Talibowie zajęli powiat w pobliżu stolicy Afganistanu

12 maja 2021, 09:02
talib
Fot. bluuurgh/Wikimedia/domena publiczna
Reklama

Talibowie zajęli kontrolowany dotąd przez władze centralne Afganistanu powiat, oddalony o 40 km na południowy zachód od stolicy kraju, Kabulu – poinformował w środę przedstawiciel rządu afgańskiego.

"Siły bezpieczeństwa i obrony przeprowadziły taktyczne wycofanie z siedziby lokalnej policji w powiecie Nerkh" w prowincji Wardak - powiedział rzecznik resortu spraw wewnętrznych Tarik Arian, cytowany przez AFP.

Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid przekazał, że bojownicy talibscy przejęli kontrolę nad tym obszarem we wtorek.

Wraz z wycofywaniem się wojsk USA i innych krajów NATO, które mają opuścić Afganistan do 11 września, narasta napięcie i walki między siłami rządowymi i talibami. W dwóch ostatnich tygodniach kwietnia talibowie zabili ok. 120 członków sił rządowych i 65 cywilów.

W sobotę doszło do zamachu bombowego w okolicach jednej ze szkół średnich w Kabulu. Zginęło 68 osób, głównie uczennice, 165 ludzi zostało rannych. Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani o atak obwinił talibów, którzy zaprzeczyli tym oskarżeniom i potępili wymierzony w cywilów zamach.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Ech
czwartek, 13 maja 2021, 02:21

Warto bylo Polskim zolnierzom brac udzial w wojnie i okupacji?

Niuniu
środa, 12 maja 2021, 23:16

Helite - optymista a do tego cynik. Talibowie wezmą wladzę w Afganistanie w kilka tygodni po wyjściu amerykanów. Szybciej niż to miało miejsce po odwrocie ZSRR. A cynikiem jesteś bo nie zauważyłeś dziesiątków jak nie setek tysięcy ofiar tej wojny. Wojny w którejnochoczo uczestniczymy i za którą ponosimy też odpowiedzialność. Polscy żołnierze są tam tak samo długo jak amerykańscy i są tam takimi samymi okupantami. Takimi jak wcześniej byli żołnierze ZSRR.

Helite
środa, 12 maja 2021, 21:48

W parę lat po wycofaniu większości wojsk zachodnich kontrola Kabulu nad ludnością i terytorium się drastycznie skurczy na rzecz talibów, lokalnych watażków i baronów narkotykowych, aż rząd będzie kontrolował parę większych miast, ich najbliższe okolice i może parę większych dróg. I tak wrócimy do punktu wyjścia lat 2001-2005 a projekt demokracja w Afganistanie zakończy się klapą. Pytanie warto było budować ten demokratyczny zamek na piasku przez ponad blisko 20 lat? Chyba nie...

Adr
czwartek, 13 maja 2021, 00:18

Może wreszcie ktoś-czytaj Talibowie,- zrobi porządek z baronami narkotykowymi, korupcją i watazkami-czytaj zboczencami z,,afganskiego" wojska i policji

Monkey
środa, 12 maja 2021, 23:22

@Helite: To nie będzie parę lat. W ciągu kilku miesięcy, najwyżej roku talibowie odzyskaja władzę nad krajem i sytuacja powróci do stanu z 1996 roku, kiedy tą władzę zdobyli. Czy będą wspierać Al-Kaidę? To pokaże czas i życie.

rED
środa, 12 maja 2021, 11:43

Zniszczą całkiem ten kraj.

ok
środa, 12 maja 2021, 11:14

Dzielni wojwnicy. Odzyskuja kraj po tylu latach amerykanskiej okupacji. Gratulacje dla narodwych bohaterow.

Tweets Defence24