Siły zbrojne

System Dowodzenia Marynarki Wojennej do szybkiej aktualizacji

Fot. CTM Gdynia
Fot. CTM Gdynia

Wojsko ogłosiło przetarg na wykonawcę pogwarancyjnego przeglądu, ewentualnej naprawy oraz aktualizacji oprogramowania Zautomatyzowanego Systemu Dowodzenia Marynarki Wojennej RP ŁEBA-3.

1. Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu ogłosiła postępowanie przetargowe w trybie przyśpieszonym na wykonanie pogwarancyjnego przeglądu, a następnie ewentualnej naprawy oraz aktualizacji Zautomatyzowanego Systemu Dowodzenia Marynarki Wojennej RP (ZSyD MW) ŁEBA-3. Termin składania ofert upływa już 30 maja, gdyż okręty i stacje brzegowe wyposażone w ten system będą brały udział w ćwiczeniach NATO oraz w akcjach ratowniczych na morzu Bałtyckim.

Czytaj także: Generał Duda: Trwa redefinicja Planu Modernizacji Technicznej

W ramach umowy, zwycięski podmiot będzie musiał dokonać napraw awaryjnych urządzeń systemu ŁEBA-3 w obiektach Zespołu Zarządzania Wsparciem Teleinformatycznym w Gdyni, w Dowództwie Operacyjnym RSZ, Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego, a także w trzech związkach taktycznych (3.FO, 8.FOW, BL MW) i w 6. Ośrodku Radioelektronicznym. Warto wspomnieć, że naprawy będą przeprowadzane również poza granicami państwa, tj. na jednostkach pływających przebywających w portach akwenu morza Bałtyckiego. Ponadto wykonawca projektu udzieli: wsparcia technicznego w zakresie uwag, poprawy lub uzupełnienia funkcjonalności oprogramowania systemu ŁEBA-3 zgłaszanych przez Użytkownika w trakcie eksploatacji i wsparcia technicznego w zakresie uwag, poprawy lub uzupełnienia funkcjonalności oprogramowania konsol dziedzinowych w obiekcie COM-DKM. Będzie musiał również rozwiązać wszystkie problemy techniczne zgłaszane przez Marynarkę Wojenną RP, a związane z oprogramowaniem komercyjnym wykorzystywanym na stacjach roboczych systemu ŁEBA-3. Na zakończenie wykona pełną diagnostykę zespołów i podzespołów oraz ich konfiguracji, regulacji, strojeń oraz uaktualnienia oprogramowania stosownie do dokumentacji technicznej, a także naprawę podzespołów dostarczonych.

ZSyD MW "ŁEBA-3" to Zautomatyzowany System Dowodzenia Marynarki Wojennej RP produkowany przez Centrum Techniki Morskiej w Gdyni. Przeznaczony jest dla jednostek szczebla taktycznego i operacyjnego, w celu wsparcia procesu zbierania danych o sytuacji morskiej w polskiej strefie odpowiedzialności poprzez:

— zbieranie informacji z nabrzeżnych, okrętowych i lotniczych stacji radiolokacyjnych;
— tworzenie i prezentacja RMP (Recognized Maritime Picture);
— śledzenie ruchu okrętów i statków w strefie odpowiedzialności MW;
— dystrybucję utworzonego RMP na inne SD i okręty;
— wsparcie obsad SD w zakresie oceny sytuacji i dokonywania wybranych kalkulacji taktycznych;
— wspieranie obsad 6.ORel w zakresie analizy odbieranych sygnałów radioelektronicznych;
— planowanie użycia posiadanych sił w akcjach ratowniczych i walce (w ograniczonym zakresie);
— wymianę dokumentów tekstowych pocztą elektroniczną w MIL-WAN z innymi SD.

Czytaj także: MON rozważa wypożyczenie okrętu podwodnego. "Jeden z rozpatrywanych wariantów"

Na ZSyD MW "ŁEBA-3" składają się instalacje (obiekty) dedykowane dla stacjonarnych (PO) i mobilnych (RPOT) jednostek brzegowych, jednostek nawodnych (okręty) i powietrznych (samoloty i śmigłowce). Elementem składowym systemu jest Podsystem Wymiany Danych w sieciach radiowych odpowiedzialny za organizację tego procesu w oparciu o dostępne na poszczególnych jednostkach środki radiowe i satelitarne.

Komentarze (3)

 1. Mnich123

  A może po prostu jest lepiej rozpisać przetarg na nowy C4 system dla Marynarki Wojennej? Inwestowanie w przestarzały system, który nie bierze pod uwagę obecnych i przyszłych rozwiązań technicznych wydaje się chybionym pomysłem. Brak doktryny morskiej utrudnia zdefiniowanie zadań, zdolności a co za tym idzie także i technicznych wymagań przyszłego systemu. Dużo jest mowy o morskim komponencie ale należy zapytać w jaki sposób obecny system zabezpiecza jego potrzeby. W jaki sposób będzie zagwarantowana, przykładowa, współpraca miedzy nowym natowskim TRITON (oper/ takt poziom) lub US JC2 razem z MTC2 (oper/takt poziom)?

 2. Pawx

  Przetarg na tak określony przedmiot zamówienia jest nonsensem. Tylko autor/wykonawca jest w stanie to zrobić. Kto inny musiałby wymienić wszystko od początku (chyba, że o to chodzi?).

  1. pln

   Ustawa o zamówieniach publicznych wymusza formę przetargu

 3. ggg

  MW sie obudzila z letargu. Takie rzeczy trwaja, zwlaszcza jesli wygra firma nie bedaca producentem tego systemu.