Reklama

Siły zbrojne

Szwedzka amunicja do norweskich granatników

Fot. Saab
Fot. Saab

Saab dostarczy w tym roku norweskiej armii amunicję do wielozadaniowych granatników Carl-Gustaf. Łączna wartość kontraktu szacowana jest na 110 mln koron szwedzkich (ok. 45 mln złotych).

Norweska Agencja Materiałów Obronnych (NDMA) udzieliła koncernowi Saab zamówienia na dostawę amunicji do granatników Carl-Gustaf. Będzie ono realizowane zgodnie z ustaleniami zawartej z NDMA w 2017 r . ramowej umowy na dostawę amunicji. Porozumienie umożliwia agencji zakup amunicji ćwiczebnej i bojowej do wykorzystywanych przez norweskie Siły Zbrojne granatników CG w wersjach M2 oraz M3 w latach 2017-2022.

Drugie zamówienie od norweskiego klienta od czasu podpisania umowy ramowej jest dla nas wyraźnym dowodem zaufania do naszej amunicji - powiedział w związku z umową Görgen Johansson, szef jednostki biznesowej Dynamics w Saab.

Carl-Gustaf to wielozadaniowy system uzbrojenia produkowany przez firmę Saab Bofors Dynamics. Jest to to wyrzutnia wielokrotnego użycia, przeznaczona do wykorzystywania wielorakich rodzajów amunicji, zarówno klasycznej, jak i specjalistycznej. Pełni rolę nie tylko granatnika przeciwpancernego, przy wykorzystaniu właściwej amunicji umożliwia piechocie neutralizację zagrożeń, m.in. niszczenia umocnień, murów, bunkrów, siły żywej przeciwnika, niewielkich jednostek nawodnych – w tym desantowych, stawania zasłon dymnych czy oświetlania pola walki. Obecnie granatnika używa ponad 40 państw na całym świecie.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Bob

  Dobry granatnik i osobiście widziałem zdezelowany egzemplarz na dniu Gromu, czyli są przetestowane przez najbardziej wymagającą jednostkę. Powinniśmy kupić dla wszystkich (WOT też) i ćwiczyć. Wydajemy pieniądze na hełmy stalowe (dla rezerwistów) zamiast na wartościową broń. która na wypadek W zrobi różnicę.

  1. PRS

   Dlatego nie została zakupiona w ostatnich latach choćby w ilości 100 szt. Bo mogła by ,,zrobić różnicę\". Ktoś tego mocno i skutecznie pilnuje. A ,,służby\" śpią...

 2. Myśliciel

  Świetna broń z bogatym dostępem amunicji. Używana również u nas m.in. przez specjalsów. Szkoda tylko, że całe WP nie może z niej korzystać

Reklama