Reklama

Siły zbrojne

Świętoszów ze wsparciem WOT i Bundeswehry [FOTO]

Fot. szer. Kamil Oślizło
Fot. szer. Kamil Oślizło

10. Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa zakończyła realizację ćwiczeń Karakal-21, największego przedsięwzięcia jednostki w bieżącym roku. Uczestniczyły w nim także pododdziały wsparcia, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Bundeswehry.

Ćwiczenie Karakal-21 było prowadzone w rejonie poligonów Świętoszów i Żagań. Jego główna część, polegająca na realizacji zadań taktycznych i ogniowych, odbyła się w dniach od 14 do 18 czerwca. Jak podkreśliła w odpowiedzi na pytania Defence24.pl mjr Magdalena Busz, oficer prasowy Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego RSZ, uczestniczyły w nim wszystkie pododdziały brygady wykorzystujące etatowy sprzęt wojskowy, liczące 800 żołnierzy i 200 jednostek sprzętu.

Głównym celem ćwiczenia było sprawdzenie 1. batalionu czołgów jako batalionowego związku taktycznego (bZT) oraz pododdziałów zabezpieczenia do działania zgodnie z przeznaczeniem. Sprawdzano więc możliwości planowania, organizowania i realizacji działań przez 1. batalion czołgów wraz z przygotowaniem i prowadzeniem procesów wsparcia bojowego i zabezpieczenia logistycznego w walce.

Zakres ćwiczenia Karakal-21 objął także m.in. pokonanie przeszkody wodnej. Uczestniczące w nim jednostki 10. Brygady Kawalerii Pancernej zostały wsparte przez pododdziały 23. pułku artylerii z 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, ale też 2. pułku rozpoznawczego, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych (śmigłowce Mi-24) oraz 16. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wsparciem dla żołnierzy 10. Brygady była również kompania zmechanizowana 41. Brygady Grenadierów Pancernych Bundeswehry, podporządkowana jej w ramach porozumienia Cross Attachment o wzajemnym podporządkowaniu batalionów wojsk lądowych z Polski i Niemiec, realizowanego od połowy poprzedniej dekady. 10. Brygada bierze udział w tej inicjatywie od kilku lat. Wcześniej – do 2018 roku – brała w niej udział 34. Brygada Kawalerii Pancernej, jednak po przeniesieniu wykorzystywanej pierwotnie przez nią Leopardów 2A5 do 1. Brygady Pancernej w Wesołej w rozszerzoną współpracę zaangażowała się właśnie 10 BKPanc.

Reklama
Reklama

W trakcie ostatniego ćwiczenia Niemcy dysponowali łącznie 30 jednostkami sprzętu wojskowego (w tym bwp Marder) i około 110 żołnierzy. Z kolei od 27 maja do 10 czerwca realizowano inne przedsięwzięcie - Cross Attachment - ćwiczenie SchUbz-21.

W ćwiczeniu uczestniczył pluton czołgów Leopard 2A4 wraz ze wsparciem plutonu logistycznego liczący około pięćdziesięciu polskich żołnierzy i ponad 10 jednostek różnorodnego sprzętu wojskowego. W pierwszym etapie ćwiczenia jednostka wojskowa realizowała przemieszczenie w rejon prowadzenia ćwiczenia na poligon NATO w północnych Niemczech w Dolnej Saksonii w miejscowości Munster. (...) Drugi etap ćwiczenia obejmował montaż symulatorów AGDUS, które potęgowały poczucie realizmu prowadzonych działań oraz systemu KADAQ imitującego efekty przypominające wystrzały z czołgowej armaty. Pododdział czołgów realizował zadania w środowisku międzynarodowym wykonując zadania taktyczne i ogniowe w środowisku międzynarodowym wykonując zadania taktyczne i ogniowe wykorzystując również amunicję bojową

mjr. Magdalena Busz
image
Fot. szer. Kamil Oślizło
image
Fot. szer. Kamil Oślizło
image
Fot. szer. Kamil Oślizło
image
Fot. szer. Kamil Oślizło
image
Fot. szer. Kamil Oślizło
image
Fot. szer. Kamil Oślizło 
image
Fot. szer. Kamil Oślizło
image
Fot. szer. Kamil Oślizło
Reklama

Komentarze

    Reklama