Siły zbrojne
Szef Sztabu Generalnego WP przeprowadził odprawę z kadrą kierowniczą wojska
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak przeprowadził odprawę operacyjną z kierowniczą kadrą wojska. Podczas odprawy omówiono m.in. wnioski z ćwiczenia Anakonda23, a także kwestię wsparcia Ukrainy w obronie przed Rosją - poinformował w piątek Sztab Generalny WP.
O odprawie dowódców poinformował SG WP w mediach społecznościowych. "Gen. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, przeprowadził odprawę operacyjną z kierowniczą kadrą Wojska Polskiego. Podsumował najważniejsze zadania minionego półrocza, ocenił realizację zadań, określił priorytety na drugą połowę roku oraz główne kierunki działań w ujęciu długoterminowym" - czytamy we wpisie opublikowanym w piątek.
Gen. Andrzejczak, szef @SztabGenWP, przeprowadził odprawę operacyjną z kierowniczą kadrą #WojskoPolskie. Podsumował najważniejsze zadania minionego półrocza, ocenił realizację zadań, określił priorytety na drugą połowę roku oraz główne kierunki działań w ujęciu długoterminowym. pic.twitter.com/kc3q5lNSQK
— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) June 30, 2023
Jak zaznaczono, podczas odprawy szef Sztabu Generalnego "omówił wnioski wynikające z ćwiczenia Anakonda23, a głównie Field Experimentation Exercise (FEX)". "Skupił się również na poziomie wsparcia walczącej Ukrainy w zakresie szkolenia wojsk oraz dostaw sprzętu i amunicji" - podkreślono.
"W trakcie odprawy znalazł się również czas na wspólny bieg, zgodnie z jednym z priorytetów szefa Sztabu Generalnego WP, jakim jest utrzymywanie zdrowego stylu życia" - poinformował Sztab Generalny.
Czytaj też
Akakonda-23 to ćwiczenie narodowe z udziałem wojsk sojuszniczych i partnerskich. Tegoroczna edycja Anakondy była dziewiątą. Anakonda-23 jest ściśle skoordynowana z amerykańskim ćwiczeniem Defender 23 oraz szwedzkim Aurora 23 (w którym brali udział spadochroniarze z polskiej 6. Brygady Powietrznodesantowej) w ramach inicjatywy połączenia ćwiczeń wzdłuż wschodniej flanki NATO pod nazwą Exercise Trifecta. Ćwiczenie odbyło się po raz pierwszy w 2006 r. i początkowo było organizowane co dwa lata, od 2018 r. ze względu na skalę jest planowane w cyklu trzyletnim. Na koncepcję tegorocznego ćwiczenia wpłynęły wymagania operacyjne sformułowane w związku z najazdem Rosji na Ukrainę.
Czytaj też
Tegoroczna Anakonda składała się z czterech części: ćwiczenia studyjnego z grą wojenną na poziomie strategiczno-operacyjnym (Table Top Exercise - TTX); połączonego ćwiczenia z wojskami (Joint LIVEX); ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo (Command Post Exercise/ Computer-Assisted Exercise - CPX/CAX) oraz ćwiczenia eksperymentalnego (Field Experimentation Exercise – FEX).
Czytaj też
W części aktywnej (Joint LIVEX), która trwała od 17 kwietnia do 16 maja, brało udział ponad 12 tys. polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i krajów partnerskich. Zadania w ćwiczeniu przydzielono dowódcom 12., 16. i 18. Dywizji Zmechanizowanych
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie