Reklama

Siły zbrojne

Terytorialsi szkolą instruktorów strzelectwa wyborowego

Autor. WOT

W dniach od 31 stycznia do 13 lutego br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej przeprowadziło trzeci (ostatni) etap szkolenia instruktorów strzelców wyborowych. W dwutygodniowym kursie udział wzięło kilkunastu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej - poinformowało Centrum Szkolenia WOT.

Reklama

Kurs instruktora w grupie strzelec wyborowy realizowany jest w trzech etapach, a każdy z nich poprzedzają egzaminy kwalifikujące. W czasie pierwszego (podstawowego) przyszli instruktorzy doskonalą swoje umiejętności z zakresu topografii, podstaw taktyki działania strzelca wyborowego oraz realizują strzelania precyzyjne na dystansach kilkuset metrów. W drugiej (zaawansowanej) części szkolenia terytorialsi doskonalą dotychczas nabywane umiejętności, uczą się podstaw kierowania ogniem artylerii, a także odbywają strzelania specjalistyczne w różnych postawach strzeleckich. Kurs zaawansowany kończy się kilkudniowym wykonywaniem zadania taktycznego.

Reklama
Wstępując do Wojsk Obrony Terytorialnej chciałem się rozwijać i zdobywać nowe doświadczenie. Po przejściu pierwszego etapu szkolenia z podziwem patrzyłem na instruktorów prowadzących zajęcia dla strzelców wyborowych, chciałem być jak oni i właśnie do tego dążyłem. Egzaminy i testy kwalifikacyjne na to szkolenie były bardzo wymagające, musiałem się do nich długo przygotowywać. Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym kursie, jest on prowadzony na bardzo wysokim poziomie, a dzięki niemu zdobywam ogrom wiedzy, umiejętności i doświadczenia
uczestnik szkolenia z 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT.
Reklama
Autor. WOT

Ostatni (instruktorski) etap szkolenia poświęcony jest na naukę metodyki prowadzenia zajęć oraz realizacji strzelań z broni wyborowej do celów poruszających się. Terytorialsi w tej części zajęć (pod okiem kadry dydaktycznej) wcielają się w rolę instruktorów prowadząc wybrane elementy szkolenia. Takie działanie pozwala im przede wszystkim nabrać doświadczenia praktycznego, które po zakończeniu szkolenia i uzyskaniu tytułu instruktora strzelców wyborowych będą mogli wykorzystać w czasie prowadzonych zajęć w swoich macierzystych Brygadach OT.

Autor. WOT
W czasie całego kursu mamy możliwość poszerzania posiadanej wiedzy, ale przede wszystkim zdobycia umiejętności do jej dalszego przekazywania w roli instruktora. Szkolenie od samego początku prowadzone jest w bardzo ciekawy sposób, na bardzo wysokim poziomie. Instruktorzy wykazują się niezwykłą wyrozumiałością i cierpliwością reagując na nasze najmniejsze błędy
żołnierz z 2. Lubelskiej Brygady OT
Autor. WOT

Szkolenie strzelców wyborowych WOT jest jednym z priorytetów szkoleniowych formacji. Są oczami i uszami zespołu. Działają w każdej sekcji lekkiej piechoty, jest ich dwóch (starszy strzelec wyborowy i strzelec wyborowy). Prowadzą działania rozpoznawcze i odpowiadają za ubezpieczenie sekcji. To oni są mistrzami maskowania i kamuflażu. Potrafią ogniem precyzyjnym wyeliminować z walki ważne cele przeciwnika. Współdziałają z artylerią w zakresie naprowadzania ognia i oceny skutków jej użycia.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się, która prowadzi ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń dowódczych, instruktorskich i specjalistycznych. Dzięki dogodnemu usytuowaniu CSWOT w pobliżu toruńskiego poligonu swoje szkolenia przechodzą tu m.in. operatorzy wyrzutni ppk Javelin, systemu amunicji krążącej Warmate czy też strzelcy wyborowi i snajperzy. Tylko w 2023 roku w zajęciach organizowanych przez Centrum Szkolenia WOT udział wzięło ponad 2,5 tyś osób.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Prezes Polski

    A propos składu sekcji w WOT. Lata mijają, a zmian nie ma. Tak, jak przejęli to od wojska specjalnych, pytanie czy w przypadku WOT to ma sens na.razie jest bez odpowiedzi, tak to sobie jest do tej pory. Mam na myśli oczywiście brak operatorów dronów w składzie sekcji.

  2. pawelv

    W Polsce przy bardzo silnym ograniczeniu dostępu do broni , ludzi o predyspozycjach do precyzyjnych strzelań długodystansowych jest bardzo niewielki promil

    1. Prezes Polski

      Ludzi jest tyle, co w każdym innym kraju. Rzecz w tym, że promil mial w ręku jakakolwiek broń strzelecką, nie mówiąc o umiejętnościach jej użycia. A o zmianach w przepisach o dostępie do broni jakoś nie słychać. Armia mogłaby chociaż wprowadzić kursy strzeleckie dla chętnych. Pod kontrolą i z broni długiej, żeby się władza nie bała, że się ludzie pozabijają. W mojej szkole średniej, zwykłym technikum, była sekcja kbks. Dziś to chyba nierealne. Jesteśmy społeczeństwem bezbronnym. Nic dziwnego, że na pytanie o reakcję na wojnę, większość ludzi odpowiada, że będzie uciekać.