Siły zbrojne

Szwajcarzy nie popierają zakupu Gripenów

Jeżeli Szwajcarzy zagłosują przeciwko pozyskaniu 22 samolotów Gripen NG, postawi to siły powietrzne w trudnym położeniu. Fot. Szwajcarskie Siły Powietrzne/Saab/flickr
Jeżeli Szwajcarzy zagłosują przeciwko pozyskaniu 22 samolotów Gripen NG, postawi to siły powietrzne w trudnym położeniu. Fot. Szwajcarskie Siły Powietrzne/Saab/flickr

Niewielka większość Szwajcarów nie popiera pozyskania myśliwców Gripen NG, co może doprowadzić do zablokowania transakcji w referendum planowanym na 18 maja. 

Jak donosi Bloomberg, z przeprowadzonych niedawno badań opinii publicznej wynika, że 51 % obywateli Szwajcarii zagłosuje przeciwko pozyskaniu myśliwców Gripen NG, a zakup oferowanych przez Szwecję samolotów popiera 44 % uprawnionych do głosowania. Może to oznaczać, że planowany przez Szwajcarię zakup 22 myśliwców Gripen nowej generacji nie dojdzie do skutku.

Jeżeli Szwajcarzy ostatecznie zagłosują przeciwko pozyskaniu samolotów Gripen NG, postawi to siły powietrzne Szwajcarii w trudnym położeniu. Będzie to bowiem oznaczać faktyczny brak następców dla ponad 50 planowanych do wycofania myśliwców F-5. Przedstawiciele ministerstwa obrony Szwajcarii podkreślali wcześniej, że odrzucenie zakupu Gripenów będzie równoznaczne z koniecznością przedwczesnego zakończenia eksploatacji samolotów F/A-18 Hornet już 2025 roku z uwagi na zwiększenie ich zużycia.

Szwajcarzy przeprowadzą 18 maja referendum odnośnie zaakceptowania bądź odrzucenia zakupu myśliwców wielozadaniowych Gripen NG. Co ciekawe, głosowaniu podlega nie samo pozyskanie nowych samolotów, ale wydzielenie specjalnego funduszu w celu sfinansowania transakcji. Pozwoli on na coroczne przeznaczanie na zakup 22 Gripenów dla szwajcarskich sił powietrznych 300 milionów franków szwajcarskich (ok. 335 mln USD) przez okres 10 lat.

(JP)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.