Reklama

Siły zbrojne

Tajlandia odbiera lekkie haubice

Lekka haubica LG1 Mk.III na wyposażeniu tajskiej armii.
Lekka haubica LG1 Mk.III na wyposażeniu tajskiej armii.
Autor. Armyman1989/Wikipedia

Według serwisu ArmyRecognition oraz Defense Studies, tajskie wojsko odebrało 6 z 12 zamówionych lekkich holowanych francuskich haubic LG1 Mk.III kal. 105 mm od lokalnego pośrednika koncernu Nexter (United Defense Technology).

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Otrzymane egzemplarze stanowią połowę zamówienia opiewającego na kwotę blisko 27 mln USD, na mocy którego Tajlandia otrzyma 12 lekkich holowanych haubic LG1 w wersji Mk. III. Już wcześniej tego typu środki artyleryjskie były używane przez tamtejsze wojsko, częściowo zastępując lokalne odpowiedniki haubic M101. Docelowo tajscy artylerzyści będą posiadać 54 egzemplarze LG1 i zapewne liczba ta będzie rosnąć. Dostarczane haubice trafią na uzbrojenie 11. Batalionu Artylerii 1. Pułku Artylerii Gwardii Królewskiej 1. Brygady, który jest jednostką używającą typowo lekkie środki ogniowe jak właśnie 105 mm haubice.

Czytaj też

LG1 to francuska lekka holowana haubica kal. 105 mm, produkcji koncernu Nexter, znana ze swojej niskiej masy(1650 kg). Pozwala to na transportowanie jej nawet lekkimi pojazdami 4x4, samolotami ,śmigłowcami a, a nawet zrzut spadochronowy. Zapewnia to wysoką mobilność dla oddziałów działających w ekstremalnych klimatach i trudnym terenie. Haubica może zostać przygotowana do prowadzenia ostrzału w bardzo krótkim czasie, przez załogę składającą się z 5 osób, pozwalając na wystrzelenie 12 pocisków na minutę, i to przy maksymalnym zasięgu ognia 17 km dzięki amunicji Nexter Arrowtech ERG 3 105 mm.

Reklama

System jest zdolny również zdolny do prowadzenia ognia bezpośredniego na odległość do 2 km. Zamówiona i wprowadzony przez armię francuską LG1 kal. 105 mm jest już na wyposażeniu armii wielu krajów: Singapuru, Tajlandii, Indonezji, Belgii, Kanady, Kolumbii, a od niedawna także Malezji.

Czytaj też

Lekkie haubice LG1 kal. 105 mm (zdjęcie poglądowe).
Lekkie haubice LG1 kal. 105 mm (zdjęcie poglądowe).
Autor. Skaarup.HA/Wikipedia
Reklama

Komentarze (1)

  1. Pucin:)

    cytat z artykułu - "LG1 to francuska lekka holowana haubica kal. 105 mm, produkcji koncernu Nexter, znana ze swojej niskiej masy(1650 kg). Pozwala to na transportowanie jej nawet lekkimi pojazdami 4x4, samolotami ,śmigłowcami a, a nawet zrzut spadochronowy. Zapewnia to wysoką mobilność dla oddziałów działających w ekstremalnych klimatach i trudnym terenie. Haubica może zostać przygotowana do prowadzenia ostrzału w bardzo krótkim czasie, przez załogę składającą się z 5 osób, pozwalając na wystrzelenie 12 pocisków na minutę, i to przy maksymalnym zasięgu ognia 17 km dzięki amunicji Nexter Arrowtech ERG 3 105 mm." -- Kiedy Polscy WOT-meni dostaną taki sprzęt!!!!!! :) 17 km nie do pogardzenia w porównaniu z moździerz 120 mm RAK-na wspak!!!!!!

Reklama