Reklama

Siły zbrojne

Środki medyczne dla białoruskiej armii od Wielkiej Brytanii

Fot. MO Białorusi
Fot. MO Białorusi

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi, Wielka Brytania przekazała pakiet środków ochrony osobistej dla białoruskiego wojskowego personelu medycznego. Materiały te mają wspomóc Białoruś w walce z pandemią koronawirusa.

Wspomniane materiały medyczne w postaci 2000 egzemplarzy środków ochrony osobistej miał podarować attache obrony ambasady Wielkiej Brytanii w Mińsku pułkownik Timothy Wight-Boycott w imieniu władz swojego kraju. Według informacji przekazanych przez białoruski resort obrony materiały te, które co warte podkreślenia zostały wytworzone lokalnie, mają trafić do Głównego Wojskowego Centrum Medycznego Sił Zbrojnych Republiki Białorusi.

Wcześniej inni zagraniczni attaché wojskowi, akredytowani przez białoruski ministerstwo obrony, zakupili i przekazali 220 ochronnych kombinezonów medycznych dla wyżej wspomnianego centrum medycznego, aby pomóc w walce z COVID-19.

Jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa w Europie, na początku marca br. na terytorium Białorusi odbyły się ćwiczenia wojsk specjalnych pk. Winter Partisan. Wzięło w nim udział trzydziestu żołnierzy 42 Commando Royal Marines („zielone berety” z Devon) i kompania żołnierzy 103. Samodzielnej Brygady Mobilnej (gwardyjskiej) z Witebska. Latem 2019 roku białoruscy żołnierze pojawili się także w Wielkiej Brytanii, gdzie wzięli udział w rywalizacji Cambrian Patrol, w której zdobyli srebrny medal, a także w ćwiczeniu Urban Ranger wraz z 2. batalionem pułku Royal Irish. Pomimo tego, że Białoruś nie jest członkiem NATO, a także współpracuje blisko na gruncie militarnym z Rosją, w ostatnich latach cały czas rozwijana jest współpraca wojskowa pomiędzy siłami zbrojnymi Białorusi i Wielkiej Brytanii.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.