Reklama

Siły zbrojne

Sztuczna inteligencja wchodzi do U.S. Army

Ilustracja: U.S. Army
Ilustracja: U.S. Army

W dniu 7 stycznia na stronie Federal Business Opportunities ukazało się zapytanie w formie ogłoszenia, z którego wynika, że armia amerykańska rozpoczęła badania i analizy związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji na polu walki, a U.S. Army Science Board przygotowała wstępne pytania i wymagania, rozesłane następnie do zainteresowanych placówek naukowo-badawczych i przedstawicieli przemysłu.

Przyczyn zainteresowania US Army sztuczną inteligencja (artificial intelligence - AI) należy szukać w kilku obszarach. Po pierwsze, dynamiczny rozwoju technologiczny sprawia, że z jednej strony uzyskujemy niezbędne narzędzia do zwiększenia i przyśpieszenia procesu decyzyjnego, z drugiej czas odgrywa rolę na tyle kluczową, że człowiek powoli nie nadąża z przerobieniem olbrzymiej ilości nadchodzących danych.

Po drugie, to również człowiek jest tzw. „najsłabszym ogniwem”, którego błędne decyzje w wielu przypadkach prowadzą do złych lub wręcz tragicznych następstw. Sztuczna inteligencja mogłaby przynajmniej w pewnych obszarach zastąpić ludzi oraz wypracować za nich możliwe warianty działania, przedstawiane im następnie do akceptacji.

Ponadto nie wymaga ona regeneracji (przynajmniej w takim samym zakresie), tak jak tego wymagają ludzie czy systemy uzbrojenia, oraz nie jest wrażliwa na inne uwarunkowania pola walki wpływające na człowieka (np. stres czy strach).

AI mogłaby też być bardzo użyteczna w nowym obszarze walki, jakim jest cyberatak oraz w zakresie efektywnego szkolenia wojsk.

Dlatego U.S. Army chce dowiedzieć się, w jaki sposób sztuczna inteligencja i możliwości uczenia maszynowego mogą wzmocnić żołnierzy w zakresie zintegrowanych operacji w sferze fizycznej, wirtualnej i kognitywnej. Byłby to ponadto ważny element nowo rozwijanej doktryny, według której należy "nieustannie dążyć do uzyskania przewagi", a AI miałaby to też zapewniać.

Same zapytanie zawiera w sobie trzy zasadnicze obszary, a mianowicie:

  • identyfikację obecnego stanu wiedzy i samych możliwości;
  • określenie użyteczności dostępnych rozwiązań do zastosowania w wojsku lub ich dostosowanie do takich specyficznych wymagań;
  • określenie jak i na ile przemysł, laboratoria czy środowiska akademickie są w stanie spełnić zapotrzebowanie wojska w efektywnym wykorzystaniu nowej technologii i technik sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja staje się powoli nieodzownym elementem składowym nowoczesnych rozwiązań systemów walki, zwłaszcza typu C4ISR, w których dochodzi do zastąpienia funkcji dotychczas realizowanych przez człowieka przez układy inteligentne nawet w zakresie podejmowania pewnych, ograniczonych decyzji.

image
Fot. J.Sabak/Defence24.pl

Jednak od jakiego czasu naukowcy negują zastosowanie sztucznej inteligencji do budowy maszyn bojowych. Ich zdaniem doprowadzenie do stanu, w którym maszyna sama będzie podejmowała decyzje, nie jest właściwe i stanowi zagrożenie dla ludzkości.

image

Fot. Rheinmetall AG

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (7)

  1. bender

    O ile zrozumiałem powyższy artykuł, to US Army nie wdraża operacyjnie żadnej AI, ale zamierza zorientować się w jakich obszarach jej zastosowanie w ogóle miało by sens. Techniki uczenia maszynowego w cywilnym świecie są już skutecznie implementowane np. w systemach monitoringu wizyjnego. Przez analogię na pewno przydadzą się do rozpoznawania celów we wszelkiego rodzaju systemach wykrywania i celowania opartych o kamery światła widzialnego, kamery termalne czy radary. Militarne odpowiedniki różnego rodzaju cyfrowych asystentów jak Siri (Apple), Alexa (Amazon), Cortana (Microsoft) czy Google Assistant zapewne znajdą zastosowanie w procesie dowodzenia i interpretacji danych wywiadowczych. Ale stricte bojowe AI pierwsze pojawią się w US Navy, bo w końcu to tam mamy zaawansowany program autonomicznych tankowców stealth (wdrażany w miejsce programu autonomicznych bezzałogowców uderzeniowych) i samodzielnie pływające jednostki przeciwpodwodne (rozwijany od 2012 program ACTUV). Zapewne niedługo po tym, gdy osiągnięty zostanie poziom 5. autonomiczności w samochodach, zaczną pojawiać się ‘gadające’ czołgi wyposażone w AI czy w pełni samodzielne roboty bojowe. A wszystko to za raptem kilka lat.

  2. droma

    rosja skamielina ma sztuczna inteligencje od dawna /jeszcze przed leninem / no bo jak mozna nazwac czerep zalany po wieszch bimbrem a mimo to funkcujacy /ze na 5 % to inna sprawa / ,pracuja nad 7% ...

  3. Omen

    Sztuczna inteligencja to jest zagrożenie dla całej ludzkości,tak samo jak czipy wszczepiane,to jest czarny scenariusz z filmów fantastycznych...

  4. Marcin H.P.

    Za 100 lat może sztuczna inteligencja zostanie stworzona, ale pewnie przypadkiem, obecnie niewielu stać na wzorowe myślenie, według którego taką inteligencję można by było tworzyć. Pzdr

  5. donald zlotopolski

    u nas by nie przeszlo z 2 powodow: AI moze spowodowac zmniejszenie etatow oraz zwiekszyc realnie sile armii.

  6. vvv

    fajny ten lazik na kolach. 12,7mm oraz 2x pzf 3-it600 o penetracji ponad 1100mm era

  7. Mirek

    Przepraszam a,le sztuczna inteligencja nie istnieje i niech tak zostanie

Reklama