Reklama

Siły zbrojne

Spotkanie żołnierzy wojsk inżynieryjnych z Polski i USA

Fot.: kpt. Marek Gwóźdź
Fot.: kpt. Marek Gwóźdź

22 października odbyło się spotkanie przedstawicieli Wojsk Inżynieryjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych z przedstawicielami kolejnej rotacji Brygadowego Batalionu Inżynieryjnego USA (8th BEB) / 2 ABCT / 1CAV.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ppłk. Remigiusza Michonia, kolejne spotkanie z saperami ze Stanów Zjednoczonych stacjonującymi na co dzień w 23. Pułku Artylerii w Bolesławcu zostało zorganizowane i przeprowadzone przez Zarząd Inżynierii Wojskowej IRW DG RSZ. Gospodarzem spotkania było Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.

Celem spotkania było omówienie współpracy szkoleniowej i wymiana doświadczeń w obszarze inżynierii wojskowej. Jak podkreśla ppłk Remigiusz Michoń, starszy specjalista ZIW, w kolejnym okresie współpracy należy zwrócić szczególną uwagę na takie obszary jak: wymiana informacji, intensyfikacja wspólnych ćwiczeń i szkoleń oraz budowanie trwałych relacji wojskowych i interpersonalnych.

image
Fot.: kpt. Marek Gwóźdź

Podczas spotkania, przedstawiciele strony polskiej zarekomendowali ofertę wspólnych przedsięwzięć, do których w szczególności należy: udział saperów z 8BEB w centralnych zawodach użyteczno–bojowych drużyn inżynieryjnych organizowanych w oparciu o bazę szkoleniową 8. Batalionu Saperów w Dziwnowie, ćwiczenia organizowane przez 1. Pułk Saperów, 2. Pułk Saperów, 2. Pułk Inżynieryjny i 5. Pułk Inżynieryjny, czy Centralnych obchodach Święta Wojsk Inżynieryjnych w kwietniu przyszłego roku.

Warto przytoczyć słowa dowódcy 8BEB, ppłk Arlo Reese, którego filozofia współdziałania oparta o stwierdzenie: „every soldiers responsiblity” daje jasny sygnał otwartości i gotowości do realizacji zadań na terytorium naszego kraju ramię w ramię z polskim saperami.

image
Fot.:  kpt. Marek Gwóźdź

W ramach rozwijania zdolności wojsk inżynieryjnych w obszarze EOD, rozminowania oraz minowania narzutowego, zaplanowano cykl wspólnych szkoleń i ćwiczeń z dedykowanymi pododdziałami US 8th BEB tj. RCP, EOD i CBRN. Uwzględniając obecnie procedowaną wstępną koncepcję budowy Centralnego Ośrodka Koordynacji Rozminowania (EOD) we Wrocławiu oraz idee kompleksowego wsparcia szkolenia patroli saperskich, Zarząd Inżynierii Wojskowej przy udziale Zespołu Rozminowania CSWInżiChem zamierza rozwijać ich zdolności EOD podczas m. in. szkolenia z amerykańskimi saperami z obecnej i kolejnej rotacji BEB.

Dodatkowo, zaplanowano zorganizowanie wspólnego szkolenia pododdziałów wojsk inżynieryjnych w zakresie amerykańskiego systemu minowania narzutowego Volcano w ramach kursu obsługi pojazdów do minowania TMN organizowanym przez CSWInżiChem.

image
Zdjęcia: kpt. Marek Gwóźdź

Spotkanie polskich i amerykańskich saperów zakończyło się pamiątkowym zdjęciem oraz przekazaniem grawertonu Szefa Zarządu Inżynierii Wojskowej płk Marka Wawrzyniaka dla przedstawiciela BEB mjr. Johna Chambersa, który zakończył swoją misję w Polsce.

Reklama

Komentarze

    Reklama