Siły zbrojne

Tajwański F-16 rozbił się w USA

Fot. Al Jazeera English/flickr/CC BY S.A. 2.0 [https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/] via Wikipedia
Fot. Al Jazeera English/flickr/CC BY S.A. 2.0 [https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/] via Wikipedia

Myśliwiec F-16 należący do sił powietrznych Republiki Chin rozbił się podczas lotu w rejonie miejscowości Bagdad w stanie Arizona.

Zgodnie z komunikatem USAF do katastrofy doszło w rejonie miejscowości Bagdad w stanie Arizona, na północ od bazy sił powietrznych Luke. Maszyna była czasowo przyporządkowana do 56. Skrzydła Myśliwskiego, stacjonującego w Luke, ale należała do sił powietrznych Republiki Chin (Tajwanu). Zdarzenie miało miejsce czwartek 21 stycznia około godziny 9:45 czasu lokalnego.

W rejonie katastrofy znaleziono szczątki ludzkie, należące prawdopodobnie do pilota. Służby prasowe amerykańskich sił powietrznych podkreślają, że do katastrofy doszło w trudnym terenie, co miało wywrzeć wpływ na przebieg akcji ratunkowej. Zapewniono jednocześnie, że dowódca 56. Skrzydła Myśliwskiego powołał już komisję, która ma wstępnie zbadać przyczyny i przebieg wypadku. Na razie okoliczności katastrofy nie są znane.

Według agencji Reuters pilot tajwańskiego F-16 odbywał szkolenia w bazie Luke wraz z grupą innych oficerów z państw sojuszniczych. Tajwan zdecydował się na modernizację ponad 140 posiadanych myśliwców w wersji F-16A/B Block 20 do standardu F-16V, co obejmuje m.in. instalację radaru AESA typu APG-83, łącza danych Ethernet, systemów zobrazowania dla członków załogi i innych usprawnień. Pierwszy lot maszyny w tym wariancie miał miejsce pod koniec ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę dostępne informacje o harmonogramie prac modernizacyjnych, katastrofie uległa prawdopodobnie maszyna w standardowej wersji.

Czytaj więcej: Nowa generacja Vipera w powietrzu. Dziewiczy lot F-16V

 

 

Komentarze (9)

 1. lukas

  Bagdad w USA, kto te nazwy miejscowości wymyślał uchodżcy, zdziwił bym się jak by i Warszawa w USA się znalazła

  1. wnrkrk

   Warszaw jest co najmniej kilkadziesiąt w USA tak sam znajdziemy sporą grupę miejscowości o nazwie Kraków czy Poznań (i inne) i dokładnie jak piszesz, nazwy wywodzą się od imigrantów. Nie widzę wiec nic dziwnego w tym ze nie tylko my zakładaliśmy nowe Krakowy czy Poznanie.

 2. pisar

  samolot nalezal do 56th Fighter Wing at Luke Air Force Base. pilot byl z republiki chinskiej na szkoleniu

 3. xD

  Tajwański F-16 należący do sił powietrznych Republiki Chin robił się w Bagdadzie w stanie Arizona w USA.

 4. Frankos

  Samolot z łączem danych Ethernet? Przecież to połączenie przewodowe :)

  1. Ja

   Zapomnieli przed startem kabel z gniazdka wypiąć, no i spadł.

 5. jacek

  niemożliwe ! znowu amerykańska niezwyciężona technika spadła ?

  1. Marynarz

   "niezwyciężona" to jest tylko wasza bolsza tiechnika (wg was). A póki co nie wiadomo czy zawiódł stary F-16A czy jego pilot.

 6. Anty Rusek

  To chiny mają F16 ?

  1. bender

   Republika Chinska czyli Tajwan! Z takim nickiem powinies rozrozniac Chiny Mao Tse Tunga i Chiny Chang Kai-Szeka. Komunistyczne Chiny nazywaja sie ChRL.

 7. MDx

  Brzmi to jak fragment jakiegoś skeczu: Tajwański F-16, rozbił się koło Badgadu, w USA

  1. SLN

   Jeszcze lepiej "Chiński F16" :)

 8. rutryk

  coś trzeba napisać

 9. wyborca

  Dziękuję, że w tytule nie napisaliście "Bagdad: Chiński myśliwiec zniszczony!" jak to robią inne portale...