Reklama

Siły zbrojne

T-72B3 przyjechały na Białoruś

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 3.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 3.0

Jak donoszą lokalne media, Siły Zbrojne Republiki Białorusi odebrały kolejną partię czołgów podstawowych T-72 zmodernizowanych do wersji B3. Prace modernizacyjne przy zakontraktowanych białoruskich T-72B prowadzi rosyjski koncern UralWagonZawod z Niżnego Tagiłu.

Przekazanie partii pięciu egzemplarzy zmodernizowanych T-72B3 dostarczonych z Rosji koleją odbyło się 6 maja br. Program modernizacji białoruskich czołgów podstawowych T-72B do standardu T-72B3 odbywa się w ramach kolejnych umów zawieranych pomiędzy białoruskim resortem obrony, a rosyjskim koncernem UWZ i jest częścią przewidzianego na lata 2016-2020 programu modernizacji technicznej białoruskich wojsk lądowych. Obecnie na ich uzbrojeniu ma znajdować się około 532 egzemplarzy czołgów T-72 w różnych wersjach.

Pierwsza partia zmodernizowanych T-72B3 została odebrana w czerwcu 2017 roku, druga w listopadzie 2018 roku, trzecia w lipcu 2019 roku, a obecna ma stanowić czwartą już z kolei partię dostaw. Wozy te trafiają do różnych pododdziałów białoruskiej armii, jednak przekazana dotąd ich liczba wskazuje, że dysponuje już ona równowartością batalionu czołgów T-72B3.

Głównym wykonawcą programu jest rosyjski koncern UWZ jednak ma on w pewnym zakresie współpracować w tym względzie z białoruskim przemysłem zbrojeniowym. Modernizacja do standardu T-72B3 ma być według deklaracji producenta ponad dwukrotnie tańsza od analogicznych pakietów modernizacyjnych przy jednoczesnym znaczącym podniesieniu zdolności bojowych i dostosowaniu do wymagań współczesnego pola walki.

Wśród zmian wprowadzonych w zmodernizowanych T-72B3 względem bazowej wersji T-72B można wymienić montaż: nowej armaty 2A46M-5 kal. 125 mm, nowego wielokanałowego celownika działonowego Sosna-U (opracowany przez białoruską firmę Peleng), nowego systemu kierowania ogniem 1A40-4, cyfrowego komputera balistycznego, nowej radiostacji UKF R-168-25U-2 Akwieduk, nowego pakietu pancerza w przedniej półsferze wozu, nowych fartuchów bocznych, pancerza klatkowego z tyłu kadłuba i wieży, a także nowego silnika W-92S2F o mocy 1130 KM z nową, automatyczną skrzynią biegów. Modernizacja dodatkowo połączona jest z kapitalnym remontem każdego czołgu.

Reklama

Komentarze (30)

 1. Xzibit

  U nas też modernizują,odmalują i nowe radio dadzą ale i jeszcze mamy bieda modernizację w postaci Leo2PL

  1. mobilny

   Właściwie to nie ma jeszcze Leo2pl:/

  2. Davien

   Juz jest, trzy prototypy ale jeszcze nie odebrane .

 2. Antek

  Modernizowane czołgi T72 mogą konkurować z zachodnimi czołgami Leopard, Abrams, etc. W Polsce sprzęt ten stanie się symbolem marnotrawstwa i braku innowacji i megalomanii na koszt podatnika ....czy chorobliwą dekomunizacją

  1. rydwan

   z abramsem to wątpie z Chellengerem raczej tez nie ( to zależy co tam ruskie kryją w magazynkach ,reszta w zasiegu.

  2. author1

   to jaka intelektualna tragedia - T72 i Leopard - jak t-34 i tiger - skończona liczba T-72 jest w stanie uśmiercić jednego Leoparda

  3. Aro

   Durne i nierealne porównanie. Wbrew propagandzie Leopard wcale nie są takie dobre.

 3. Tytus

  Po co te czołgi najlepiej stworzyć własną bombę atomowa i nikt nas nie ruszy. Ta nasza armia to dobra na misję w razie wojny z Rosją 5 dni i po wszystkim. Dotego nie ma służby zasadniczej od kilku lat rezerwa się starzeje za 10 lat nie będzie miał kto walczyć w razie mobilizacji i wojny.

  1. Samo posiadanie bomby niczego nie załatwia

 4. PIK

  część czołgów T-72 jakie posiada Polska powinny mieć zamocowane zamiast wieży armatniej w 20-40 prowadnicową wyrzutnie zaczerpniętą z Langust które służyły by jako towarzyszący czołgom czyściciel przedpola dla czołgów i który mógłby realizować działania w sytuacji pełnej dynamiki ...reaktywowałbym również wyrzutnię rakietowa WP-8z jako system ciągniony przez BWP-1 czy inne systemy kołowe

  1. Chorąży

   I do tego pociągi pancerne

 5. jrli

  Te czołgi nie są przygotowane na defiladę, nie na wojnę. Wystarczy Leo lub Warmate i po czołgu. Obłożenie kostkami nic nie da, wad projektu, mocno odstającego od dzisiejszych wymagań, nie da się tak po prostu usunąć. Jako WWB w porządku, jako czołg już nie. My o tym wiemy że nic tej konstrukcji nie pomoże. A wy towarzysze ?

  1. plusik

   Post pełen wiary i optymizmu na przyszłość taki w stylu ku pokrzepienia serc

  2. gnago

   Taka pałka mały zasięg niemała moc obalająca, nieskuteczna wobec opancerzonego . A używana do dziś. A w Izraelu modernizowali w zasadzie wszystko co mieli z 55 zrobili bwpa Ahzarita. U nas złomowali albo opchnęli

  3. Z dystansu

   Nie zgodzę się. Najnowsze chińskie pancerze reaktywne mają być zdolne do powstrzymania nawet głowic tandemowych. Warmate, go może uszkodzi jak trafi w gąsienice lub pokrywę silnika. Cały przód i niamal cała góra wieży jest zabezpieczona reaktywnym. Leo? Z ich słabiutką 20 -o letnia amunicją i bez pancerza dodatkowego? Ze starymi SKO i przyrządami obserwacyjnymi? Kto pierwszy dostrzeże przeciwnika ten wygra, niestety nowszy sprzęt ma ten zmodernizowany T72, nowsze działo i nowszą amunicję. Twoja opinia jest optymistyczna i patriotyczną, lecz jednostronna i w sumie bezpodstawna. Znaczy - do bani!!

 6. MON osiadł na dnie absurdu i niekompetencji

  Znaczy mają batalion czołgów z najnowszym pancerzem reaktywnym, nowoczesnym działem do nowoczesnej amunicji, nowe celowniki z nowymi SKO i komputerem balistycznym, nowym silnikiem z nową automatyczną skrzynią. A nasz min ogłosił zamiast modernizacji: remont, przywrócenie sprawności, malowanie, nowe przyrządy obserwacyjne i łączności. Zatem białoruski T72b3 ma uwspołcześnione wszystko co wzmacnia zdolności bojowe, a u nas "makijaż, puder, nowe okulary i aparat słuchowy", które niczego nie zwiększą ani o 1 mm zdolności bojowych naszych T72. Za to kupiono węgiel, wyremontowano drogi, kupiono samoloty VIP, wyremontowano... torpedy. Aha, teraz dokupimy 100 platform do wożenia.... tych przywróconych do "sprawności" T72?

  1. ryba

   a my na to wszystko co opisaleś mamy Raki Kraby Baobaby Spike I pioruny które moa atakowag od góry ,dodatkowo mamy zakontraktowane F 35 które cichem moga puknąc delikwenta Jawelinem ,wiec całe te Teciaki o d rozbic kiedy nie masz nic innego.

  2. Poważny jesteś??

   Gdybyś miał coś do powiedzenia nt czołgów to hys pewnie napisał, nie? A ty piszesz mamy Raki, Kraby? I m a m y Baobaby, F35?? Krótkie pytanie, ile m a m y Baobabów? ZERO. Ile F35? ZERO! Pioruny? ZERO! Od kiedy Javeliny są na F35??

 7. Dar 12

  Czas podejmować decyzję w programie Wilk Zmodernizować głęboko spaike ,do 100% produkcja w Polsce wprowadzić programy PIRAT I MOSKIT pracować dalej nad rozwojem tych programów

  1. Jak najmniej importu

   Spike nie trzeba modernizować. Nie wchodzić też w żadne kolejne komplikacje, koszty, dialogi i analizy. Nie gadać nt żadnych innych Spike. Za to jak najszybciej wdrożyć Pirata, dokończyć Moskita. Nawet jak nie będą "najlepsze na świecie". Z importu walczyć najlepiej o Brimstone, bo oferują technologie, a do kompletu walczyć o CAMM/CAMM-ER. W ostatniej ostateczności zakupić wyłącznie niewielką partię Hellfire czy Spike NLOS dla niszczycieli czołgów i koniec. Bo amerykański sprzęt jest za drogi jak dla "takiego wiernego" sojusznika, i nigdy nie dostaniemy żadnej technologii na nic. A mimo tak "dobrej współpracy" z Izraelem nadal od 2004 roku nie udało się nam zintegrować Spike z żadnym pojazdem!! A to jest dowód na brak możliwości dogadania się z producentem Spike. Dlaczego tym razem, z ich NLOS czy ER2 miałoby być lepiej? Jak Moskit zostanie dopracowany, można by dołożyć drugi stopień silnika i byłby na s z pocisk o większym zasięgu.

 8. Polak

  I po co wam te czołgi koronowirus całą ludzkość prędzej wytępi

  1. Brednie

   Ten znaleziony u kóz w Tanzanii, owocach z drzew, i papai? Ten ktory rzekomo zabija, a do tego wyłącznie chorych na, zapalenie płuc astmę, obturacyjną chorobę płuc itd? Ten wirus, którego ma od 80 do 95% nie chorujących na nic ludzi?

 9. Waldek

  Więcej latających wierz mają

  1. sża

   Jeżeli w to wierzysz...

 10. BUBA

  Fajny sprzęt i na właściwym kierunku uderzenia. Przy pomocy takiej ilości sprzętu gdyby został zmodernizowany można zrobić w Polsce Kocioł Suwalski, do tego BMP-2 z PPK i lotnictwo frontowe no i oczywiście "Polonezy" z głowicami kasetowymi do niszczenia zgrupowań WP........................................ ............................................................................................................................................................................. Gen. Aleksandr Wasiljewicz Suworow na pewno uśmiecha się z zaświatów............................................

 11. Murf the fan of Poland

  Moi polscy przyjaciele Nie jestem trollem, ale od dawna amerykańskim zwolennikiem naszego sojuszu. Jestem także byłym tankowcem i oficerem logistycznym US Army, który współpracował z polską armią rozmieszczoną w Iraku w 03 roku. Mówię z najwyższym szacunkiem i troską. Musisz całkowicie zmienić refleksję i samokrytykę w obrzydzenie do siebie. Masz dobre wojsko z dużym doświadczeniem operacyjnym i przeszkoleniem. To jest ważne. Jeśli chodzi o kwestię modernizacji T-72: Zrób to. Za skromną cenę możesz radykalnie zwiększyć swoje siły pancerne i mieć „Głęboką ławkę”, aby w razie wojny dłużej pozostać w walce. To prawdziwe zniechęcenie do rosyjskiej agresji. To jest najważniejsza rzecz, jaką może zrobić wojsko. i ulepszony T-72 nawet do PT-91 jest mniej więcej odpowiednikiem T-72B3. Nie zawsze potrzebujesz najbardziej lśniącej nowej zabawki. W przypadku F-35 samolot znacznie poprawi twoje zdolności obronne. Ale w przypadku czołgów musisz być w stanie szybko zastąpić straty. Jak pokazała Ukraina.

  1. Fanklub Daviena

   Zmodernizujemy jak będziemy mieć za co. A będziemy mieć za co, jak przepędzimy amerykańskiego okupanta i przestaniemy marnować kasę na nieloty F-16, F-35, zabytki i buble jak HIMARS, Patriot, Blackhawk, przestaniemy płacić haracz na amerykańską bazę antyrakietową i przestaniemy rujnować budżet na udział w amerykańskich wojnach kolonialnych na Haiti, w Afganistanie czy Iraku. :) P.S. Zapomniałem o zatopieniu "darów narodu amerykańskiego" - zabytkowych fregat OHP zawróconych ze złomowania - gdy spoczną na dnie, to kolejny miliard oszczędności a żaden ubytek dla obronności!

  2. logistyk

   100/100 Sama prawda!

  3. mobilny

   Popieram no może poza wzmianką o F-16 bo to dobra mszyna

 12. Rhotax

  A jak tam nasze Leo 2 PL ? Ile oddano do użytku ? Chociaż 5 ?

  1. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Leony to może była okazja ale tak naprawdę to kukułcze jajo które wykończyło produkcje naszych PT-teciaków a nie gorsze o czołgów potencjalnego przeciwnika.

  2. To trzeba Niemców pytać

  3. Genowefa

   Bzdury opowiadasz chłopcze.

 13. ed

  Mięso armatnie dla granatników.

  1. Edek z Krainy Kredek

   To raczej użytkownicy granatników z pewnej lekkiej formacji piechoty byliby w takim starciu tzw. mięsem armatnim...

  2. xyz

   z doświadczeń z Syrii wiadomo, iż te wyroby czołgopodobne to jest mięso armatnie dla piechoty wyposażonej w dłubane w garażach ppk, a co dopiero dla czegoś nowoczesnego jak Spike...

  3. Antywirus

   Z tym że ta piechota ponosi dużo większe straty

 14. "Polska: Drogówka zatrzymała czołgi Sił Zbrojnych FR. Rosyjska mobilność w Europie zagrożona [DOWCIP]".

  Polska: Drogówka zatrzymała czołgi Sił Zbrojnych FR. Rosyjska mobilność w Europie zagrożona [DOWCIP]. Pytanie: Czy to prawda, że rosyjskie czołgi mogłyby w czasie kilku godzin dojechać z Kaliningradu do Warszawy? Odpowiedź: Tak to prawda, jednak zostałyby zatrzymane na przedmieściach przez drogówkę za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym... ;-)

  1. Wd40

   Z Kaliningradu? Z pustyni?

 15. klakson_1

  Tak z ciekawości. Zagubiony pluton WOT-u spotyka takiego zmodernizowanego T-72, który również gdzieś oddalił się od swojego atakującego zgrupowania. WOT-owcy powinni zacząć się czołgać, licząc, że nie będą zauważeni i ewakuować się jak najdalej od tej bestii, czy być może już teraz na stanie posiadają jakiś lekki granatnik, który z odległości kilkuset metrów potrafił by tego pancernego intruza wyeliminować?

  1. gnago

   Odwagą i patriotyzmem zasypią wraży tank ciałami

  2. sff

   a demagogią prezesa nakłonią wroga do przejścia na naszą stronę

  3. xyz

   nie lepiej spike wysłać w kierunku tego odmalowanego grata?

 16. MyPolacy !!

  Dla tzw. opozycji to święto , dziwię się , że jeszcze nie ma uroczystych akademii i konferencji na ten temat ,a oni nie mogą się doczekać na przyjazd do swoich towarzyszy po ordery i medale i może jakiś zegarek się znajdzie !!

  1. Quazy

   święto demokracji to miało być w niedzielę ale nasza aktualna władza nie potrafiła go zorganizować

  2. P. M.

   Wy ruskien trole.. A nie Polacy.

 17. laki

  otrzymał z rosji t-72b3 ale przecież białorusini mają t-72bme który jest lepszy.

  1. SIEGFRIED

   Nie jest t-72bme to modernizacja t72A.

 18. Danek

  Era czołgów dawno minęła wystarczy popatrzeć na ostanie konflikty

  1. Rzyt

   Zapomniałeś uwzględnić lobby generałów ,którzy żyją przeszłą wojną

  2. Kami

   Tak wlasnie jest. Ponadto, zagadka, co jest bardziej oplacalne; rakieta ktora niszczy czolg za 20tys dolarow czy czolg za 6 milionow dolarow? Trudny wybor... Armia to ekonomia. Doktryna to nie nowy star z plandeka, f35 bez paliwa bo za drogie tylko pomysl jak zadac przeciwnikowi straty za male pieniadze, jakie uzbrojenie posiadac by sie go bal, jak przeniesc konflikt na terytorium wroga. Rozmowa "jaki czolg" to dyskusje nastolatkow.

  3. gnago

   Czy przenośny generator impulsu elektromagnetycznego czy tez rakieta z takowa głowicą . Wartość rakie po 20 000 równa zero wartość czołgu dalej te 6 milionów bo odporny na impuls szczególnie te stare lampowe T 72

 19. Dziwny jest ten... MON

  Co prawda powoli ale jednak nawet Białoruś robi to bardzo skutecznie. Zakres zmian czyni ten czołg całkiem udanym. Pozazdrościć. U nas Leony rozebrane i c z e k a j ą. Za to wkrótce będzie pilny zakup jakże nam niezbędnych dla obronności i wzmocnienia naszych zdolności odstraszania.... odrzutowych sanitarek dalekiego zasięgu oraz "nowych" starych C130. Trudno, że tak kosztowne ale przecież to zakupy najpilniejsze w Polsce! Cóż, wydaje się że MON jakoś dziwnie ustala priorytety zakupowe.

  1. Fhkb

   Wszystkie nasze "czolgi" przetopic na zlom. Chcesz sie scigac z ruskimi na ich ilosc i jakosc? Droga do nikad... Potrzebujemy innego uzbrojenia; broni tanszej i skutecznej (np rakietvppanc). Potrzebujemy broni nuklearnej (sie nie da? Jak sie slucha rad innych to "sie nigdy nie bedzie moglo"). Potrzebujemy koncepcji innej niz tradycyjna bo taka z ruskimi nie wygramy. A jeszcze, co jest niespodzianka dla tych malo rozgarnietych, zagrozeniem sa Niemcy.

  2. gnago

   i niszczyciela gwiezdnego klasy Imperial z pełną obsadą TIE. Nikt nam nie podskoczy

  3. poznaniak

   Mi wydaje się ,że ,,nawet Białoruś '' jest bardziej suwerenna od nas.Tak samo podejrzewam ,że gdyby mieli dostęp do morza na pewno posiadali by silną flotę.

 20. Iron

  Po 30 latach modernizacji dorównali do poziomu leo 2a4 jakże zaimponowali mi tym faktem

  1. plusik

   Optymisto ty orle nasz a powinni bo ich T72b3 przerósł nasze T-72- PT-91 i 2a4 a poziomem o ile również nie przerósł zrównał się z 2a5.

  2. Herr Wolf

   Popatrz i mają sprawne a leo Co.?!

 21. bc

  W ramach tarczy antykryzysowej dla przemysłu i wsparcia dla śląska powinien być aneks umowy i doposażenie remontowanych T72 i wszystkich PT91 do standardu "Wolski" czyli ok +4mln zł za wóz, równolegle powinien powstawać ich następca Wilk.

 22. Markonn

  Ile to jest około 532? 531,05 czy 532,5? Około to by było 500 albo 520 ale kiedy podajemy dokładną liczbę to przestaje być "około". Człowiek nie ma około 32 zębów tylko ma 32 zęby. Więc Białoruś ma 532 czołgi.

  1. biały

   ludzie zazwyczaj mają 32 niektórzy mają 34 i co , mają około 532 to znaczy że tyle mieli a osoba któa pisała artykól po prostu nie wie ile jest ich teraz

  2. msh

   Około ma 532, a środku jeszcze 8.

 23. devlin0

  a u nas malowanie

  1. Olo

   Ale na kilka kolorków na raz. Oni mają jednobarwne. Widać u nas lepiej...

  2. Jak by zrobili prawdziwa modernizacje to opozycja z swymi mediami by ich zjedli. Ile lamętu było przy zakupie F35

  3. xyz

   Oni tez malowali, potem dolozyli troche ostrzeputu, znowu odmalowali i tak w kolko kilkanascie razy az doszli do T72B3, ktore NIE jest najlepsza moderka tego czolgu tylko najrozsadniejsza.

 24. Neron

  Każdy orze jak może i mają swoje tanki. Po co komentarze ,że złom? Ja wcale tak bym nie uważał ,że są złe, bo dla ich zakładów to szczyt możliwości. Mogą je remontować itd. Poza tym jak już kiedyś udowodniono nie najlepsze czołgi wygrywają tylko najliczniejsze i mnogo sałdatów.

  1. 666

   powiedz to saddamowi

  2. Roch

   Dlatego Chiny to światowe imperium a USA to gwiazda zachodząca.

  3. Sailor

   Historia choćby nasza wielokrotnie pokazała, że nie ilość, a jakość wojska i dowodzenia liczą się bardziej. Przez większość naszej historii laliśmy Rosjan jak chcieliśmy mając zawsze mniejsze siły. Pod Kłuszynem siły Polskie i Litewskie w sile około 6-8 tysięcy właściwie rozbiły siły rosyjskie w sile około 30-38 tysięcy. Rosja zawsze aby wygrać musi mieć miażdżącą przewagę. Obecnie nie stać jej na wystawienie takich sił jak w II WŚ, a i mentalność Rosjan się zmieniła. Poza tym ich determinacja wynikała z chęci zemsty za mordy Wermachtu na ludności cywilnej o co zadbała sowiecka propaganda. Chociaż reżim Stalina wymordował więcej obywateli Związku Sowieckiego niż hitlerowcy.

 25. KALIBER

  Analizy przeprowadzone w instytucie niemiecko-amerykańskim GHMT BadenSlezburgu zajmujący się ciężką techniką wojskową z naciskiem na czołgi mówi że potrzeba 2 Leopardów typ 2Leo5 by unieszkodliwić w/w czołg T 72B3 a w przypadku Leopardów 2Leo4 aż trzy sztuki i po symulacji prawdopodobieństwo zwycięstwa przez zachodnie czołgi prawdopodobieństwo wygranej wynosi rzędu od 20% do 37% natomiast przy konfrontacji z typowymi T-72. Polskie T-72 są bez szans są rozstrzeliwane ... jedynym ratunkiem dla czołgów polskich T-72 jest zdjęcie wieży i zamontowanie prowadnic z systemu rakietowego Langusty jako czyściciel przedpola

  1. Maciek

   Tak tak Wańka, ghmt w badenslezburgu. Żałuję, że moderacja forum ogranicza się do usuwania postów w przypadkowy sposób.

  2. Podbipięta

   Analiza moze i poprawna ale wykonana nie w Baden a Sankt...Petersburgu

  3. y

   Te analizy to chyba zez Sputnika. Gdzie T-72 nawet w wersji B3 do Leoparda 2A5? To tak jakby Moskwicza postawić koło Pasata. Te Twoje porównania to w drugą stronę są realne. Podobnie jak było z T-34 i Tygrysami.

Reklama