Siły zbrojne

Test pocisku przeciwpancernego nowej generacji

Fot. MBDA - Laurent Guichardon
Fot. MBDA - Laurent Guichardon

Koncern MBDA przeprowadził kolejną już próbę europejskiego pocisku przeciwpancernego nowej generacji MMP, jaki ma zastąpić w siłach zbrojnych Francji rakiety Milan.

Zakres próby, przeprowadzonej na poligonie agencji DGA objął tym razem strzelanie w trybie „odpal i zapomnij”, a cel został wskazany przed wystrzeleniem (Lock-On Before Launch, LOBL). Znajdował się na „pośredniej” odległości od wyrzutni, a naprowadzanie odbywało się za pomocą kamery telewizyjnej.

Według przedstawicieli MBDA wszystkie założone parametry próby zostały osiągnięte. Było to drugie strzelanie pociskiem MMP w ostatnich dniach. Pierwszy test obejmował rażenie obiektu niewidocznego w momencie odpalenia. W trakcie wcześniejszej próby cel został wskazany po wystrzeleniu, za pomocą kabla światłowodowego (Lock-On After Launch, LOAL).

Pocisk przeciwpancerny MMP został opracowany w celu zastąpienia w siłach zbrojnych Republiki Francuskiej rakiet typu Milan. Maksymalny zasięg rażenia celów wynosi 4000 m. Pocisk jest wyposażony w dwusensorową głowicę samonaprowadzającą (z niechłodzoną kamerą termowizyjną oraz kanałem telewizyjnym), a także w łącze światłowodowe, pozwalające na sterowanie pociskiem po odpaleniu. MMP jest wyposażony w tandemową, wielozadaniową głowicę kumulacyjną i będzie mógł być używany zarówno na wyrzutniach przenośnych, jak i na pojazdach.

Komentarze