Siły zbrojne

Słowacja: oprócz BWP - nowe czołgi

Słowackie T-72M1. Fot. MO Słowacji
Słowackie T-72M1. Fot. MO Słowacji

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej, planowany jest zakup nowych czołgów podstawowych dla słowackiej armii, które zastąpią obecnie używane, nieliczne i mocno wyeksploatowane T-72M1. Informacja ta została ogłoszona niedługo po rozpoczęciu procedury pozyskania nowych bojowych wozów piechoty, które zastąpią obecnie eksploatowane BVP-1 i BVP-2.

Słowacki resort obrony jest zainteresowany łącznie pozyskaniem 49 egzemplarzy nowych wozów bojowych i specjalistycznych na podwoziu czołgowym. Wśród nich  według przyjętego planu modernizacji technicznej wojsk lądowych mają znaleźć się 32 czołgi podstawowe i 17 mostów szturmowych. Nie jest jasne czy planowane jest także pozyskanie wozów zabezpieczenia technicznego dla nowych czołgów.

Zakup ten wraz z planowanym pozyskaniem łącznie 164 egzemplarzy nowych bojowych wozów piechoty w siedmiu różnych wersjach (dwóch podstawowych bojowego wozu piechoty i rozpoznawczego oraz pięciu specjalistycznych wariantach: dowodzenia, ewakuacji medycznej, kierowania ogniem artylerii, rozpoznania inżynieryjnego i zabezpieczenia technicznego) będzie stanowił główną i przełomową część programu modernizacji technicznej słowackich wojsk lądowych.

Według słów Ministera Obrony Republiki Słowackiej Jaroslava Nad'a zakup nowych czołgów podstawowych planowany jest już w przyszłym roku, a samo postępowanie ma potrwać zaledwie kilka miesięcy. W efekcie następcy słowackich T-72M1 mieliby trafić do służby liniowej już w 2023 roku, co oznacza ekspresowe wręcz tempo realizacji tego programu. Na ten cel przygotowany został budżet w wysokości ponad 258 mln euro. Wybór nowej i perspektywicznej konstrukcji tej klasy, dostępnej na rynku i w krótkim czasie jest dość zawężony.

image
Reklama

Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem wydaje się zakup fabrycznie nowych Leopardów 2A7+, na co w ostatnim czasie zdecydowały się Węgry (44 egzemplarze wraz z 12 "pomostowymi", używanymi Leopardami 2A4 przeznaczonymi do szkolenia). Na przeszkodzie stanąć może jednak cena tych wozów przy wysokości planowanego obecnie budżetu oraz realny termin ich dostawy. Na korzyść tego rozwiązania przemawia jednak możliwość pozyskania jednocześnie kompatybilnych mostów szturmowych Leguan  i wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel na tym samym podwoziu gąsienicowym. Z tego powodu wybór "niemieckiego" wariantu wydaje się najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem w kwestii nowego czołgu dla Słowacji.

Obecnie na uzbrojeniu słowackich wojsk lądowych znajduje się jedynie (według różnych źródeł) około 17-20 do maksymalnie 30 egzemplarzy czołgów podstawowych T-72M1 i 19 mostów szturmowych MT-55A. Oba typy tych wozów są obecnie eksploatowane w batalionie czołgów i kompanii inżynieryjnej 2. Brygady Zmechanizowanej z Presova. Wprowadzenie nowych czołgów podstawowych, a także bojowych wozów piechoty (oraz wersji specjalistycznych obu tych typów pojazdów) pozwoli na całkowitą wymianę obecnie posiadanej floty wozów bojowych, a co za tym idzie znaczące podniesienie zdolności bojowych pododdziałów pancerno-zmechanizowanych słowackiej armii.

Komentarze