Reklama

Siły zbrojne

Stany Zjednoczone i Niemcy zatwierdziły wysłanie baterii Patriot do Turcji

Niemieckie zestawy rakiet Patriot na stanowiskach - fot. Heer
Niemieckie zestawy rakiet Patriot na stanowiskach - fot. Heer

13 grudnia br. amerykański sekretarz obrony Leon Panetta podpisał rozkaz wysłania dwóch baterii systemu Patriot PAC-3 wraz 400 żołnierzami obsługi do Turcji. Dzień później wysłanie równie liczebnego kontyngentu przegłosował niemiecki Bundestag.Panetta podpisał dokument w drodze z Afganistanu do bazy sił powietrznych w tureckim Incirlik. Pentagon nie zdradził lokalizacji, gdzie trafi amerykański kontyngent, ani terminu wygaśnięcia jego mandatu.

Z kolei niemiecki minister obrony Thomas de Maizière podziękował posłom za szybkie podjęcie decyzji i szerokie poparcie dla NATO-wskiej misji w Turcji. Jak poinformował  "Spiegel" niemiecki kontyngent zostanie dyslokowany w pobliżu miasta Kahramanmaras, jego mandat wygaśnie w styczniu 2014 r., a koszt operacji wyniesie 25 mln euro.

Wcześniej zgodę na wysłanie dwóch baterii wraz z 360-osobową obsługą wyraził holenderski rząd. Decyzję musi zatwierdzić tamtejszy parlament, jednak ze względu na znaczną przewagę koalicji rządowej jest to właściwie przesądzone.

Zgodę na przemieszczenie i rozlokowanie na terytorium Turcji baterii przeciwlotniczych zestawów rakietowych Raytheon Patriot wydali ministrowie spraw zagranicznych państw członkowski NATO na wniosek Ankary 4 grudnia br.

Zestawy mają trafić do Turcji w ciągu kilku tygodni.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama