Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupuje setki części do F-16

Fot. kpt. Michał Kolad/2SLT
Fot. kpt. Michał Kolad/2SLT

31 Baza Lotnictwa Taktycznego ogłosiła przetarg ograniczony przyśpieszony na dostawę części zamiennych do myśliwców F-16 Jastrząb. 

Jak dowiadujemy się z suplementu Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, zamówienie dotyczy zakupu kilkuset części do myśliwców F-16C/D Block 52+ Jastrząb. Jest mowa o ponad tysiącu różnego rodzaju elementów, od śrub i nakrętek, po moduły elektroniczne i opony. Cały proces ma potrwać do października 2022 roku.

Procedura przetargowa jest realizowana w trybie przyśpieszonym zgodnie z przepisami dotyczącymi zamówień w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa (VI dział Prawa Zamówień Publicznych), jak tłumaczy w komunikacie Baza, ze względu na konieczność utrzymania wysokiej sprawności używanych w Wojsku Polskim samolotów F-16. Myśliwce są w ciągłej służbie i zachodzi potrzeba utrzymywania zaplecza materiałowego i serwisowego dla tych maszyn.

O jakie części może chodzić? W dokumencie jest mowa o 15 zadaniach, jakie ewentualni wykonawcy mieliby do zrealizowania. W każdym z nich została wyszczególniona lista elementów, niezbędnych do funkcjonowania, jak i serwisowania samolotów. Do nich zalicza się między innymi: nakrętki, złącza, przewody, złączki, przełączniki, uchwyty, wkręty, przekaźniki, jak i opony. 

Do poszczególnych zadań został także określony termin realizacji. Większość z powyższych części elektronicznych i mechanicznych, tj. nakrętek i śrub, ma zostać dostarczona do jednostki do 30 października bieżącego roku. 242 zamówione opony mają być przekazane również do 30 października, a następne 169 sztuk, wraz z pozostałymi elementami wskazanymi w dokumentacji przetargowej, mogą być zamówione do 3 października 2022 roku.

Części muszą być zgodne z aktualną dokumentacją dla myśliwców F-16C/D Block 52+. "Zamawiający dopuszcza oferowanie produktów równoważnych. Przez produkt równoważny Zamawiający rozumie części o parametrach i standardach jakościowych takich samych bądź lepszych w stosunku do części wskazanych (pożądanych) przez Zamawiającego i jednocześnie dopuszczonych do stosowania przez producenta samolotu" - czytamy w komunikacie.

Reklama
Reklama

Zamawiający nie określił minimalnej, ani maksymalnej liczby uczestników przetargu, zatem do poszczególnych zadań może podejść dowolna liczba firm, które spełniają wymagania wyszczególnione w ogłoszeniu. Termin składania ofert upływa już 23 kwietnia br. o godzinie 11:00, po czym nastąpi otwarcie ofert, bez udziału wykonawców.

Wielozadaniowe myśliwce F-16 są używane w Wojsku Polskim od 2006 roku. Obecnie w służbie jest 48 tych maszyn. Są one uzbrojone w pociski powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM (w tym w wersji C-7) i AIM-9X Sidewinder (w tym Block II), pociski manewrujące powietrze-ziemia AGM-158 JASSM, pociski szybujące AGM-154 JSOW, rakiety AGM-65G2 Maverick i bomby kierowane, w tym JDAM i Paveway.

Kacper Bakuła

Reklama

Komentarze

    Reklama