Reklama

Siły zbrojne

Szef MON u żołnierzy Wojsk Specjalnych w Afganistanie

 • Centrum operacyjne NSA - fot. DoD
  Centrum operacyjne NSA - fot. DoD
 • Fot. Cyberdefence24
  Fot. Cyberdefence24

Szef resortu obrony narodowej Antoni Macierewicz w niedzielę spotkał się z żołnierzami polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie. Ministrowi towarzyszyli dowódcy: operacyjny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki, Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Jerzy Gut oraz Jednostki Wojskowej Komandosów płk Wiesław Kukuła.

Minister Macierewicz odwiedził bazę w Kandaharze, gdzie przebywają żołnierze wojsk specjalnych. W trakcie wizyty podziękował im za ofiarną i nienaganną służbę. - "Rozmawiałem dziś o tym, jak wygląda wasza misja, jak wyglądają wasze osiągnięcia. To robi wrażenie nie tylko tutaj, ale także w kraju. Gratulacje to nie jest najlepsze słowo, które w takiej sytuacji można powiedzieć. (…) Ja czekałem na to spotkanie osiem lat i jestem szczególnie zadowolony, że mogę się z wami spotkać po tak długim czasie i powiedzieć, jak bardzo dla nas wszystkich ważne jest to, co robicie. Ważne nie tylko ze względu na to, jak wpływacie na sytuację w Afganistanie, ale przede wszystkim ze względu na to, jakie zdolności zdobywacie później dla służby w Polsce. Wszystko, czego się dziś dowiedziałem, wskazuje na to, że skuteczność ewentualnego działania, jeśli byłoby ono konieczne w Polsce, dzięki temu doświadczeniu będzie taka, jaka nam jest potrzebna".

Na zakończenie swej wizyty w Kandaharze szef resortu obrony złożył żołnierzom i ich rodzinom życzenia świąteczne. Zadania polskich żołnierzy sił specjalnych w Afganistanie to, obecnie, między innymi nadzór oraz koordynacja operacji specjalnych prowadzonych przez siły afgańskie, a także działania szkolne, mające na celu zwiększanie stopnia gotowości bojowej operatorów lokalnych wojsk specjalnych.

Kolejną wizytę minister Macierewicz złożył żołnierzom stacjonującym w bazie Gamberi. Tam również podziękował za pełną poświęcenia służbę, złożył też życzenia świąteczne, zapewniając, że w wojsku jest i będzie miejsce dla żołnierzy, którzy wracają z Afganistanu, i że ich doświadczenie jest niezbędne i potrzebne w kraju.

W trakcie wizyty w Afganistanie polska delegacja odwiedziła także bazę Bagram, gdzie w ramach III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego misji Resolute Support służą polscy żołnierze. Podczas pobytu w Bagram minister przekazał życzenia świąteczne nie tylko żołnierzom w Afganistanie, ale - za pośrednictwem łącza satelitarnego - skierował je także do tych wszystkich, którzy uczestniczyli w niedzielę w uroczystościach organizowanych w Warszawie z okazji Dnia Pamięci Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. 

Żołnierze stacjonujący w Afganistanie w ramach misji Resolute Support prowadzą działalność szkoleniową i doradczą dla dowództw i instytucji miejscowych, podległych Ministerstwu Obrony Narodowej i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

Podczas wizyt w każdej z baz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz rozmawiał z dowódcami o aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie, a także zadaniach, jakie wypełniają w misji w Afganistanie nasi żołnierze.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Steve

  Dobrze prezentuje się w mundurze. Lepiej niż niejedne generał:) Ale trochę zbyt wielu ważnych ludzi w jednej maszynie. Bezpieczeństwo.

  1. bender

   Nie uwazam, zeby MON, czyli cywil, koniecznie musial paradowac w sprezentowanym mu (na koszt podatnika) mundurze. To wyglada jak rosyjskie czy bialoruskie wyglupy (Lukaszenka z latorosla w wymyslnych mundurach). Dobry przyklad dal poprzednik na tym stanowisku, ktory zawsze uzywal swoich wlasnych ubran, nawet w Afganistanie :-P

 2. hercules

  Czy oni naprawdę niczego się nie nauczyli.... Znowu tyle kluczowych osób z kierownictwa w jednym samolocie....

  1. igo

   Rzeczywiście jak się czyta te nazwiska i funkcje znowu cierpnie skóra. To już chyba taka smutna "tradycja" w naszym wojsku, że z dziadowskiej oszczędności wszystkie ważne osoby pakuje się do jednego samolotu, a potem jak zdarzy się nieszczęście to jest to istny armagedon, jak w czasie wojny.

 3. Luke

  Bardzo dobze ze pan AM odwiedzil wojkowych zagranica.

 4. Hihihi

  Ładny taki w mundurze! Za mundurem panny sznurem:-)

 5. pewny

  klasa. tak trzymać

 6. Zefir

  Takie mundury to w sklepach wędkarskich sprzedają?

Reklama