Reklama

Siły zbrojne

SOFEAST: "Bezpieczeństwo łączności to zachowanie zdolności do jej realizowania”

Fot. Kreatyw Media/Defence24
Fot. Kreatyw Media/Defence24

Jednym z wydarzeń drugiego dnia konferencji Defence24 DAY & SOFEAST był panel „Łączność w działaniach specjalnych” moderowany przez doktora Jacka Raubo. Podjęto na nim debatę dotyczącą istoty łączności w działaniach specjalnych oraz wykorzystania przez wojsko nowoczesnych systemów i technologii zabezpieczających swobodny i odporny na zakłócenia przepływ informacji.

Prelegentami na panelu byli: ppłk (rez.) Andrzej Gruszka, Robert Kośla dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa KPRM, Arkadiusz Szalpuk z firmy L3 Harris, przedstawiciel Della Konrad Pleban oraz wiceprezes Grupy WB Adam Bartosiewicz.

Podczas pierwszej części panelu prelegenci dyskutowali o istocie łączności dla działań specjalnych. Płk Gruszka stwierdził, że: „Łączność ma znaczenie kluczowe w systemie dowodzenia. Jednym z kryteriów przerwania operacji specjalnej- misji bojowej, jest brak łączności. Łączność jest jednym z najważniejszych elementów skutecznego i skrytego działania wojsk specjalnych”. Dodał również, że w przypadku zaistnienia zagrożeń w cyberprzestrzeni dla systemu łączności, należy budować i łączyć technologie analityczne i rozpoznawczo - wywiadowcze. W tym kontekście należy rozważyć budowanie m.in. własnych zdolności COMINT w wojskach specjalnych, umożliwiających namierzanie obcych systemów łączności i wprowadzenie rozwiązań wyprzedzających. Armia bowiem nie może sobie pozwolić na brak łączności i w takiej sytuacji musi wykorzystać wszelkie możliwe i dostępne środki, aby zapewnić bezpieczny przepływ informacji.

image
Fot. Kreatyw Media/Defence24

Przedstawiciel KPRM dyr. Robert Kośla odniósł się do kwestii budowy bezpiecznej łączności. W jego opinii: „Odchodzimy od klasycznego podejścia do łączności. Wszystkie usługi cyfrowe to pozyskiwanie informacji, danych, obrazu wideo, utrzymanie łączności w sytuacji trudnej”. Stwierdził również, że celem strategicznym jest cyberodporność. Jego zdaniem zagrożenia hybrydowe występują również w łączności. Celem ataków jest infrastruktura sieciowa, a także tożsamość, którą również trzeba chronić.

Arkadiusz Szalpuk z firmy L3Harris opowiedział o doświadczeniach płynących z ostatnich konfliktów zbrojnych: „Produkcja przez L3 Harris różnych systemów łączności, ewolucja tych systemów, zapewnienie bezpiecznej łączności, zmiana zagrożeń prowadzi do nowych doświadczeń”. Stwierdził, że firma produkuje systemy łączności uniemożliwiające wykrycie oraz dostosowuje je do potrzeb odbiorcy.

Konrad Pleban reprezentujący Della również odniósł się do kwestii „nowej” łączności w cyfrowej przestrzeni: „Firma Dell produkuje komputery wzmocnione pod względem łączności. Łączność to nie tylko przesył danych, ale i zabezpieczenie”. Zapewnił także, że modemy Della są bardzo wytrzymałe, co wpływa na wiarygodność firmy i jej wysoką pozycję na rynku. Podkreślił też, że Dell dostosowuje swoje produkty do potrzeb klientów i zwraca uwagę na wytrzymałość sprzętu, co jest niezwykle istotne dla służb mundurowych, które również korzystają z usług firmy.

image
Fot. Kreatyw Media/Defence24

Dyskusja w drugiej części panelu skupiła się wokół tematu konstruowania bezpiecznej łączności w działaniach specjalnych. Prelegenci wyrażali swoje opinie dotyczące tego, jak należy to robić. Przedstawiciel L3 Harris Arkadiusz Szalpuk podkreślił istotę standaryzacji w produkcji sprzętu: „L3Harris oferuje nową generację radiostacji dla potrzeb sił specjalnych. Są to urządzenia doręczne AN/PRC-163 oraz ich plecakowy odpowiednik AN/PRC-167. Wierzymy, że będzie to nowy standard dla jednostek specjalnych”. Urządzenia te mają oferować nowe funkcjonalności przy jednoczesnym zachowaniu wstecznej kompatybilności z wcześniejszymi generacjami systemów łączności amerykańskiego producenta.

Płk Gruszka stwierdził, że nie ma jasnej odpowiedzi czy „nowa” łączność jest korzystna dla armii. Jednak jasno zaznaczył: „Rozwój technologiczny i teatr prowadzenia operacji nieustanie ewoluuje i wojska specjalne muszą reagować na zmiany, zachować ciągłość działania i szacować ryzyko w tym względzie. Armia musi podążać w tę stronę, nasycenie środków łączności jest ogromne”. Robert Kośla z KPRM również podkreślił istotę standaryzacji w konstrukcji bezpiecznej łączności: „Wspólne standardy cywilne i wojskowe dają interoperacyjność służb pod względem łączności. Wsparcie przez pasmo sieci 5G przydzielonych do konkretnych jednostek wojskowych pomoże w szybkiej i bezpośredniej transmisji”.

Prezes WB Electronics Adam Bartosiewicz stwierdził, że: „Bezpieczeństwo łączności to zachowanie zdolności do jej realizowania”. Nie zgodził się jednak z istotą standaryzacji w konstrukcji łączności. Jego zdaniem: „Szukać należy innych radiostacji, odmiennych technologii, takich, aby przeciwnik ich nie znał. Standaryzacja ułatwia, ale generuje możliwość zagrożenia i zdobycia danych przez przeciwnika”.

Do wypowiedzi prezesa WB Electronics odniósł się przedstawiciel L3 Harris Arkadiusz Szalpuk nie zgadzając się z nią w kwestii istoty standaryzacji: „Gra się tak jak przeciwnik pozwala. Systemy łączności dla wojsk specjalnych dopasowane są do danej sytuacji taktycznej. Standaryzacja służy zapewnieniu współpracy między służbami”.

image
Fot. Kreatyw Media/Defence24

Zarówno przedstawiciel firmy L3 Harris Arkadiusz Szalpuk jak i prezes WB Electronics Adam Bartosiewicz zapewnili o wysokiej jakości swoich produktów i zadeklarowali gotowość do ich przetestowania.

Konrad Pleban reprezentujący Della opowiedział w jaki sposób jego firma widzi kierunek rozwoju w zabezpieczeniu łączności: „Jest to stopniowe wprowadzanie innowacji, aby ułatwić życie użytkownikom”. Podkreślił również istotę standaryzacji: „Dla Della standaryzacja jest istotna, bo można szybko wykryć awarię”. Zapewnił także, że firma produkuje sprzęt najwyższej jakości i poddaje go wielu testom. Wspomniał też o nowych innowacjach przygotowanych przez firmę: „Dell daje sporo możliwości np. naświetlenie klawiatury, tak aby nie była wykrywalna”.

Pod koniec panelu prelegenci odnieśli się do tematu rewolucji łączności w działaniach specjalnych. Płk Gruszka stwierdził, że: „Cały czas w niej uczestniczymy, kluczowe jest bezpieczeństwo łączności. Systemy dla wojsk specjalnych muszą być modyfikowane i konfigurowalne na czas prowadzenia operacji w różnym terenie. Wojska specjalne mają możliwości budowania zdolności w środowisku cybernetycznym i informacyjno-rozpoznawczym. Rewolucja jest pod tym względem wielowymiarowa”.

Zdaniem prezesa WB Electronics Adama Bartosiewicza rewolucję w łączności definiuje konwergencja wektorów: „Szerokie spojrzenie nie tylko na łączność, ale na równoległość procesów, rozwój różnego typu autonomicznych platform”. Prezes ocenił też, że: „Trzeba szukać szans u sił przeciwnika, aby objawił swoją słabość”. Jego zdaniem nowoczesne systemy łączności trudno zwalczać, ale można je zakłócić.

Robert Kośla z KPRM stwierdził, że rewolucja w łączności to przede wszystkim rewolucja w zakresie inteligencji systemów, zbierania informacji z różnych sensorów, różnego rodzaju modyfikacji oprogramowania systemów. Wspomniał również o ciekawych rozwiązaniach dotyczących sieci krytycznych 4G i 5G prezentowanych przez prywatne firmy.

Piotr Szydłowski, współpraca Mateusz Multarzyński

Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. my

    Sprzęt sprzętem, ale te cytowane wypowiedzi to taki troche bełkot.

  2. Maro

    Kazdy kto uzywal radiostacji Harris wie ze to niezawodny sprzet. Nie jeden raz uratowaly zycie w Afganistanie oraz Iraku. Nawet niemiecki SOF uzywa Harrisow.

  3. Aa

    dziś najlepsze rozwiazania dla cywili ma gotenna chciałbym by polscy żolnierze mieli coś podobnego i to na darmowym pasmie. małe sms-y na czestotliwosciach cywilnych nie do rozroznienia od cywilnych a jednoczesnie skuteczne. Nie musi byc lora cale ism jest dostepne. Wazne by był mesh, by mogła uzywac np. policja i cywile (np. 20% w czasie wojny i 80 w w czasie pokoju) by ktos non stop tego uzywal dbał o infrastukture. Dzis czołgi mają emaile i niby po co skoro mozna przesylac ogromne ilosci danych wideo itp. ale takie coś bylo by zabezpieczeniem. I nie ma być to ten protokół komercyjny, ani d-star ani aprs czy co tam jeszcze. Ma być wolny od licencji. I jeśli ktoś by chciał zagłuszyć to szybko byłby wykrytu bo ludzie by tego uzywali,.

  4. Pol

    Jaki był klucz doboru tych prelegentów i treści przez nich przekazywanych bo odnoszę wrażenie że realizują oni czysty marketing i nie mówią o najlepszych rozwiązaniach w danej dziedzinie?

Reklama