Reklama

Siły zbrojne

Tajwańskie wojska ćwiczą odbijanie portu lotniczego

Fot. Oficjalne konto rzecznika resortu obrony Republiki Chińskiej na Tajwanie, Facebook
Fot. Oficjalne konto rzecznika resortu obrony Republiki Chińskiej na Tajwanie, Facebook

Siły zbrojne Republiki Chińskiej na Tajwanie przeprowadziły ćwiczenia symulujące kontruderzenie wobec ataku na wyspę w okresie świątecznym. Działania obejmowały siłowe przeciwstawienie się próbie zajęcia przez obce siły ważnego portu lotniczego Taoyuan International Airport. Rdzeniem ćwiczeń była baza wojskowa w Hukou w prowincji Hsinchu. Jak wskazano w oficjalnym komunikacie, celem manewrów było udoskonalanie zdolności bojowych na szczeblu batalionu w zakresie działań obronnych.

Tajwańscy żołnierze, z wydzielonej batalionowej grupy bojowej, ćwiczyli kontruderzenia na ufortyfikowane pozycje przeciwnika i przede wszystkim współpracę piechoty z pojazdami wsparcia. Tamtejszy resort obrony podkreślił, że brano pod uwagę przede wszystkim realizm rozgrywających się w ramach ćwiczeń scenariuszy. Trzeba zauważyć, że tajwańskie siły zbrojne zaangażowały we wspomniane ćwiczenia chociażby czołgi podstawowe (CM-11 Brave Tiger, tajwańska wersja M-48 Patton) czy też kołowe transportery opancerzone (Cloud Leopard) w różnych wersjach, co można było zauważyć bezpośrednio w materiałach nagranych przez media, pokazujących przykładowy scenariusz odbijania zajętego przez wrogie siły (oznaczane czerwonym kolorem) obiektu. Ważnym elementem było przeciwdziałanie wrogim zespołom posiadającym na wyposażeniu systemy przeciwpancerne oraz eliminacja wrogich dowódców przez sekcje snajperskie wydzielone z jednostek specjalnych.

Wojskowi testowali także koordynację pomiędzy komponentem lądowym i lotniczym w ramach koordynacji uderzeń powietrznych na cele lądowe. Załogi czołgów oraz innych zaangażowanych w ćwiczenia pojazdów doskonaliły też umiejętności manewrowania na polu walki. Zaznaczono, że wsparcia piechocie udzielały moździerze kalibru 120 mm (CM22-120). Do niszczenia ufortyfikowanych pozycji przeciwnika, oprócz siły ognia pojazdów wsparcia, miano zastosować ppk TOW. Dowódcy podkreślali potrzebę sprawnego działania tajwańskich żołnierzy w starciach z wrogiem prowadzonych szczególnie na krótkich dystansach.

Tajwańczycy pochwalili się przy okazji możliwościami nowego bezzałogowego śmigłowca, mającego wspierać jednostki lądowe w zakresie obserwacji pola walki i namierzania wrogich pozycji oraz aktywności. Jak stwierdził, ppłk Huang Yu-ting nowy BSP może osiągnąć w locie maksymalną wysokość 3000 metrów, przy zasięgu operacyjnym wynoszącym 5 km, co istotne dla rejonu Tajwanu maszyna jest w stanie operować przy wietrze dochodzącym do 6 w skali Beauforta. Nowe BSP mają zasilić na pełną skalę wojska tajwańskie planowo w pierwszym kwartale 2022 r.

Gen. Chen Chong-ji zauważył, że ćwiczenia wykazały determinację wojska do obrony Tajwanu. Jednocześnie, wskazano, iż jest to również symbol zachowania militarnej czujności w okresie świąteczym, który trwa w tym regionie.

Reklama
Link do produktu: https://sklep.defence24.pl/produkt/zasadzka-w-dzialaniach-lekkiej-piechoty/
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama