Siły zbrojne
Systemy szkoleniowe dla Szwecji za 32 mln euro
Saab podpisał umowę ramową ze szwedzką Agencja Zamówień Obronnych (FMV - Försvarets materielverk) na wojskowe systemy szkolenia i symulacji oraz otrzymał pierwsze zamówienia w jej zakresie, którego wartość to 340 mln koron szwedzkich, czyli około 32 mln euro. Będą to dostawy i usługi realizowane w latach 2023-2025.
Zamówienia obejmują systemy szkolenia i symulacji broni przeciwpancernej, systemy pojazdów i żołnierzy oraz cały niezbędny sprzęt towarzyszący. Saab i FMV podpisały również trzyletnią umowę ramową na wojskowe systemy szkolenia i symulacji o potencjalnej dodatkowej wartości do 110 mln koron (10,3 mln euro).
Czytaj też
„Nie możemy się doczekać dalszego wspierania szwedzkich sił zbrojnych naszymi systemami szkolenia na żywo. Nasze systemy działają i zachowują się jak sprzęt operacyjny, co daje użytkownikowi najlepsze możliwe przeszkolenie do przyszłych misji. Nasze rozwiązania szkoleniowe są interoperacyjne, co jest niezbędne w przypadku ćwiczeń z innymi krajami" — mówi Åsa Thegström, szefowa sprzedaży Saab Training & Simulation.
Systemy symulacyjne koncernu Saab obejmują szeroką gamę rozwiązań skalowalnych, zapewniających wysoki realizm działań, dzięki połączeniu laserowych systemów szkolenia strzeleckiego Gamer i kompleksowych rozwiązań poszerzających możliwości o symulowane elementy. System laserowy jest modułowy i zapewnia symulację wszelkich rodzajów uzbrojenia, od broni strzeleckiej po uzbrojenie czołgów czy wyrzutnie pocisków kierowanych i niekierowanych.
Czytaj też
Rozwiązania koncernu Saab w tym zakresie są szeroko stosowane na całym świecie. Wśród użytkowników znajduje się m. in. armia szwedzka, fińska, norweska, brytyjska, amerykańska i polska. Obecnie w Polsce szwedzki koncern tworzy Centra Szkolenia Bojowego w ramach kontraktu dla Sił Zbrojnych RP. Jest to główny ośrodek szkoleniowy w Drawsku Pomorskim (dawne CSWL Drawsko) oraz mniejsze obiekty w Nowej Dębie, Orzyszu, Żaganiu i Wędrzynie.