Reklama

Siły zbrojne

SkyCeptor zintegrowany z Patriotem?

Odpalenie pocisku David's Sling, będącego bazą dla SkyCeptora. Fot. Rafael.
Odpalenie pocisku David's Sling, będącego bazą dla SkyCeptora. Fot. Rafael.

Raytheon i Rafael prowadzą prace w celu zintegrowania pocisku SkyCeptor, odmiany pocisku Stunner używanego w systemie David’s Sling Stunnera, z zestawem obrony powietrznej Patriot. Pierwsze strzelanie z wyrzutni Patriot ma odbyć się jeszcze w tym roku – pisze Breaking Defense.

W wywiadzie dla serwisu Breaking Defense szef dywizji obrony powietrznej i przeciwrakietowej Rafaela generał rezerwy Pini Yungman powiedział, że armia amerykańska analizuje możliwości zastosowania pocisku SkyCeptor w zestawach Patriot. Rafael wraz z Raytheonem pracują w celu ich integracji, a jeszcze w tym roku planowane jest strzelanie demonstracyjne.

SkyCeptor to odmiana izraelskiego pocisku Stunner, używanego w systemie David’s Sling. Jest on zdolny zarówno do zwalczania celów aerodynamicznych, takich jak samoloty, śmigłowce i pociski manewrujące, rakietowych pocisków artyleryjskich dużego kalibru, jak i rakiet balistycznych.

Mógłby więc stanowić uzupełnienie pocisków PAC-3 MSE, które są obecnie dostarczane US Army w celu zastosowania na Patriotach, jak i starszych efektorów systemu, w rodzaju PAC-3 CRI i PAC-2 GEM-T. Jak deklarują przedstawiciele Raytheona i Rafela, byłoby to tańsze rozwiązanie, dzięki czemu rakiety o największych możliwościach w rodzaju PAC-3 MSE byłyby używane jedynie do najtrudniejszych celów, zwiększając efektywność kosztową systemu.

Rafael i Raytheon współpracują już na rynku amerykańskim w związku z innym systemem obrony przeciwrakietowej – Iron Dome. US Army otrzymała dwie baterie tego typu w istniejącej konfiguracji, a „zamerykanizowana” wersja systemu będzie zintegrowana z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS i weźmie udział w konkursie „shoot-off” na docelowy efektor obrony powietrznej krótkiego zasięgu IFPC Inc-2I, który odbędzie się jeszcze w tym roku.

Reklama
Reklama

Zarówno Patrioty (i wszystkie ich efektory, w tym także przyszłe), jak i IFPC Inc-2I mają być bowiem zintegrowane z tym systemem, aby móc współdziałać w ramach zintegrowanej architektury obrony powietrznej, jaką wprowadza obecnie US Army. Breaking Defense dodaje, że zakłady Raytheona w Camden są modernizowane, by mogły dostarczać systemy opracowane w Izraelu.

Pocisk SkyCeptor jest proponowany również Polsce, w ramach drugiej fazy programu obrony powietrznej Wisła, drugą alternatywą jest pozyskanie kolejnej partii pocisków PAC-3 MSE z wykorzystaniem potencjału tworzonego w Polsce w ramach I fazy Wisły. Ewentualne sfinalizowanie i wdrożenie integracji SkyCeptora z Patriotem oraz IBCS w USA mogłoby ograniczyć ryzyko związane z potencjalnym wprowadzeniem tego pocisku w Polsce. Z drugiej jednak strony, nadal nie zawarto umów wykonania zobowiązań offsetowych z Raytheon związanych z I fazą programu, a te powinny zostać podpisane przed decyzją dotyczącą kolejnego etapu, by zapewnić MON korzystniejszą pozycję negocjacyjną.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. KrzysiekS

    Wbrew temu co pisze większość SkyCeptor może być całkiem niezłym uzupełnieniem WISŁY II fazy. Z uwagi na podejście firmy Raytheon nie ma sensu wchodzenie z nimi w jakąkolwiek kooperację. Natomiast zakup z półki przetestowanego pocisku przez USArmy już tak. Najważniejsze jednak jest podjęcie produkcji systemu NAREW (produkcja w Polsce) i zmiana podejścia do HOMARA (produkcja w Polsce co najmniej 3 dywizjonów i efektorów jeżeli nie USA to Korea Południowa - systemy kompatybilne)

    1. ryba

      nie tyle idzie o wisłę co o efektor dla Narwi , jedyna wątpliwość to czy potrafi zestrzelic samolot .

  2. droma

    wazne ze lutuje bandytow z rosji-kaput ...

  3. Box123

    Mam nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy kupić Narew od Amerykanów

    1. Rafi373

      Bzdura. Pozwoli na Jamal, pozwoli na NS1, i dopiero reraz. przypomnieli sobie o inwestycjach? Europa nie mogłaby się godzić na takie dictum. Co się zmieniło po Kanale i NS1? 1. ŁUPKI amerykańskie rywalizujące z rosyjskim gazem. 2. Kwestia zaatakowanej Ukrainy, sojusznika USA powstrzymującego Rosję przed rozszerzaniem się na zachód (co pozwala spać spokojnie i nie obawiać się groźby kolejnej interwencji USA w Europie); Brak zysków z tranzytu dla Ukrainy to mocny cios finansowy i podatność na szantaże rosyjskie.

    2. czytelnik D24

      Bzdura? Wiesz co to jest plan Marshalla?

Reklama