Siły zbrojne
Świat wydaje mniej na obronność - Rosja i Chiny więcej
Według danych szwedzkiego think tanku SIPRI świat zredukował wydatki na obronność w 2012 r. o 0,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
Czytaj też: W 2013 roku wydatki na obronę Rosji wzrosną o 25,8%
W przeciwieństwie do państw zachodnich, Rosja i państwa azjatyckie, z Chinami na czele zanotowały znaczny wzrost wydatków na uzbrojenie i funkcjonowanie wojska. Rosja zwiększyła swój budżet obronny w 2012 r. o 16 proc. a Chiny o 7,8 proc, przy 3,3 wzroście w całej Azji. Z kolei państwa Bliskiego Wschodu zanotowały wzrost o 8,4 proc.
Spadek wydatków na obronność na świecie (1,75 biliona dol. rocznie) wynika przede wszystkim z cięć budżetowych w Stanach Zjednoczonych (redukcja budżetu Departamentu Obrony o 6 proc.) oraz w państwach Europy Zachodniej. Jeśli chodzi o USA, redukcja budżetu była możliwa, m.in. dzięki zakończenia militarnej obecności w Iraku. Według SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute - Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem) trend ten powinien utrzymać się przez kolejne 2 do 3 lat.
Czytaj też: Sprzedaż uzbrojenia spada
Mimo ograniczenia, budżet obronny USA wynoszący 682 mld dol. wciąż był 4-krotnie większy od budżetu Chin (166 mld dol.), które zajęły drugie miejsce na liście sporządzonej przez SIPRI. Warto dodać, że udział USA w światowych wydatkach po raz pierwszy od upadku ZSRR zmalał poniżej 40 proc. Natomiast państwa członkowskie NATO wydały łącznie ok. 1 bln dolarów.
Spadek globalnych wydatków na obronność w 2012 r. to pierwszy taki przypadek od 1998 r., gdy na wojsko przeznaczono mniej pieniędzy niż w ciągu poprzednich 12 miesięcy.
(MMT)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie