Reklama

Siły zbrojne

Spadochroniarze i żandarmi jadą do Kosowa [FOTO]

Fot. st. kpr. Mariusz Bieniek
Fot. st. kpr. Mariusz Bieniek

Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, przez ostatnie dni na terenie poligonu w Wędrzynie ponad 450 żołnierzy brało udział w ćwiczeniu Prisztina 21/I certyfikującym XLIV zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie (PKW KFOR).

Po ponad 6 miesiącach intensywnego szkolenia i przygotowań przyszedł czas na sprawdzenie w ramach ćwiczenia Prisztina 21/I gotowości żołnierzy wystawiających XLIV zmianę PKW KFOR oraz osiągnięcia przez certyfikowanych wymaganych zdolności operacyjnych do działania zgodnie z przeznaczeniem i charakterem misji.

Trzon sprawdzanego pododdziału stanowili spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej a w szczególności 6 batalionu dowodzenia, wspartych przez żołnierzy z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, 9 pułku rozpoznawczego oraz Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych Kielce.

Ćwiczenie certyfikujące poprzedzone było wielomiesięcznymi przygotowaniami zarówno taktycznymi jak i planistycznymi. Jeszcze w zeszłym roku tj. 2020r. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (OSPWL) w Orzyszu sprawdzeniu zostały poddane drużyny, następnie plutony manewrowe a z końcem marca 2021r. swoją gotowość potwierdziła kompania manewrowa.

W czasie tygodniowej weryfikacji wyszkolenia na terenie OSPWL w Wędrzynie do głównych zadań przyszłego kontyngentu należało miedzy innymi: planowanie i prowadzenie rekonesansów, konwojów, eskort oraz patroli, obrona bazy, utrzymanie bezpieczeństwa w strefie odpowiedzialności, ochrona i wsparcie elementów niekinetycznych oraz współpraca z lokalnymi władzami i służbami.

Reklama
Reklama

Żołnierze sprawdzani byli m.in. z: procedur ewakuacji medycznej (MEDEVAC), udzielania pierwszej pomocy pod ostrzałem, znajomości czynności wykonywanych w poszczególnych fazach Tactical Combat Casuality Care (TCCC,), realizacji przedsięwzięć w ramach przeciwdziałania improwizowanym ładunkom wybuchowym, reakcji na ataki chemiczne, działań zapewniających kontrolę nad tłumem i przeciwdziałania zamieszkom - Crowd and Riot Control (CRC) oraz z działania po wystąpieniu strat masowych. Masowa liczba poszkodowanych stanowi jeden z najtrudniejszych przypadków, podczas których kluczową rolę odgrywa segregacja medyczna, czyli Triage.

image
Fot. st. kpr. Mariusz Bieniek
image
Fot. st. kpr. Mariusz Bieniek
image
Fot. st. kpr. Mariusz Bieniek
image
Fot. st. kpr. Mariusz Bieniek
image
Fot. st. kpr. Mariusz Bieniek
Reklama
Reklama

Komentarze