Reklama

Siły zbrojne

Samoloty koalicji ostrzelane przez rakiety przeciwlotnicze Daesh

Fot. MoD UK/Crown Copyright.
Fot. MoD UK/Crown Copyright.

Dżihadyści z tzw. państwa islamskiego wykonali ataki pociskami przeciwlotniczymi na samoloty należące do międzynarodowej koalicji walczącej z Daesh, w tym też na maszyny Royal Air Force.

Jak podają brytyjskie media, przedstawiciele sił zbrojnych potwierdzili, że samoloty należące do sił koalicji walczącej z Daesh, w tym Royal Air Force, były ostrzeliwane pociskami przeciwlotniczymi przez dżihadystów. Do odpaleń rakiet miało dochodzić zarówno w Syrii, jak i w Iraku.

Terroryści nie zdołali jednak zestrzelić żadnego z samolotów należących do państw zachodnich, a po odpaleniu rakiet maszyny wykonywały manewry i odpalały flary termiczne, w celu uniknięcia porażenia przez pociski ziemia-powietrze. Najprawdopodobniej dysponują oni przede wszystkim przenośnymi zestawami przeciwlotniczymi klasy MANPADS z pociskami naprowadzanymi termicznie oraz lufowymi zestawami artyleryjskimi. To właśnie rakieta odpalana z ramienia była przypuszczalnie przyczyną zestrzelenia jordańskiego myśliwca F-16 nad Syrią w grudniu 2014 roku.

Czytaj więcej: MANPADS - prosta i niebezpieczna broń w rękach separatystów

Zgodnie z doniesieniami The New York Times chiński przenośny zestaw przeciwlotniczy FN-6 posłużył terrorystom do zestrzelenia co najmniej jednego śmigłowca Mi-35M należącego do sił irackich w 2014 roku. Nie jest też wykluczone, że ofiarą MANPADS padło kilka innych maszyn utraconych przez wojska rządowe.

Należy jednak zaznaczyć, że samoloty lotnictwa koalicji dysponują systemami ostrzegania o odpaleniu pocisków rakietowych, a wykorzystanie broni precyzyjnego rażenia czy zaawansowanych systemów celowniczych znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo zestrzelenia za pomocą systemu bardzo krótkiego zasięgu. Umożliwia to bowiem myśliwcom czy maszynom szturmowym prowadzenie działań spoza zasięgu tych zestawów, bądź ograniczenie czasu przebywania w ich strefie rażenia. Innym czynnikiem, wpływającym na stopień zagrożenia ze strony MANPADS jest wyszkolenie operatorów wyrzutni, jak i pilotów samolotów.

Skuteczność ataków za pomocą rakiet przeciwlotniczych prowadzonych przez Daesh jest więc zdecydowanie niższa, niż na przykład działań tzw. separatystów przeciwko ukraińskiemu lotnictwu wojskowemu w Donbasie w 2014 roku. Pomimo tego należy pamiętać, że każde zastosowanie środków obrony przeciwlotniczej wiąże się z pewnym ryzykiem dla samolotów i śmigłowców, podobnie zresztą jak samo prowadzenie operacji lotniczych, zwłaszcza w rejonie działań wojennych.

Reklama

Komentarze (14)

 1. lo

  Komentarze pod "Syrią" to zawsze źródło nieocenionej wiedzy. jakby zobrazować je strzałkami kto z kim i przeciw komu walczy to mamy 20 strzałek i każda z grotem w obie strony. Sam nie wiem już co jest prawdą a co kłamstwem. Morał z tego taki: czy to Ukraina po 2 latach a zaraz 3 latach, czy to wielobiegunowa wojna w Syrii społeczeństwo po 2-3 latach mają dość każdego tematu wojennego i wolą pokój jakikolwiek byle w mediach był pokój. Ciekawe jest gdzie będzie kontynuacja wojny po Syrii bo widać, że lokalne państwa mają tam sobie jeszcze wiele do udowodnienia.

 2. KubaG

  Przyznam się, że nie widzę powodu do rozwlekłych dyskusji na temat kto jest winny, że NATOwskie aamoloty zostały zaatakowane. Ich tam po prostu nie powinno być: 1. Nie było oficjalnej prośby ze strony (uznawanego przwz ONZ za legalny) rządu Syrii 2. ONZ nie dał koalicji mandatu misji stabilizacyjnej 3. Główny uczestnik misji wysłał wojska niezgodnie z własną konstytucją (w USA interwencję zbrojną musi zatwierdzić kongres, z czego ostatni prezydenci tego kraju zrezygnowali) Brytyjczycy też powinni się zastanowić cobrobią i mówią, mam na myśli ostatni bełkot Borisa Johnsona) bo ledwie opublikowano raport Chilcotta o interwencji w Iraku, już w drodze jest parlamentarny raport o interwencji w Libii (mocno pogrążający Camemerona) i za parę miesięcy brytyjski parlament najpewniej zajmie się sytuacją w Syrii. W demokracjach normalnych ((USA i UK) komisje parlamentarne mają spore możliwości kontroli władzy wykonawczej. Czy dowiedzielibyśmy się kiedykolwiek o zagranicznych więzieniach CIA. Nie ma co się emocjonować i snuć domysły. Za parę lat będziemy mieli brytyjski raport mówiący dokładnie co i jak.

 3. detektyw Zwiędła Ruta

  no jak Milicja Odstrzeliła 2 milki24 jednego tylko dnia nad Donbasem o trafieniu w su24 nie wspomnę i to = "zdecydowanie niższa skuteczność" niż dopadnięcie manpads-em szybkiego F16 to pogratulować misji rozpoznawczo-bojowej w heli busie z 28 ludkami i nieruchomym ckm. a Bieda hawkiem zwie się nosiciela miniGuna wielolufowego Ruchomego...

 4. kuzu

  @icek sens ma jak najbardziej. Nawet jesli zagrozenie dla nowszych mysliwcow jest stosunkowo male, to zmusza lotnictwo do operowania powzej tych 3-4 km. Poza tym skutecznie utrudnia wykorzystanie tanszych 'frontowych' szturmowcow (czy staroci w tejze roli), ktore stosunkowo tanim kosztem zapewniaja wsparcie. Kasa i jeszcze raz kasa. A skad maja ? Jak do tej pory udokumentowano uzycie chinszczyzny, ktora najpewniej maja od amerykanow, w kazdym razie od 'zachodu' -FSA oficjalnie ma to na stanie. Saudia tego nim wiec raczej nie od nich.

 5. yaro

  O co tak naprawdę chodzi tu z tym Aleppo? Rosyjskie okręty, które zostały rozmieszczone wzdłuż syryjskiego wybrzeża, ostrzelały rakietami Kalibr ukryte centrum dowodzenia w Dar Ezza w pobliżu góry Saman, w zachodniej części muhafazy Aleppo. W wyniku ataku zginęło łącznie 30 oficerów wywiadu izraelskiego, amerykańskiego, tureckiego, katarskiego i brytyjskiego. Podaje en.alalam.ir Z kolei Inne źródło superstation95 twierdzi że żarty się skończyły. Rosyjscy piloci oraz operatorzy wyrzutni rakiet ziemia-powietrze otrzymali instrukcję, aby strzelać do każdego samolotu, który zaatakuje armię syryjską. --------------- Francja, Anglia i USA zażądali natychmiastowego zwołania RB ONZ dziś o 17.

 6. arci10

  podobno f16 nigdy nie zostalo zestrzelone to co z tym jordanskim sie w koncu stalo?

  1. rozczochrany

   To mit powtarzany bezmyślnie. Samoloty F-16 wielokrotnie były zestrzeliwane od lat osiemdziesiątych po obecne. Najczęściej przez obronę przeciwlotniczą, ale też przez samoloty przeciwnika np. podczas konfliktów między Izraelem a Syrią.

  2. palmel

   Podobno Izrael nad Syrią dwa tygodnie temu stracił Pingwina (f16) i drona

 7. Palmel

  A może to te zaginione Igły w Libii podobno nie doliczyli się ok. 5 tyś. szt. zestawów

 8. Icek

  Czy użycie manpads-ów w wersji "Strzała" czy "Igła" przeciw współczesnym myśliwcom ma dziś jakiś sens ?Może dla uziemienia jakiegoś zbłąkanego heli w czasie startu/zawisu/lądowania to tak ale na myśliwce odrzutowe z ich pułapem i ochroną aktywną?Wątpię.

  1. andrzej

   Nie wiem czy tu nie gra rolę taktyka (może ktos mi to wyjaśni). Przecież jeżeli odpali się na przykład salwą kilka takich rakiet jednocześnie to race mogą nie pomóc

 9. tagore

  Ciekawe kiedy zestrzelone zostaną samoloty pasażerskie w Europie lub USA. Będzie śmiesznie gdy rakiety będą made in USA.

  1. Poznaniok

   Jeszcze śmieszniej będzie, gdy będą to rakiety made in Poland. Pragnę przypomnieć, że w 2008 r. część Gromów dostała się w ręce Rosjan.

 10. fdg

  Ruscy w Donbasie raczej nie używają jedynie manpadsów, do walki z Ukraińcami, więc latanie powyżej ich zasięgu nic nie da.

  1. edi

   100%

  2. Kiść

   o czym przekonał się samolot malezyjski.

 11. Kalif putin

  Ciekawe że ostrzelali samoloty zachodnie a nie rosyjskie.Ktoś jeszcze ma watpliwości kto tak naprawdę wspiera Państwo Islamskie?

  1. krzysiek84

   Masz na myśli Turcję, Stany i Arabię Saudyjską?

  2. Kalif Obama

   Panstwo Islamsie jest wspierane przez USA

  3. lis

   A kto powiedział że rosyjskie nie są ostrzeliwane. Zastanów się zanim coś napiszesz.

 12. yaro

  Uuuuuupssss, a kto te rakiety im sprzedał ...... made in USA jak to mawiają "chcieliście to macie"

  1. Bartek

   Chińskie przeciwlotnicze zestawy FN-6 produkowane w USA? A to ciekawe.

  2. Davien

   UPS znowu sie nie chciało przeczytać artykułu przed pisaniem:) Od kiedy to chiński FN-6 jest używany w USA???

 13. piotr

  najpierw sprzedai im te zestawy zeby walili w Ruskich ,widac ze cos im sie pokrecilo ze strzelali do swojego pana .

  1. Trollhunter

   Ta. Sprzedali im chińskie FN-6. Napewno.

  2. mambekezfrajerow

   Chińskie zestawy MANPADS. Nie wiem czy doczytałeś.

 14. fx

  Ukraińcy atakowali z niskiego pułapu. Albo dostawali jak ruskie śmigłowce w Syrii w czasie lądowania czy startu.

Reklama