu krótkiego zasięgu IFPC Inc-2I, w którym rolę podstawowego efektora będzie pełnić zmodyfikowany pocisk AIM-9X Sidewinder.

Docelowo przewiduje się jednak integrację innych systemów, także należących do różnych rodzajów sił zbrojnych USA. W czasie wcześniejszych testów m.in. możliwość wskazywania celów przez myśliwce F-35 należące do sił powietrznych czy koordynacji z systemem Cooperative Engagement Capability używanym przez amerykańską marynarkę i piechotę morską.

PAC-3 MSE i IBCS to również kluczowe komponenty systemu Wisła. Polska po zamówieniu w jego pierwszej fazie w 2018 roku dwóch baterii Patriot z IBCS stała się jego pierwszym użytkownikiem eksportowym. PAC-3 MSE są natomiast używane (lub zostały zakupione) przez łącznie kilkanaście państw, obok Polski w Europie są to również Rumunia, Szwecja, Niemcy i Holandia.

Reklama
Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. czytel

    jedyny system poradziecki który coś zestrzelił to S200 i były to cele duże, samolot pasażerski nad morzem czarnym i ostatnio obserwacyjny IŁ i izraelski F16. Proszę podajcie przykład zestrzelenia przez systemy z rodziny "S" (S300/350/400/500) jakiegoś obiektu latającego.

    1. Davien

      S-300/400 nie zestzrelił absolutnie nic, S-350/500 dopiero wchodzą do słuzby.

    2. dropik

      chyba za młody jesteś. Ruskie SAMy zestrzeliły setki samolotów nad Wietnamem i na Bliskim Wschodzie. wspomnijmy tego pierwszego czyli u-2 Francisa Gary’ego Powersa ;)

    3. Davien

      A były tam S-300/400/350? Oj chyba czas dropik bys do piaskownicy wrócił:)

  2. dresik

    A czy S-300 lub s-400 był użyty bojowo? Na pewno nie... Z kolei Patrioty made in USA były bezsilne wobec prymitywnych rakiet irańskich podczas wojny w Jemenie a ich radar patrzył zawsze w inną stronę... W 1991 roku podczas wojny z Irakiem propaganda amerykańska okłamała świat o wysokiej skuteczności Patriotów , które zestrzeliły tylko 1 starego Scuda...

  3. dropik

    hehe , dobrze że to zrobili bo bymy zostali z tymi packami jak Himilsbach z angielskim ;)

  4. Ja Sam

    Rosja może o takim tylko pomarzyć

    1. Gromek

      Ale dają się Polacy podpuszczać przeciw Rosji są tacy co wierzą w polską głupotę

    2. Jacek

      Rosja nigdy Polsce dobrze nie życzyła

    3. Extern

      My przeciw Rosji??? To raczej Rosjanie przeciw Polsce i zachodowi dają się napuszczać. Chińczycy niedługo was wycisną jak cytrynę, a wy jak dzieci dajecie sobie wmawiać ze to stabilny i przewidywalny zachód wam zagraża.

  5. R

    "Polska po zamówieniu w jego pierwszej fazie w 2018 roku dwóch baterii Patriot z IBCS stała się jego pierwszym użytkownikiem eksportowym" to juz mamy Partioty?

    1. Davien

      Tak, mamy, kupilismy i dostaniemy je za rok:)

    2. Loki

      Tylko ilość bardzo biedna.

    3. BUBA

      Użytkownik użytkuje - ćwiczy, ma w hangarze itd. A na razie mamy tylko Prawdziwych Patriotów a nie Patrioty PAC-3.....................................................................................................................................

  6. Fanklub Daviena i GB

    Sam widok tej zabytkowej wyrzutni zdradza, że koncepcyjnie USA jest w latach 60. ubiegłego wieku jeśli chodzi o opl... :D

    1. Asdf

      Za to Rosja z wirtualnym samolotami jest w przyszlosci

    2. Davien

      Wow fanek nawet nie odróznia wyrzutni testowej od bojowej.No ale co się dziwic , o tak zaawansowanym, systemie to Rosja może jedynie pomarzyć.

    3. Tak..masz rację , pisz dalej

Reklama