Reklama

Siły zbrojne

Szef MON: MSBS trafi do WOT w tym roku. Ćwiczenia Zapad niebezpieczne

Karabinek MSBS - fot. J. Sabak
Karabinek MSBS - fot. J. Sabak

Karabinki MSBS to jeden z rodzajów uzbrojenia, który zostanie przekazany do Wojsk Obrony Terytorialnej jeszcze w tym roku – powiedział w poniedziałek wieczorem szef MON Antoni Macierewicz.

W rozmowie z Radiem Maryja i Telewizją Trwam minister opowiadał o testach "nowego typu uzbrojenia, który będzie przeznaczony dla Wojsk Obrony Terytorialnej". "Myślę o karabinach MSBS" – doprecyzował.

MSBS jednym z rodzajów uzbrojenia, który zostanie przekazany WOT w tym roku

Według ministra karabinki "świetnie sprawdzają się w warunkach bojowych" i jest szansa, że ich użytkowanie będzie tańsze niż dotychczasowego sprzętu, "ponieważ liczba zacięć i nieefektywnych strzałów itd. itd. jest nieporównanie mniejsza niż przy użyciu dotychczasowych broni".

"To oczywiście jest tylko jeden z rodzajów uzbrojenia, który zostanie przekazany do Wojsk Oborny Terytorialnej jeszcze w tym roku" – zaznaczył szef MON.

Czytaj więcej: Kontrakt na MSBS podczas MSPO? Prezes Wojnicz o wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej [Defence24.pl TV]

Macierewicz: Zapad niesłychanie niebezpieczny

Minister odniósł się także do zbliżających się rosyjsko-białoruskich ćwiczeń Zapad 2017.

To niesłychanie niebezpieczna sytuacja. Te ćwiczenia mają miejsce już od wielu lat. Podczas niektórych z nich ćwiczono także atak na Polskę, co do tego nie ma wątpliwości. Obawiamy się, że w planach obecnych ćwiczeń też są takie przedsięwzięcia, i przede wszystkim obawiamy się, i to jest obawa, którą podziela nie tylko polskie Ministerstwo Obrony Narodowej, ale także innych naszych sojuszników, że Rosjanie będą dążyli do tego, żeby pod pozorem wprowadzenia wojsk biorących udział w tych ćwiczeniach pozostawić jakąś część tych wojsk bezpośrednio przy granicy polskiej. To byłoby działanie już bardzo ofensywnie dla Polski niebezpieczne. Liczymy na to, że protesty, działania, które podejmujemy w sferze bezpieczeństwa uświadomią Federacji Rosyjskiej, iż na takie działanie nie będzie zgody.

Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej

Czytaj więcej: „Koń trojański”. Co Rosjanie pokażą na ćwiczeniach Zapad 2017? [PROGNOZA]

Rozmowy o powrocie "wychowania obronnego"

Minister powiedział też, że rozmawia z MEN o przywróceniu w szkołach średnich lekcji "wychowania obronnego". "Wszyscy mieliśmy lekcje wychowania obronnego w szkole i to podstawową wiedzę nam dało. Warto do tego wrócić i mam nadzieję, że pani minister Anna Zalewska zaaprobuje ten punkt widzenia i wkrótce już wychowanie obronne wróci do szkół jako obowiązkowe" – powiedział Macierewicz.

Czytaj więcej: Szkolenia wojskowe dla klas mundurowych. Rusza pilotażowy program

Reklama

Komentarze (21)

 1. ktoś

  Gorączkują się wszyscy, że "weekend warrior's" będą z MSBS-sami biegać. A pewnie się skończy tak jak z tymi black hawkami co rok temu minister mówił, że będą a nie ma. Coś muszą gadać żeby przyciągnąć młodych do formacji a i minister musi pokazać, że coś tam robi bo przez misia notowania mu spadły. Jak będą mówić, że WOT dostanie kurtki bechatki, kbk AKMS i buty janusze to pies z kulawą nogą nie przyjdzie.

  1. m

   Akurat AKM (nie S) to świetna broń do działań, jakie w założeniu mają prowadzić WOT. MSBS to obiecująca konstrukcja, ale generalnie karabiny do naboju pośredniego małokalibrowego tj. 5,56 sprawdzają się lepiej, gdy używa się ich z kolimatorem, celownikiem optycznym - do tegpo pierwszego trzeba dostarczyć baterie, do obu trzeba pewnej kultury obchodzenia się z urządzeniem (pogoda itp.). Tymczasem AKM to solidne i mało wymagające narzędzie, całkiem składne, jak na swoją prymitywną konstrukcję i nadaje sie również nieźle do walki wręcz, jeśli będzie do konieczne, zaś MSBS do tego będzie zbyt delikatny. Oczywiście trudno, aby WOT używał innej broni niż pozostałe formacje WP, ale na początek to i tak niezły wybór - tylko nie widzieć czemu w Łuczniku produkowano 10x więcej AKS/AKMS niż AK/AKM, a tandetna kolba tego pierwszego nie nadaj się do niczego więcej, niż tylko do złożenia :) MSBS powinien przejść testy w każdym rodzaju sił zbrojnych pod katem ich codziennej służby i warunków działania, ale z naciskiem na praktyków, którzy brali udział w walce. Naturalnie wymaga to także dużej wiedzy o technikach i taktyce walki (różnych) co nie jest wcale równoznaczne z udziałem w boju (są tego bardzo konkretne przykłady), oraz znacznego poziomu wiedzy bronioznawczej, żeby nie wyszło tj. z porównaniem WIST-94 i MAG-95 które jednej z elitarnych jednostek WP zajęło niecałą stronę maszynopisu A4 :) co już samo w sobie świadczy o niskiej wiedzy użytkownika i niewielkim doświadczeniu.

 2. Max Mad

  Antoni znowu poleciał, kiedy to niby MSBS sprawdzono w warunkach bojowych i gdzie?

  1. ZeneQ

   Albo chlapnął nieznanym szczegółem z roboty operatorów, albo jak to cywil myślał o poligonie. Stawiam na drugie.

  2. ZeneQ

   Jest trzecia możliwość. Uważa MSBS-R sprawdzoną na okazjach ku czci za niezawodną broń dla jednostek liniowych...;-)

 3. m

  Jeżeli chodzi o składność i ergonomię jest to rewelacja. Ale wg. mnie należy rozwijać ten karabin ostrożnie, kładąc nacisk na wytrzymałość, niezawodność, celność, jakość wykonania, tak aby nie było falstartu tj. w przypadku M-16. Mamy szansę na stworzenie naprawdę nowoczesnego i konkurencyjnego produktu, co w naszym przemyśle zbrojeniowym jest rzadkością, ale trzeba podchodzić do tego projektu rozsądnie. Prywatnie chciałbym kupić wzór do naboju 7,62mm x 39 lub 7,62mm x 51, bo zabawkowy kaliber mnie nie interesuje - przynajmniej w przypadku modelu samopowtarzalnego :) Ja poszedłem na MSPO w zasadzie wyłącznie, aby obejrzeć MSBS i Raguna: oboma jest zachwycony, kwestia czy FB Radom podoła, bo w przypadku innych, wartościowych modeli efekt końcowy był średni (PM-98, MAG-95), choć konstrukcje mają duży potencjał i są nieźle pomyślane.

 4. ewp

  Czy to naprawdę przekracza możliwości intelektualne co niektórych aby pojąć że WOT to jest Wojsko Polskie !! Analogicznie jak marynarka lotnictwo czy wojska lądowe ?? Weekendowe żołnierzyki ? Mam rozumieć, że żołnierze zawodowi przebywają w koszarach nonstop i raz na 6miesięcy mają ewentualnie przepustkę na weekend do domu ?? Czy też od 8 do 16 przez 5 dni w tygodniu ?? (oczywiście z wyjątkami na ćwiczenia poligonowe lub dyżury). Można ośmieszać WOT ale po co ?? Oby się nie okazało, że będą sprawniejsi niż żołnierze zawodowi....

 5. Wojciech

  Przy okazji MSBS i innych takich. Zamiast wydawać dziesiątki miliardów na ORKI i inne latadła lepiej by było wyposażyć armię w nową broń, hełmy i inny sprzęt podstawowy. Jak bardzo przydatne na Bałtyku są okręty podwodne bez dominacji w powietrzu pokazała II WŚ. ANI JEDNEJ TORPEDY W CELU bo przy totalnej dominacji Niemiec w powietrzu i na powierzchni nie było nawet jak się przymierzyć.

  1. Qba

   Ewidentnie nie łapiesz, że wymiana Beryli na MSBS to pogorszenie możliwości

  2. fefe

   Dokładnie z jednym wyjątkiem tylko ORKI bym zostawił (jedynie one są trudne do wyeliminowania a wszystko nawodne czy inne latadła to w pierwszych godzinach W pójdzie do piachu . Mamy prawie swojego Kraba , Langusty Raka , Powininiśmy opracować swoje rakiety przeciw lotnicze krótkiego i średniego zasięgu , to już nie wchodzi w gre żeby opracować ale kupić rakiety przeciw satelitarne . Możemy u siebie wydać mase kasy , kamizelki kuloodporne broń kontr snajperska przeciw materiałowa . A nie pachać się w kruki czy inne cudeńka za potężną kase qu uciesze producenta tych cudeniek

 6. artur

  Ciekawe czy wyjdzie tak jak z Wistem. Nieoficjalnie, mówi się, że MSBS to fajans.

  1. fefe

   O Rosomaku też się tak mówiło......

 7. ktos

  Dla tych co narzekaja ze MSBS bedzie dla WOT. Powiedzcie jako inwestor... wolicie kupic 20000sztuk i sprawdzic je w masowym uzyciu, a jak sie okaza dobre... kupic wiecej. Czy moze w ciemno kupujecie od razu pol miliona? A co! Jezeli MSBS okaze sie dobry to dostanie go armia. Po prostu mniejsze straty beda jesli karabin okaze sie lipny i bedzie go uzywac drugoliniowa formacja, niz jak bedzie to mialo miejsce w regularnym wojsku gdzie sztuk bedzie znacznie wiecej.

  1. jurgen

   zgadza się

  2. Obiektywny PL

   Francuski MON zorganizował przetarg na dostawę karabinu podstawowego dla francuskiej armii. Jak sądzisz, kto testował zgłoszone do przetargu karabiny HK, FN, Sig Sauer czy Beretta? Francuskie zawodowe wojsko czy francuskie weekendowe żołnierzyki?

  3. Rozwiązanie

   Sprawdzić w masowym użyciu... nie mam słów. Może zaczniemy je rozdawać na ulicy, wtedy będzie jeszcze bardziej masowo. A może by tak dać ten sprzęt (w tej samej ilości) regularnym oddziałom, które są w stanie ocenić jego przydatność i porównać z dotychczas używanym? Jeśli się sprawdzi, kupować więcej, dla regularnej armii i wot. To wszystko jest postawione na głowie i trzeba być kompletnie zaślepionym, żeby tego nie widzieć.

 8. Gość

  Ćwiczenia na taką skalę ,niedaleko naszej granicy, są niebezpieczne.

 9. Obserwator

  Najnowsze karabinki do WOT? Taka decyzja tylko potwierdza całkowity brak zrozumienia decydentów politycznych w MON, do czego powinna służyć ta formacja.

  1. MW

   niby dlaczego?

  2. Gall Anonim

   Jasne. Pewnie według ciebie aby należycie wyposażyć WOT w broń strzelecką, to AMW powinna sprawdzić czy nie ma jeszcze gdzieś zakitranych w jakimś zapomnianym magazynie sprzętu mobilizacyjnego pistoletów maszynowych PPS-43, rkm-ów RPD i pistoletów TT? I może jeszcze SKW powinna przesłuchać wszystkich jeszcze żyjących żołnierzy "państwa podziemnego" czy nie mają jeszcze gdzieś poukrywanych przed władzą pistoletów Vis, ręcznych karabinów maszynowych wz.28, pistoletów maszynowych STEN, Błyskawica i MP-40, karabinów szturmowych StG-44, karabinów maszynowych MG-42, granatników przeciwpancernych PIAT itp.? A może Fabryka Broni dla potrzeb WOT powinna wznowić produkcję karabinów Mosin wz. 44 i rewolwerów Nagant wz. 30?

  3. sylwester

   chcesz dać nie sprawdzona broń do jednostek liniowych ogarnij się , co będzie gdy karabin okaże się lipny a będzie go używała armia , niech pierw wot z nim pobiega upewnimy się ze jest ok i kupi się go armii

 10. As

  Eksperci i słuchacze tej akurat rozgłośni nie specjalnie znają się na sprzęcie za to z pewnością liczą na cud. Parametry karabinków i to kto je otrzyma to kwestia drugoplanowa. Zresztą zadaniem WOT jak ostatnio szefostwo ich stwierdziło ma być obserwacja otoczenia, zatem jakiego karabinu używają to też nieważne.

 11. smoku73

  Ciekawe skąd wiadomo, że "świetnie sprawdzają się w warunkach bojowych" ? Jakieś informacje o testowaniu w takich warunkach i gdzie miałoby to mieć miejsce ( Afganistan, Syria, Kosowo czy gdzie tam mamy PKW) ? Czy to tylko kolejny element walki informacyjnej/dezinformacyjnej min. MON ?

  1. PP

   Widocznie wiadomo. Może tobie nie wiadomo ale chyba nie jesteś kimś na wysokim szczeblu decyzyjnym czy przemysłowym by taką wiedzę posiadać?

  2. Cheniu17

   Były testowane w 17 WBZ

 12. vvv

  a wojska zawodowe lataja w stalowych garnkach i ak-47, jezdza 40 letnimi starami i 50 letnimi bwp-1. jedynie 10% rur rpg-7 nadaje sie do strzelania a amunicja czolgowa 125mm pamieta Gierka :) wszystkie programy zostaly wstrzymane ale OT ma priorytet :)

  1. bolo

   Gdzie chcesz testować nowe i docelowe karabiny piechoty? Wojska Lądowe strzelać już potrafią, a OT nie więc niech uczą się od razu na broni docelowej. Karabiny dla piechoty nie są i nie będą zamiast wymiany przestarzałego sprzętu. "Zawodowe" nie jest od testowania nowego uzbrojenia tylko od misji zagranicznych na już przetestowanym sprzęcie.

  2. PP

   No to trzeba było poganiać poprzednią władzę żeby nie marnowała czasu i nie wstrzymywała modernizacji. Przykładów jest tak wiele że nie trzeba być geniuszem żeby je sobie przyswoić. MSBS dla WOT to bardzo dobry ruch a że jest to nowy rodzaj wojsk naturalnym było wyposażenie ich od razu w najnowocześniejszą jednorodną broń.

  3. Gall Anonim

   I znowu WOT "chłopcem do bicia". Sugerujesz, że nikt nie wiedział przez ostatnie lata o skali "sprzętowego dziadostwa" w wojskach operacyjnych i wyszło to na jaw dopiero jak Antoni Macierewicz zaczął formować Wojska Obrony Terytorialnej?

 13. devlin0

  dobra zmiana.....wszedzie ot ma broń stara a nowoczesna wojska pierwszoliniowe tylko u nas jest odwrotnie..

  1. NN

   Taaak. Jasne. A nie, chwila. Jak USA wprowadzało mundury ACU, jako pierwsza dostała je Gwardia Narodowa. A co z programem Associated Units? Ma zostać przetestowany w Gwardii Narodowej zanim zostanie wprowadzony w całej armii. Kurde, oni chyba w tym USA kompletnie się nie znają.

  2. gosciu

   wysłużone msbs-y będą przekazywane do jednostek regularnych ;-) Cyrk lepszy niż u Monty Pythona

  3. Marek

   Najpierw powszechne marudzenie, że MSBS jest zły i najlepiej by byłoby kupić sobie do Niemców/Żydów/Czechów, obojętnie od kogo, grunt, żeby po europejsku nie w Polsce. A teraz jak ten karabin dostaje go WOT znów coś jest nie tak. Nie rozumiem o co tu chodzi?

 14. jasiu

  Jestem ciekawy kto to kupi poza nami

 15. smiley

  amerykanie mysla o przejsciu na kaliber pomiedzy 5.56 a 7.92... msbs mi sie podoba. ale moze trzeba nam bron o wiekszej donosnosci i sile przebicia miedzy 6.00 a 7.00 kalibra.

 16. Maks

  Szef MON kojarzy mi się ostatnio z takim "zapewniaczem" z przysięgi wojskowej. Nie wie dlaczego ten relikt epoki mienionej pokutuje w WP do naszych czasów. Wychodzi młody żołnierz przed szyk i zapewnia dowódców i zgromadzonych jacy to z nich będą dzielni żołnierze: wszyscy będą dobrze wyszkoleni, posłuszni rozkazom i w ogóle super, ach i och. 160 Homarów, 1000 dronów, więcej i szybciej śmigłowe, coś tam jeszcze na dokładkę dla ciemnej gawiedzi -po prostu cuda i wianki na kiju. Zawsze wszystko do końca roku. Wypisz wymaluj dziecko w sklepie z zabawkami.

  1. kim1

   Jak do końca roku nie zostanie zrealizowane, to wtedy trzeba rozliczyć za mówienie nieprawdy i nie dotrzymywanie słowa.

 17. 911

  Jest tu wiele sprzecznych opinii na temat tej broni . No potencjalny przeciwnik ma niezły orzech ...

 18. Paweł

  Lekcje wychowania proobronnego już były i było to zwykłe marnowanie czasu. Nic sensownego. Ale mnie już nic nie zdziwi jeżeli mają wrócić do PGR-ów...

  1. lew

   Mnie się podobało. Wypady na strzelnicę, zwłaszcza z kbks-ami.

  2. Racjonalista

   Zamiast zabawy w harcerstwo nalezaloby wprowadzic pobor i skonczyc z polskim zaklamaniem i dzialaniami pozorowanymi.

 19. sojer

  Zostanie przepisany razem z dwoma szkolnymi Black Hawkami...

 20. ppp

  Dlaczego nie do prawdziwego wojska?

  1. marian

   prawdziwego?? Przeciez to dwa typy wojska, operacyjne i lekka piechota jako wsparcie i do innych zadan niz operacyjne to po pierwsze. Po drugie operacyjni dostaną ok. 40 tys. nowych beryli to na teraz a MSBS przeciez był już dawno "zakontraktowany" dla operacyjnych w ramach programu TYTAN. Niestety umowa na program rozwojowy TYTAN bodajże nie pozwala na zakup samych MSBS szybciej niż inne opóźnione komponenty tego systemu.

  2. Marek

   Po wypisywaniu na temat MSBSa przez niejednego jaki z niego beznadziejny karabin nie rozumiem? Jak taki zły jest, to czym rzecz? Powinni się przecież raczej cieszyć z tego, że WOT dostaje beznadziejną broń.

  3. jurgen

   w wojskach operacyjnych MSBS tez będą, tylko zakupy dla WOT maja szybszą procedurę. Sprzęt dla WOT jest kupowany za pośrednictwem Wojsk Specjalnych, które też kupują szybciej niż pozostałe wojsko. A więc tą szybszą ścieżką jest szansa na zakup do końca roku. Ot i cała zagadka, zresztą wyjaśniana tu już wielokrotnie. A MSBS też trafią do wojsk operacyjnych, chyba że się te wojska uprą na Beryle. MSBSy są właśnie testowane w Wojskach Specjalnych i WOT, i na razie testy wypadają OK.

 21. v-ce hrabia

  Kierunek dobry, działać!

Reklama