Reklama

Siły zbrojne

Szwajcarzy nie popierają zakupu Gripenów

Jeżeli Szwajcarzy zagłosują przeciwko pozyskaniu 22 samolotów Gripen NG, postawi to siły powietrzne w trudnym położeniu. Fot. Szwajcarskie Siły Powietrzne/Saab/flickr
Jeżeli Szwajcarzy zagłosują przeciwko pozyskaniu 22 samolotów Gripen NG, postawi to siły powietrzne w trudnym położeniu. Fot. Szwajcarskie Siły Powietrzne/Saab/flickr

Niewielka większość Szwajcarów nie popiera pozyskania myśliwców Gripen NG, co może doprowadzić do zablokowania transakcji w referendum planowanym na 18 maja. 

Jak donosi Bloomberg, z przeprowadzonych niedawno badań opinii publicznej wynika, że 51 % obywateli Szwajcarii zagłosuje przeciwko pozyskaniu myśliwców Gripen NG, a zakup oferowanych przez Szwecję samolotów popiera 44 % uprawnionych do głosowania. Może to oznaczać, że planowany przez Szwajcarię zakup 22 myśliwców Gripen nowej generacji nie dojdzie do skutku.

Jeżeli Szwajcarzy ostatecznie zagłosują przeciwko pozyskaniu samolotów Gripen NG, postawi to siły powietrzne Szwajcarii w trudnym położeniu. Będzie to bowiem oznaczać faktyczny brak następców dla ponad 50 planowanych do wycofania myśliwców F-5. Przedstawiciele ministerstwa obrony Szwajcarii podkreślali wcześniej, że odrzucenie zakupu Gripenów będzie równoznaczne z koniecznością przedwczesnego zakończenia eksploatacji samolotów F/A-18 Hornet już 2025 roku z uwagi na zwiększenie ich zużycia.

Szwajcarzy przeprowadzą 18 maja referendum odnośnie zaakceptowania bądź odrzucenia zakupu myśliwców wielozadaniowych Gripen NG. Co ciekawe, głosowaniu podlega nie samo pozyskanie nowych samolotów, ale wydzielenie specjalnego funduszu w celu sfinansowania transakcji. Pozwoli on na coroczne przeznaczanie na zakup 22 Gripenów dla szwajcarskich sił powietrznych 300 milionów franków szwajcarskich (ok. 335 mln USD) przez okres 10 lat.

(JP)

Reklama

Komentarze (8)

 1. Legion

  Szczerze raczej jest to powiązane z raportem sił powietrznych dotyczących testów kandydatów którego część wyciekła nie tak dawno do neta... Gripen nawet wersja NG(E) nie osiągnął minimalnych założeń...

  1. Oj

   A jakie to były założenia?

 2. Zgryźliwy

  Hmm.. oni zauważyli, że realia od II WŚ się cokolwiek zmieniły?

  1. Jac

   Dla nich realia od Wojen Napoleońskich są mniej więcej niezmienne.

 3. Miroo

  Chciałbym aby demokracja bezpośrednia była zastosowana w Polsce częściej... tymczasem politycy w Polsce boją się tej instytucji.. o sprawach w których powinni decydować obywatele - bowiem dotyczy to ich sumienia bezpośrednio itp decydują parlamentarzyści i rząd jedynie... Co do szwajcarów - ich sprzeciw nie jest przeciwko Gripenowi, ale przeciwko zakupom takich samolotów w ogóle..

  1. Marcin

   Właśnie dlatego sprzeciw wobec demokracji bezpośredniej trudno uznać za bezpodstawny. Istnieje możliwość, bardzo zresztą prawdopodobna, że gdyby ludzie w UE dostali do rąk demokrację bezpośrednią, to rozbroiliby się całkowicie i przeznaczyli te pieniądze na socjal (ile razy słyszy się, że "daliby coś ludziom"?). Ponieważ wojsko i zbrojeniówka jednak dokładają się do gospodarki, a socjal - nie, po roku nastąpiłby ciężki kryzys, podczas którego zbiorowa "bezpośrednia demokracja" zapewne nakazałaby wydrukować tyle pieniędzy, żeby dla każdego starczyło - ok.60% Polaków twierdzi, że skoro rząd może drukować, to powinien wydrukować tyle, żeby dla każdego starczyło. Efektów nie muszę tłumaczyć.

 4. no tak

  smiesza mnie nieco komentarze ktore w stosunku do szwajcarow odnosza sie z wyzszoscia i dezaprobata na ich demokracje oraz wybory ktorych dokonuja pragne przypomniec po pierwsze gdzie szwajcaria lezy i jakich ma sasiadow po drugie czym ten kraj dysponuje mam na mysli tu narzedzie finasowe i co im te narzedzia daja po trzecie popatrzec na historie tego kraju i to gdzie obecnie sie znajduja pod wzgledem ekonomicznym, politycznym, spolecznym i porownac to z sytuacja polski gdy sie porowna historie obu krajow i obecna sytuacje to nie wiem czy polacy moga formulowac pod adresem szwajcarow tego rodzaju opinie

 5. ito

  Informacja prawie prawdziwa- Szwajcarzy nie popierają zakupu nowych samolotów- kwestia sprzeciwu wobec nowego, poważnego wydatku. Do samych Gripenów nic nie mają. Po prostu wojsko chciało kupić akurat te samoloty.

 6. Zbyszek Weteran Aviacji

  My takze nie chcieliśmy .................i wozimy się na amerykańskich powietrznych rydwanach nie pasujacych do naszych realiów....

 7. Amoroso

  To jest demokracja! Wciąż czekam kiedy w Polsce będziemy mieli podobnie. Już nawet nie mażę że tak jak w Szwajcari, ale marzę o wolności takiej jak w Ameryce do lat 90...

  1. Marcin

   Tak, zwyciężyła demokracja. Z woli narodu Szwajcarskim Siłom Powietrznym pozostaje samorozwiązanie, no chyba, że przesiądą się na drzwi od stodoły - Szwajcarzy są (lub przynajmniej byli) narodem pasterzy, więc nie powinni mieć z tym problemów. Dla mnie to jest przykład wynaturzenia demokracji, sytuacji, w której ludzie decydują o kwestiach, o których nie mają pojęcia.

  2. von_Hoepnerr

   Demokracja, czyli rządy przeciętniaków - półanalfabetów, którym sprawia trudność przeczytanie kilkuzdaniowego artykułu w gazecie i nie umiejący myśleć racjonalnie, lecz kierujący się jedynie emocjami i doraźnymi korzyściami ? Never...

 8. Flanker

  Nie ma to jak dobry propagandowy tytuł "Szwajcarzy nie popierają zakupu Gripenów". Można dzięki temu opluć nieamerykański samolot. Niekłamliwy tytuł powinien brzmieć "Szwajcarzy nie popierają dalszego posiadania myśliwców", bo bynajmniej za zakupem F-35 czy F-18 są jeszcze mniej przekonani niż za Gripenem.

  1. Colt

   Czepiasz się... tytuł pasuje. Nie chcą Gripenów, co w tym "propagandowego" ? Wolny kraj. Jak nie chcą Gripenów, to pewnie i amerykańskich maszyn nie będą chcieli.

  2. Jac

   Tu tytuły są naciągane nie tylko żeby wychwalać Amerykanów. Dzieje się tak też w artykułach nie będących ich przyjaznymi, więc jednostronność komentarza nie na miejscu. Poza tym artykuł nie krytykuje samolotu. A nie są przekonani do żadnego bo każdy za drogi dla nich, w sumie to można zrozumieć ich.

  3. VfV

   A agenci CIA pewnie szpiegują cię jak siedzisz na sraczu z gazetą.

Reklama