Siły zbrojne

Szwecja sama sfinansuje zakup Gripenów E. Jeśli będzie to konieczne...

Szwecja najprawdopodobniej sfinalizuje zakup samolotów Gripen nowej generacji, pomimo że Szwajcaria nie będzie brać udziału w pracach rozwojowych. Fot. Stefan Kalm/Saab/gripenblogs.com.
Szwecja najprawdopodobniej sfinalizuje zakup samolotów Gripen nowej generacji, pomimo że Szwajcaria nie będzie brać udziału w pracach rozwojowych. Fot. Stefan Kalm/Saab/gripenblogs.com.

Szwecja zamierza kontynuować prace nad samolotami Gripen nowej generacji, pomimo rezygnacji Szwajcarii z zakupu szwedzkich myśliwców.

Jak informuje Defense News, szwedzki rząd jest skłonny do realizacji planów zakupu myśliwców Gripen E dla sił powietrznych Szwecji, nawet jeżeli prace rozwojowe będą realizowane samodzielnie. Wcześniej zakładano, że Szwecja będzie prowadzić prace nad myśliwcami nowej generacji z partnerem zagranicznym, co pozwoli na ograniczenie kosztów.

Zgodnie z wciąż obowiązującym programem zakupu myśliwców Gripen E przez Szwecję, siły powietrzne mają otrzymać łącznie 60 samolotów nowej generacji. Jednakże, zawarty z Saabem kontrakt zawiera opcję pozwalającą na jego anulowanie, jeżeli koncern nie otrzyma zamówienia eksportowego na co najmniej 20 Gripenów. W założeniu miało to uchronić Szwecję przed poniesieniem nadmiernych kosztów, związanych z zakupem nowych myśliwców.

Po odrzuceniu w referendum zakupu samolotów Gripen E przez Szwajcarię powstała możliwość, że Szwedzi wycofają się z zamówień eksportowych na myśliwce nowej generacji. Należy jednak pamiętać, że, Brazylia zdecydowała w grudniu ubiegłego roku o zakupie 36 samolotów Gripen NG dla swoich sił powietrznych. Co więcej, w następstwie kryzysu ukraińskiego Szwecja dąży do znacznego podwyższenia nakładów na obronę narodową, w tym także zwiększenia zakupów myśliwców Gripen nowej generacji.

W świetle rezygnacji Szwajcarii z zakupów samolotów Gripen E teoretycznie istnieje więc możliwość anulowania programu, o ile sprzedaż szwedzkich myśliwców do Brazylii nie zostanie sfinalizowana. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, zważywszy na zgodność większości głównych sił politycznych w Szwecji co do konieczności podniesienia zdolności obronnej kraju, także przez zwiększenie nakładów na obronę.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.