Reklama

Siły zbrojne

Szef MON o współpracy z organizacjami proobronnymi

Fot. kpt Zbigniew Gierczak via DGRSZ
Fot. kpt Zbigniew Gierczak via DGRSZ

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz obserwował ćwiczenie organizacji proobronnych i klas mundurowych, zorganizowane w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej.  Pierwsze efekty naszych działań – w postaci brygad obrony terytorialnej na wschodniej ścianie Polski – chcemy zaprezentować na koniec tego roku lub na początku przyszłego – stwierdził szef MON.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz obserwował na terenie poligonu 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej zajęcia szkoleniowe związków strzeleckich, organizacji proobronnych i uczniów klas mundurowych, które odbyły się pod hasłem „Szkolenie organizacji proobronnych i klas mundurowych we współpracy z jednostką wojskową” – informuje MON.  

Szef MON zwrócił między innymi uwagę, że wszystkie organizacje proobronne przeznaczają własne środki finansowe na umundurowanie czy uzbrojenie. – To się musi skończyć. Ministerstwo Obrony Narodowej musi wziąć na siebie wysiłek finansowy, tak żeby był rzeczywisty skutek w postaci wzmocnienia naszej armii o obronę terytorialną kraju – stwierdził minister obrony narodowej.

Antoni Macierewicz podkreślił także, że spośród tysiąca ochotników, którzy rozpoczęli działalność w stowarzyszeniu "Fideles et Instructi Armis – Wierni w gotowości pod bronią" zgodnie z informacjami, jakie przekazano władzom resortu obrony 220 osób jest wyszkolonych w stopniu pozwalającym na samodzielne prowadzenie działań instruktorskich.

Organizatorem dwudniowego (30-31 stycznia) szkolenia jest Biuro do Spraw Proobronnych MON, przy współudziale Stowarzyszenia "Fideles et Instructi Armis – Wierni w gotowości pod bronią" i 1 Brygady Pancernej. W jego trakcie odbył się m.in. pokaz dynamiczny działań przeciwdywersyjnych żołnierzy obrony terytorialnej, przygotowany przez członków Stowarzyszenia FIA we współpracy z żołnierzami 1 Brygady Pancernej.

Jak podkreśla MON, podczas wizyty na szkoleniu Antoni Macierewicz obserwował zajęcia podzielone na trzy panele szkoleniowe:

panel A: budowa broni strzeleckiej, obsługa RPG-7, wyposażenie i działanie strzelców wyborowych, praca na środkach łączności;

panel B: czołg PT-91, wóz zabezpieczenia technicznego, wozy dowodzenia, patrol saperski;

panel C: bronioznawstwo, przyjmowanie postaw strzeleckich, pokonywanie terenu, pomoc medyczna na polu walki, zajmowanie i opuszczanie pojazdów bojowych.

Reklama

Komentarze (14)

 1. kam

  Moje zdanie nt OT jest takie że mogą one być zapleczem dla regularnych jednostek. Ochraniać ich tyły, ochraniać infrastrukturę. Niektóre dobrze wyszkolone sekcje z FIA, Obrony Narodowej czy Strzelca mogą same realizować zadania bojowe (dywersyjne) Ewentualnie podczas okupacji działać w konspiracji. Nie myślcie nawet że mogą zastąpić regularne jednostki bo skończy się to tak jak pisze "AXI". Nie bardzo sobie wyobrażam jak bronić jakiegoś odcinka w nocy bez profesjonalnego sprzętu nokto czy termo. Już Rosjanie na wschodzie Ukrainy pokazują jak się bawią w kotka i myszkę z Ukraińcami. Wchodzi drużyna z notko i wybija po kolei chłopaków ślepych jak krety. Już nie mówię o możliwościach rozpoznania z powietrza itp.

 2. f14

  Ot, szykują bojówki do tłumienia protestów "nieprawdziwych Polaków". Do niczego innego się takie formacje współcześnie nie przydadzą.

  1. jann

   Bzdurzysz Pan, młodzi ludzie garną się do róznych takich... jakbyś im kazał funkcje "policyjne" wypełniać to by cię wyśmiali. Jeszcze nie wszyscy chłopcy w tym kraju noszą różowe skarpetki, a córka kolegi strzela lepiej, niż jej tata, ja i większość Panów w mundurach : ) To wiem. Pytanie - jak to wykorzystać - tego nie wiem. Idź Pan z tą propogandą po wschodnim kablu siać defetyzm gdzie indziej, truchcikiem!!!

 3. Martian

  Witam Koncepcja OT której póki co mglisty obraz można odczytać z lakonicznych wypowiedzi A Macierewicza , Panów Kownackiego czy Kwaśniaka niestety jest złą droga.To model Home Guard w GB lub National Guard w USA jest na polskie warunki najgorszym z możliwych scenariuszy. To niestety najdroższa i najmniej liczna (około 40 tys. ludzi) a co za tym idzie skuteczna koncepcja OT . Alternatywą jest model szwajcarski lub fiński , który zakłada POWSZECHNOŚĆ udziału społeczeństwa , ludzi nieskoszarowanych , nie wyposażonych w drogą i skomplikowaną w obsłudze broń ciężką (czołgi , artyleria),za to posiadających i umiejących się posługiwać WŁASNĄ bronią strzelecka i wyposażeniem magazynowanym w miejscu zamieszkania . Tacy członkowie OT mają swoje przyszeregowanie i zadania na czas W. Koszt ich szkolenia jest stosunkowo niski. Zainteresowanych tematem odsyłam do książek P. Marczaka i Jakubczaka ,tytuł "Nowoczesne wojska OT". Jeśli w Polsce nie powstanie podobny system , myślę że z cała sympatia i nadziejami jakie wiązałem z nowymi władzami marny nasz los. Jaką siłą ma być docelowe 40 tysięcy żołnierzy OT wyszkolonych i wyposażonych za 400 mln zł w ciągu roku, to niestety kolejny NSR się szykuje . W duchu liczę ze jednak ludzie z P. Macierewiczem pójdą po rozum do głowy. Jednym z warunków do tworzenia jest świadomość i poczucie obowiązku (zaszczytu) służenia Najjaśniejszej Rzeczpospolitej - naszemu wspólnemu skarbowi . Mamy wspaniałą pełną świadectw bohaterstwa historie , przepiękne pieśni patriotycznie i wiekową tradycję , wykorzystajmy te atuty. Bądźmy sługami wielkiej idei niepodległej silnej Polski na co dzień , rozmawiajmy o tym ze znajomymi i przede wszystkim jednoczmy się. Inną sprawą jest odblokowanie dostępu do broni i spopularyzowanie strzelectwa wśród obywateli , jako Naród mamy najmniej broni w Europie przypadającej na obywatela, brakuje strzelnic . Pozdrawiam Wszystkich Patriotów . Martian

  1. adam

   Martian, nic z tego nie będzie, te władze celowo wybrały ekspertów NCSS do budowy OT bo ci eksperci jako jedyni są zdecydowani przeciwni OT. Wszystko jest w necie. To od razu wyjaśnia jakie politycy mają rzeczywiste intencje. Bardzo nie na rękę jest im społeczeństwo obywateli z dostępem do broni jak w Szwajcarii czy Finlandii. Tak, to będzie drugi NSR powiększony o 15 tysięcy zawodowych etatów dla swoich zaufanych. Ja osobiście wierzyłbym ludziom typu Kukiz ("jak ja was k..." ) czy Korwin w kwestii OT, w żadnym wypadku okrągłostołowcom, bo to fake

 4. członek FIA

  Jako przedstawiciel FIA Mogę wam powiedzieć kilka faktów -Nie posiadamy 200 instruktorów. ...to jakieś brednie mediów. 200 osób jest aktywnych i liczy ta organizacja. -jesteśmy w FOP ale z niej wychodzimy. -MON nie ma pojęcia jak wykorzystać nasz potencjał

 5. AXI

  Może zbyt bystry nie jestem i strateg ze mnie marny, ale z tego co udaje mi się (małym rozumkiem) ogarnąć temat, to widzę to tak... Trzy brygady dają jedną dywizję. Dywizję rozlokowaną w bezpośrednim zasięgu Smierczy i innych Tornad-S (pierwsza salwa - jakieś 40 sekund i...pozamiatane). Dywizja w pierwszym stanie gotowości będzie podciągała rezerwy do dwóch dni (chyba już będzie po wojnie). Podejścia lądowe do tej dywizji będą blokowane przez narzutowe pola minowe (jakieś 3 minuty od rozpoczęcia ataku). Podejścia z powietrza zablokują systemy S-300 i S-400 (pełna kontrola tej części tego obszaru powietrznego). Przejście do działań partyzanckich z tym umundurowaniem i ekwipunkiem...całkowicie awykonalne. Szkoda kilkunastu tys. patriotów. Jedyny efekt tego kabaretu, to zmielenie kilkunastu tys. ludzi w kilka minut. Obym się mylił.

 6. kam

  Czy ktoś z osób które komentują działalność stow. FIA wie cokolwiek nt działania tego stowarzyszenia ?? Czy chociaż weszli na stronę, czy FB ? "AS" - przecież OT właśnie mają mieć zajęcia raz w miesiącu w weekendy. "Gniewko syn rybaka" - LOK ? promuje tematykę nt wojskowości ?? gdzie ? u kogo ? zapytaj pierwszą lepszą osobę czy wie jaki alarm w mieście oznacza np nalot ?? o reszcie nie chce mi się pisać. "f14 " - FIA jest apolityczna. Działa za rządów PO, teraz działa jak jest PiS. Nie ma to znaczenia. "Bolesław Dobry" - harcerstwo podczas okupacji tworzyło trzon Szarych Szeregów i zespołów bojowych. "zyx" - "FIA jest apolityczna. Działa za rządów PO, teraz działa jak jest PiS. Nie ma to znaczenia" Nie obrażaj ludzi którzy robią coś dla tego kraju. "Krzysiek" - najczęściej z karabinkami pneumatycznymi. Są to repliki krabinków prawie w 100% odwzorowują broń palną. Używane również przez wojsko do treningów. Wasze komentarze pokazują całkowity brak wiedzy nt wojska, obronności i działalności grup paramilitarnych w Polsce. Zapewne są również takie które mają cele i są politycznie związane. Ale nie można wszystkich wkładać do jednego worka. Proponuję trochę poczytać i się dokształcić. Pozdrawiam

  1. As

   1) Kilka razy w miesiącu strzelam z repliki 100% odwzorowującej broń. 2) Raz na jakiś czas strzelam z ostrej na strzelnicy we własnym zakresie 3) Nadal twierdzę, że nikt nie da uzbrojonego transportera fanom niedzielnego strzelania

 7. Chasim

  OT powinno dostać pojazdy na bazie lekkiej platformy gąsienicowej jaka jest wykorzystywana w wozach dowódczych dla Krabów. Silniku MTU ~~300KM, podwozie od goździka. Doposażyć je w wkm 12,7mm + ewentualnie wyrzutnie spike jak na naszych TUMAKACH. Ewentualnie zwiększyć poziomi STANAG na II, zamiast obecnie I i mamy wykorzystanie starych goździków które mają być zastępowane przez Kraby, oraz dość tani wóz produkowany w Polsce.

  1. gasolina

   Quady zwolnić z VAT i tyle, mają być w ruchu. Mamy fabrykę POLARISA w opolu. TerrainArmor WV850 zbudowany dla armii US jest świetny

  2. As

   Zwykły MTLB wystarczy zamiast przerabianego Goździka. Druga sprawa jest taka, ze nikt nie da takiego uzbrojenia fanom niedzielnego strzelania.

 8. X

  Ochotnicze bataliony na Ukrainie odniosły ogromne straty brak wyposażenia, wyszkolenia i łączności, odegrały jednak ogromną rolę w tej wojnie a żołnierze nabrali doświadczenia zostali doposażeni i stanowią teraz realną wartość bojową nie miejcie jednak złudzeń jeżeli ruszy regularna ofensywa z użyciem wojsk zmechanizowanych artylerii i jednostek specjalnych nie dadzą rady to nie te czasy wojska Rosyjskie posiadają radary pola wali drony wyposażenie w kamery termowizyjne mogą zagłuszyć łączność wojska OT to wsparcie dla zawodowej armii ale w żadnym wypadku jej nie zastąpi nie w tych czasach

 9. AXI

  Czy ktoś wie o czym mówimy używając sloganowego skrótu myślowego ,,Brygada Obrony Terytorialnej" ?! Co to właściwie ma być ?! Jaki typ jednostki lekka/ciężka... W gotowości bojowej kategorii 1 (powyżej 80% etatów do 2 dni), czy kategorii 5 (powyżej 60% etatów do 30 dni), a może w kategorii 10 (mobilizacja powyżej 365 dni od ,,W") ?! Jaką one (brygady OT) będą miały wartość bojową ?! To mają być wojska awangardy pierwszego rzutu, czy rezerwa osłony głębokich tyłów ?! Pytań rodzą się setki... może wiecie coś więcej ?!

  1. Krzysiek

   to ma być mięcho armatnie i nic więcej latają z plastikowymi pistoletami przebrani za wojaków każdy pod pseudonimem jak podczas okupacji - śmieszne

  2. zyx

   Nie wiesz co to ma być - SA, brunatne koszule mówi ci coś?

  3. jeszcze z otk

   Zgodnie z zasadami tajności dowodzenia "nikt nic nie wie" i niech tak pozostanie.

 10. GPAS

  Niech MON najpierw doposaży i doszkoli istniejące jednostki. Czy ktoś wie cosok na temat piechoty górskiej w Kłodzku ?? Jej dalszy los ?? Ewentualne wyposażenie w przyszłości ??

 11. Gniewko syn rybaka

  Organizacja propagujaca tematyke wojskowa wsrod cywili jest LOK i nie nalezy mnozyc bytow rownoleglych, co jest polska choroba. Polsce potrzebna jest Obrona Terytorialna(w ramach regularnego wojska) a takze nieskoszarowane Pospolite Ruszenie, z podstawowym wyposazeniem w domu albo najwyzej kilkaset metrow od domu.

 12. Norweg

  dopry pomysl a by tak dalej ,takie oddzialy zazwyczaj dobrze znaja okolice na ktorych dzialaja i sa dobrze zmotywowani a to juz polowa sukcesu? a wojsko ma zalozeniu dawac miejsca pracy a wrazie wojny zaraz posypia sie zwolnienia L-4

 13. GTi16v

  Powinno się iść (a raczej biec) w tym kierunku. Skoro są ludzie którym "partyzantka" sprawia przyjemność i sami przeznaczają na to swój czas i pieniądze to należy to wykorzystać. Trzeba ich ubrać, uzbroić (cokolwiek to znaczy) i zapewnić im dobrą zabawę w formie szkoleń i obozów w ciekawych miejscach. Jeśli MON uzna tych hobbistów za pożytecznych to można im nawet zapłacić.

  1. rmarcin555

   @GTi16v Uzbrojenie i ubranie kosztuje. Ta zabawa nie żadnego sensu. Polecam atlas fizyczny Polski.

 14. Bolesław Dobry

  Harcerstwo. Z oznakami demencji... Jakże to polskie...

Reklama