Irak: zasadzka dżihadystów na szyickich bojowników w pobliżu Bagdadu

25 stycznia 2021, 11:27
Popular Mobilization Forces PMF milicja szyicka
Fot. Tasnim News Agency/CC BY 4.0
Reklama

Co najmniej 11 szyickich bojowników ze współpracujących z rządem Iraku Sił Mobilizacji Ludowej (PMF) zginęło w sobotę w zasadzce dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) na północ od Bagdadu — poinformowały źródła w PMF.

Do ataku doszło w oddalonym regionie — informuje AFP, przypominając, że zasadzki to typowa taktyka stosowana przez IS od czasu jego klęski militarnej w Iraku pod koniec 2017 roku. "IS przeprowadziło atak na 22. brygadę PMF na wschód od Tikritu" - przekazał jeden z oficerów tego oddziału. Tikrit leży ok. 150 km na północ od Bagdadu.

Według innego źródła w PMF w ataku zginęło 11 osób, a 10 zostało rannych — pisze AFP, dodając, że wszyscy rozmówcy agencji jako sprawców określili dżihadystów z IS, choć ta organizacja dotychczas oficjalnie nie przyznała się do ataku. W czwartek na zatłoczonym targu w Bagdadzie doszło do podwójnego samobójczego zamachu bombowego, w którym zginęły 32 osoby, a 110 zostało rannych. Do jego przeprowadzenia przyznało się Państwo Islamskie.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Eee tam
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 12:45

Najłatwiej krzyknąć ISIS ! a może to lokalni sunnici z północy mieli dość szyickich band z południa i Iranu szwędających się im z bronią po okolicy ?

Monkey
wtorek, 26 stycznia 2021, 00:12

@Eee tam: Całkiem możliwe. Zresztą, okolice Tikritu to zdaje się była kolebka Saddama Husajna, który kimkolwiek był, na pewno nie był szyitą.

Tweets Defence24