Reklama

Siły zbrojne

Tarcza Polski: do drugiej fazy dialogu zgłoszono cztery oferty

Do drugiej fazy dialogu technicznego przystąpiło 4 chętnych do produkcji systemu OPL "Wisła" - fot. DGA
Do drugiej fazy dialogu technicznego przystąpiło 4 chętnych do produkcji systemu OPL "Wisła" - fot. DGA

W dialogu technicznym dotyczącym przeciwlotniczego i przeciwrakietowego zestawu rakietowego średniego zasięgu "Wisła" zgłoszono cztery aplikacje. Zaprezentowało je pięciu uczestników którzy zakwalifikowali się do drugiej fazy procedury. Rozmowy Inspektoratu Uzbrojenia i oferentów rozpoczną się w pierwszych dniach marca.

Zgodnie z informacjami jakie uzyskaliśmy w Inspektoracie Uzbrojenia, do drugiej fazy dialogu przystąpiły:

  • amerykańsko-włosko-niemieckie konsorcjum MEADS int. oferujące system MEADS;
  • amerykański koncern Raytheon z systemem Patriot;
  • rząd Izraela proponujący kombinację izraelskich systemów przeciwlotniczych i antyrakietowych;
  • Konsorcjum OPL, którego liderem jest PHO, wraz z europejskim koncernem MBDA i francuskim Thales, oferujące system oparty na rakietach Aster 30.

Koncern Thales połączył swoje siły z MBDA i PHO tworząc wspólną ofertę, gdyż obie propozycje bazowały na systemie korzystającym z tego samego pocisku i według deklaracji zakładały szeroką współpracę z polskim przemysłem. 

Polski Holding Obronny intensywnie pracuje nad zagwarantowaniem dobrej pozycji w polonizacji systemu niezależnie od oferty jaka okaże się najbardziej adekwatna dla wymagań Inspektoratu Uzbrojenia. Będąc podmiotem wiodącym w Konsorcjum OPL, łączącym dziesięć polskich firm zbrojeniowych zainteresowanych współpracą w ramach produkcji systemu "Wisła", PHO negocjuje też z innymi oferentami. Kilka dni temu podpisanie listu intencyjnego z Polskich Holdingiem Obronnym w zakresie polonizacji systemów przeciwlotniczych ogłosił koncern Raytheon. 

Zgodnie z informacją opublikowaną przez IU, drugi etap dialogu będzie realizowany w okresie 03.03-31.03.2014 roku. Oferenci są zobowiązani przedstawić odpowiedzi na następujące zagadnienia:

  1. Zidentyfikowanie obszarów potencjalnej współpracy techniczno-przemysłowej. 
  2. Określenie możliwości i ograniczeń w zakresie transferu wiedzy, technologii oraz produkcji. 
  3. Określenie zakresu praw własności intelektualnej i przemysłowej (licencji).
  4. Wstępne oszacowanie kosztów pozyskania zestawów wynikających z zaproponowanej współpracy technologiczno-przemysłowej.
  5. Określenie kosztów życia zestawów. 

Analiza i porównanie propozycji pod względem technologicznym i ekonomicznym ma zdecydować o wyborze systemu rakietowego średniego zasięgu który otrzyma oznaczenie kodowe "Wisła". Program modernizacyjny na lata 2013-2022 zakłada nabycie przez Polskę sześciu baterii tego systemów rakietowych tego typu. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.