Reklama

Siły zbrojne

Soloch: Rozmowy na temat przekazania nam przez Niemcy czołgów utknęły w miejscu

Image Credit: PGZ

Rozmowy na temat przekazania nam przez Niemcy czołgów utknęły w miejscu, miejmy nadzieję, że to się przełamie - przyznał szef BBN Paweł Soloch. Nie czekamy z założonymi rękami na decyzje niemieckie, chcemy uzupełniać braki, modernizować armię niezależnie od Niemców - dodał.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Soloch w rozmowie z RMF FM odniósł się do kwestii czołgów, jakie Niemcy miały przekazać Polsce. Podkreślał, że z Niemcami jesteśmy sojusznikami, choć momentami ten sojusz jest trudny. Jak przyznał, rozmowy na temat przekazania nam przez Niemcy czołgów utknęły w miejscu. "Nie widać dobrej woli, miejmy nadzieję, że to się przełamie" - zaznaczył.

Czytaj też

Szef BBN zwrócił też uwagę, że Polska nie czeka z założonymi rękami na decyzje Niemiec i zwrócił uwagę na niedawną wizytę szefa MON Mariusza Błaszczaka w Korei Południowej. "Tam też szukamy możliwości, czekając na amerykańskie Abramsy"- mówił w sobotę.

Reklama

"Chcemy tak czy siak uzupełniać braki, modernizować armię niezależnie od Niemców" - dodał Soloch.

Czytaj też

Rząd w Berlinie obiecał Polsce czołgi Leopard, które miały zastąpić czołgi, które Polska przekazała Ukrainie.

Źródło:PAP

Komentarze (4)

 1. szczebelek

  2a4 bądź 2a5 i tak będzie trzeba modernizować do tego jest problem, bo te czołgi, które mieliśmy dostać są własnością drugiego niemieckiego koncernu przez co ich modernizację trzeba by dogadywać osobno niż wpisać aneks do istniejącej umowy.

  1. Zbrozło

   Nam przecież Boris Johnson obiecał czołgi więc ja jestem spokojny. On słowa dotrzyma

  2. Chyżwar

   @Zbrozło Co za bzdura. Johnson nie obiecywał nam żadnych czołgów. Powiedział jedynie, że w Polsce mogą stacjonować brytyjscy pancerniacy.

  3. Valdore

   @Chyżwar, akurat Boris Johnson stwierdił ze mają ok 80 Challenger 2 które przekażą Polsce i wyszkolą na nich naszych czołgistów:)

 2. LMed

  Wiadomo nie pasują do bieżącej polskiej doktryny te Leo, więc niemcy dodatkowo słabo zmotywowani do dawania są. I tyle. Robi się opera mydlana.

 3. Husarrr

  Niemcy nic nie dadzą w ich interesie widać jest to aby Polska miała słabą armię...Dziwie się że usa nie przekaże nam abramsy wersje M1A2 które mają setki sztuk zmagazynowanych. Tyle Polska zamawia w usa tyle zarabiają pieniędzy dzięki nam a jakoś nic w tym temacie nie ma. Grecja dostała setki sztuk abramsów za free pokryli tylko koszty transportu. My dużo więcej kupujemy broni od usa niz grecja. Myślę że usa powinni nam przekazać starsze wersje M1A2 za przekazanie naszych czołgów t72 ukrainie!

  1. Valdore

   @Husarr, skończ kłamać. Grecja nei dostała ani jednego Abramsa a co do kupowania sprzetu to samymi F-16 pobili nasze zakupy w Stanach

  2. MI6

   A Leo 2a4 i 2a5, nie wspominając też o paru Migach 29 to skąd mamy? Kupiliśmy czy dostaliśmy za grosze od Niemców? Inna sprawa , że Leo które dostaliśmy od Niemców wymagały gruntownych remontów i modernizacji co teraz właśnie czynimy. Problem jest w tym, że Niemcy, a konkretnie KMW mają czołgi w starej wersji w dodatku zapewne wymagające totalnego remontu i modernizacji i dlatego rozmowy są tak ciężkie (kto ma za ten remont płacić, w dodatku interesy KMW wchodzą w grę). Świat nie jest taki czarno-biały jak ci się wydaje.

  3. Dudley

   Piszesz bzdury, to tak jak nam zależy by Ukrainą była słaba. Nikt przy zdrowych zmysłach tak sądzić nie może. Choć na pewno znajdzie się paru oszołomów co takie zdanie prezentują. Co wcale nie znaczy że powinniśmy przekazać wszystkie czołgi jakie mamy do dyspozycji Bo teoretycznie tego domagamy się od Niemców, którzy żadnych czołgów obecnie nie mają.

 4. Jeżyk

  Pytanie - czy Niemcy potwierdzili swoje intencje dostarczenia Leo przed przekazaniem T-72 Ukrainie, czy było/jest tak, jak z Czechami w sprawie Turowa??? Czy też chcemy postawić ich na "musiku" aby mieć uzasadnienie do dalszego szczucia ?? To nie są techniczno-logistyczne pytania, ale odpowiedź może pozwolić na zrozumienie tego zamieszania.