Siły zbrojne

Siemoniak: „Polska zdecydowanie popiera starania Czarnogóry o wejście do NATO”

  • Fot. Wikipedia/Gabriel Tendera

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zapewnił o „zdecydowanym” poparciu polskich władz dla przystąpienia Czarnogóry do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego". 

Szef MON w czasie wizyty w Czarnogórze spotkał się z prezydentem Filipem Vujanovićem i minister obrony Milicą Pejanović-Djurisić. Tomasz Siemoniak podkreślił, że Polska zdecydowanie popiera przystąpienie Czarnogóry do struktur Paktu Północnoatlantyckiego. Władze RP zamierzają dążyć do podjęcia stosownych decyzji na spotkaniu szefów MSZ krajów NATO oraz na przyszłorocznym szczycie w Warszawie.

Polska zdecydowanie popiera to, aby Czarnogóra weszła do NATO. Będziemy działać na rzecz tego, aby to się spełniło na grudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu oraz na szczycie NATO w Warszawie w lipcu przyszłego roku.

Szef MON Tomasz Siemoniak

Szef resortu obrony zaznaczył, że przystąpienie Czarnogóry do NATO przyczyniłoby się do zwiększenia stabilizacji na południu Europy. Minister podkreślił, że w obecnej sytuacji w Europie NATO powinno prowadzić politykę otwartych drzwi, co oznacza gotowość na przyjęcie kolejnych państw członkowskich.

Jak informuje MON, Tomasz Siemoniak ocenił, iż to właśnie Podgorica jest liderem wśród krajów aspirujących do Sojuszu. Szef resortu wskazał również, że Polska podczas szczytu w 2016 roku w Warszawie będzie zabiegać o wzmocnienie obecności Paktu Północnoatlantyckiego w "Europie Wschodniej i Południowej".

Chcemy większej obecności wojskowej Sojuszu w Europie Wschodniej i Południowej, do której należą nasze państwa.

Szef MON Tomasz Siemoniak

Z kolei minister obrony Czarnogóry poinformowała, że Polska należy do krajów „bezwarunkowo” wspierających przystąpienie jej państwa do struktur NATO. Milica Pejanović-Djurisić zaznaczyła, że jej kraj spełnił wszystkie warunki wejścia do Paktu Północnoatlantyckiego. W ramach delegacji MON wizytę w Czarnogórze złożył również Dowódca Generalny RSZ gen. broni Mirosław Różański, który odbył rozmowę z szefem sztabu czarnogórskich sił zbrojnych adm. Draganem Samardiciem.

Polska jest jednym z członków NATO, który bezwarunkowo wspiera wejście Czarnogóry do Sojuszu.

Minister obrony Czarnogóry Milica Pejanović-Djurisić

Przystąpienie Czarnogóry do struktur Paktu Północnoatlantyckiego popierają także Niemcy. Szef MSZ Republiki Federalnej Niemiec Frank Walter Steinmeier poinformował w maju br., że będzie dążył do zaproszenia Podgoricy do struktur NATO jeszcze w 2015 roku.

Z kolei w czerwcu Czarnogórę odwiedził sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, zapowiadając że w zależności od oceny sytuacji decyzja o zaproszeniu do Paktu Północnoatlantyckiego może zostać podjęta na grudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. Jens Stoltenberg zwrócił wtedy uwagę na konieczność kontynuowania przez Czarnogórę procesu reform.

Komentarze